Kobieta w Krakowie w r. Studium demograficzne

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Przedmiotem badań, których wyniki prezentuję w przedstawianej właśnie pracy, była populacja kobiet mieszkających w Krakowie w r. Dążyłam do stworzenia możliwie plastycznego obrazu czy też obrazów odpowiadających kolejnym warstwom analizy populacji miasta, który został przygotowany na kartach ankiet powszechnego spisu ludności. Powszechne spisy ludności od dawna stanowiły nieocenione źródło badań demograficznych. Do niedawna jednak wykorzystywane były głównie opublikowane wyniki spisów. Nie sposób wymienić tu niezwykle licznych opracowań, które posiłkowały się spisami w zasadzie każda z prac zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi historii społeczno gospodarczej XIX i XX wieku musiała odwoływać się w jakimś zakresie do danych spisowych. Niestety, publikowane wyniki spisów, tworzone przez urzędy administracji państwowej, mogą być i często są obciążone skutkami mniej lub bardziej subtelnych manipulacji służących doraźnym interesom krajów, które spisy przeprowadzały. Zarzut ten dotyczyć musi zresztą nie tylko oficjalnych wyników, ale i samych ankiet spisowych, których formularze także przygotowywano zapewne uwzględniając potrzeby administracji. Mimo to możliwości poprawiania rzeczywistości na samych kartach spisowych były znacznie mniejsze, zwłaszcza jeżeli, tak jak w Krakowie, wpisów dokonywali sami mieszkańcy, a dopiero na etapie opracowywania korygowano te z ich deklaracji, które nie przystawały do instrukcji spisowej. Dodatkowo opublikowane zestawienia danych spisowych nie pozwalają na przeprowadzenie wystarczająco szczegółowych badań. Nie można na ich podstawie badać na przykład struktury gospodarstwa domowego i rodziny, trudne jest analizowanie struktury zawodowej, ze względu choćby na niedoskonałości, z dzisiejszego punktu widzenia, klasyfikacji przygotowanych dla potrzeb ówczesnej administracji państwowej, nie zaś badaczy. Ze względu na dążenie do głębokiej eksploracji struktury populacji i możliwie dokładnego odtworzenia minionej rzeczywistości kilka lat temu pojawiły się projekty badań, które prowadzone są na podstawie oryginalnych, podstawowych materiałów spisowych. Bardzo interesujący jest projekt, który realizuje grupa badaczy skupiona w Uniwersytecie w Essex, Wielka Brytania. Pod kierunkiem Kevina Schurera dążą oni do przeanalizowania populacji Wielkiej Brytanii w r. na podstawie CEB .Census Enumeration Books , które zostały ujęte w formę bazy danych obejmującej ok. dwóch milionów rekordów przez Genealogical Society of Utah i udostępnione badaczom z Essex. Realizowany od r. projekt digitalizacji dziewiętnastowiecznych powszechnych spisów ludności Wielkiej Brytanii składać się ma z dwóch zasadniczych etapów po pierwsze zapisanie w zestandaryzowanej, zakodowanej formie wszystkich danych znajdujących się w CEB z r. po drugie opracowanie formuły próby, przy pomocy której możliwe będzie przebadanie spisów późniejszych. Dotychczas prowadzon