Czarne krzyże nad Polską

Okładka książki Czarne krzyże nad Polską Stanisław Skalski
Okładka książki Czarne krzyże nad Polską
Stanisław Skalski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1957-01-01
1957-01-01
Stanisław Skalski 1939 wojna obronna

Okładka książki Lotnicy Września Włodzimierz Gedymin, Edward Janik, Wacław Król, Adam Kurowski, Zygmunt Łada, Witold Łokuciewski, Czesław Malinowski, Eugeniusz Prusiecki, Józef Rudzki, Stanisław Skalski, Józef Zając
Lotnicy Września Włodzimierz Gedymin...
Okładka książki Polski Wrzesień. Antologia pamięci 1939-1945 Lech Bądkowski, Marian Brandys, Jan Dobraczyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Leon Kruczkowski, Tadeusz Kutrzeba, Jan Parandowski, Jerzy Putrament, Adolf Rudnicki, Stanisław Skalski, Franciszek Skibiński, Stanisław Strumph Wojtkiewicz, Jan Józef Szczepański, Melchior Wańkowicz, Stanisław Wygodzki, Stanisław Zieliński, Wojciech Żukrowski
Polski Wrzesie... Lech Bądkowski, Mar...
Okładka książki Czy latanie jest bezpieczne? Józef Kopacz, Stanisław Skalski
Czy latanie je... Józef Kopacz, Stani...

Człowiek Legenda,odniósł największą liczbę zwycięstw powietrznych spośród polskich pilotów myśliwskich drugiej wojny światowej.W 1947 r powrócił do Polski,gdzie został przez władze stalinowskie oskarżony o zdradę i skazany na śmierć,po czym wyrok zamieniono na dożywocie.Został zrehabilitowany w 1956.Książka opowiada o walkach polskich pilotów z Niemcami podczas kampani wrześniowej 1939 r.

Zgadzam sie z innymi opiniami, wiec nie bede powtarzac.
Za to przytocze zabawny fragment mimo groznej sytuacji:
wtedy po raz pierwszy zetknolem sie ze specyficznym swiatem UB-swiatem szpiegow,spiskow, lisim swiatem wywiadu,kompletnie mi dotychczas nieznanym swiatem z jakiejs koszmarnej bajki.Obcy sposob widzenia rzeczywistosci,obcy nieznany jezyk...Pamietam,sledczy powtarzal wciaz slowo "rezydent",dla mnie wtedy zupelnie obce.W pierwszej chwili odebralem (je) jako "prezydent".-Jaki prezydent !-zachnolem sie.-Co pan plecie, nigdy nie chcialem byc zadnym prezydentem !

Zgadzam sie z innymi opiniami, wiec nie bede powtarzac.
Za to przytocze zabawny fragment mimo groznej sytuacji:

Wspomnienia polskiego asa myśliwskiego z okresu II wojny światowej podczas kampanii wrześniowej. Książka opisuje losy bohatera od szkolenia na pilota, służby w lotnictwie wojskowym w czasie pokoju aż po walki powietrzne we wrześniu 1939 roku. Pozycja napisana jest bardzo płynnie, wobec czego trudno się przy niej nudzić, nawet jeśli lotnictwo nie jest naszym oczkiem w głowie. Czytając wspomnienia można faktycznie wczuć się w rozterki które towarzyszą bohaterowi w czasie trwającej wojny. Niewątpliwym atutem było wplecenie obrazu sytuacji frontowej widzianej z polskiej "jedenastki" a także relacji z wyższymi przełożonymi i głównym dowództwem. Szkoda, że historia nie została pociągnięta o dalsze losy, jednak ze względu na czas i miejsce publikacji byłoby to raczej niemożliwe.

Wspaniałe lotnicze wspomnienia jednego z naszych najlepszych pilotów i bohatera II wojny swiatowej.

Świetna książka, choć przy dokładniejszym podejściu do tematu widać, że wspomnienia nie zawsze pokrywały się w stu procentach z rzeczywistością. Ale cóż - ludzkie oko omylne jest. A poza tym drobne nieścisłości dodają książce "człowieczeństwa". Skalski - super pilot i super człowiek - a Luftwaffe? Świetnie wyposażona, ale zwykle - delikatnie mówiąc - niehonorowa. Strzelanie do pilota skaczącego na spadochronie? Hańba. Pojawiają się też czerwonoarmiści kłamiący, że idą nam na pomoc. Dostaje się też dowództwu i sojusznikom - bezcelowe przebazowywanie tam i z powrotem, miraż Hurricane'ów i Saulnier'ów, przechadzki pana ministra Kasprzyckiego (Minister Spraw Wojskowych),którego późniejsze podanie przyjęcie do służby wojskowej na Zachodzie zostało odrzucone przez rząd Sikorskiego: "Pan jest odpowiedzialny za nieprzygotowanie do wojny nowoczesnej, a więc i za poniesioną klęskę, która nie jest wolna od hańby. Niech Pan Generał pozostanie w Băile Herculane. Ojczyzna nie chce Pana usług".

Książka pokazuje wycinek wojny obronnej Polski na jesieni 1939 roku oczami oficera lotnictwa, który bierze aktywny udział w walkach. Autor pokazuje walki bez pudru, pokazuje bohaterstwo szeregowych żołnierzy i ich bezpośrednich dowódców na szczeblu taktycznym oraz nieudolność dowódców na szczeblach operacyjnym i strategicznym.

Książka opisuje kampanię wrześniową oczami polskiego asa myśliwskiego - Stanisława Skalskiego. Wspólnie z autorem przenosimy się kilka tysięcy metrów w górę, aby siedząc za sterami polskiej "Jedenastki" walczyć z niemieckimi bombowcami oraz myśliwcami. Opisane zostały również kulisy życia lotnika oraz wiele bardzo interesujących historii. Nigdy wcześniej nie czytałem książki o lotnictwie, ale po przeczytaniu "Czarnych krzyży nad Polską" już wiem, że będą kolejne.

Lotnictwo to nigdy nie była moja bajka, ale wojenne wspomnienia Stanisława Skalskiego oceniam bardzo wysoko. To wyjątkowa książka, którą powinien przeczytać każdy, kto interesuje się historią.

Jej głównym atutem wcale nie są opisy podniebnych pojedynków, choć one także są niezwykle interesujące. O wiele ciekawsze jest jednak przedstawienie szerokiego tła wydarzeń tragicznego 1939 roku. Autor w niesamowity sposób opowiada o tym, jak wyglądała kampania wrześniowa z perspektywy pojedynczych lotników polskich. Z jednej strony mamy bardzo wysoki poziom wyszkolenia i ogromną wolę walki, z drugiej ogromną przewagę jakościową i ilościową po stronie wroga. Z jednej strony zaczyna się wojna, która od pierwszych dni nie układa się po myśli, a z drugiej mamy mnóstwo przyziemnych momentów radości i humoru. Całość udało się skomponować w bardzo intrygującą opowieść, którą czyta się szybko i z dużą dozą przyjemności.

Wspomnienia jednego z polskich pilotów myśliwskich solidna dawka wspomnień wojennych, czyta się to jak powieść! Kilkukrotnie powracałem do tej książki. Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę - Polecam!

Ciekawe elementy jeżeli chodzi o lotnictwo w czasach wojennych. Skalski opisał to w taki sposób, że można się było poczuć podczas czytania jako naoczny świadek tamtych wydarzeń.
Polecam, książka naprawdę dobra.

Polecam, książka naprawdę dobra.

• Lotnictwo
  • II wojna światowa