Zdrowie publiczne w Galicji w dobie autonomii

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Piętnasty tom Informatora statystycznego do dziejów spoleczno gospodarczych Galicji poświęcony jest zdrowiu publicznemu w Galicji doby autonomicznej. Podjęty temat w pełni zasługuje na duże uznanie. Do podstawowych bowiem problemów życia społecznego należy stan zdrowia ludności i związane z tym problemy jego ochrony. Poznawanie ich w dziejowym, historycznym przebiegu ma swoje wielorakie, naukowe, a może nawet praktyczne walory badawcze. Podkreślić trzeba, że praca Piotra Franaszka nawiązuje do programu pionierskiej szkoły Franciszka Bujaka, on to bowiem, pisząc w roku o potrzebach nauki polskiej , wskazał na kilka zasadniczych dziedzin istotnych dla badań nad przeszłością społeczną i gospodarczą Polski. Zaliczył do nich na pierwszym miejscu klęski elementarne, a w ich szerokim zakresie przede wszystkim problemy zdrowia, mające podstawowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa. W tych ramach mieści się praca Piotra Franaszka. Chronologicznie obejmuje ona znaczny okres dziejów autonomii Galicji, tj. od lat tych XIX w. do roku . Ten właśnie okres nie jest bez znaczenia dla szerszych badań historycznych. Niezależnie bowiem od zmian, które zachodziły w wielu dziedzinach życia Galicji, przemiany te, szczególnie w dziesięcioleciach przełomu XIX i XX w., leżały u podstaw rozwoju Polski Niepodległej, terytorialnie nie tylko w części południowej, ale i jej całości. Bardzo duże i istotne znaczenie ma tematyczny zakres pracy Piotra Franaszka. Kwerendą badawczą objętych jest dziesięć związanych ze sobą ściśle działów zdrowia publicznego kraju. Jest to bardzo szeroki obraz związany mocno z dziejami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi Galicji. Podstawowa jego wymowa sprowadza się do stanu zdrowia ludzi, a ściślej mówiąc do ich sił fizycznych, ograniczanych chorobami, na które zapadają. Odzwierciedla to praca Piotra Franaszka, a opracowane przez niego mateńały faktograficzne i statystyczne są niewątpliwie istotne również dla badań historycznych w zakresie nauk medycznych i organizacji opieki zdrowotnej. Na szczególne podkreślenie zasługuje bogactwo statystycznych informacji źródłowych w tej pracy i trud związany z ich wydobyciem i usystematyzowaniem. Są opracowane szczegółowo na podstawie bardzo bogatych danych liczbowych, zawartych w podstawowych, urzędowych, oficjalnych, edycjach państwowych, a także w fachowych wydawnictwach statystycznych. Konstrukcja pracy i układ tabel nie nasuwa zastrzeżeń. Nie było to zadanie łatwe. Kończąc Słowo wstępne, mogę stwierdzić, że tylko na podstawie tak bogatego i wnikliwie opracowanego materiału źródłowego może się oprzeć monograficznie, ale i syntetycznie ujęta praca o zdrowiu publicznym w Galicji doby autonomicznej. Autor i redaktor tomu dziękują recenzentom, Profesorowi Antoniemu Podrazie i Profesorowi Kazimierzowi Zającowi za wnikliwą i życzliwą ocenę niniejszej pracy Helena Madurowicz Urbańska