Bezkres magii

2017-01-11
2016-11-22
2016-11-24
Anna Studniarek-Więch
fantastyka intryga literatura amerykańska fantasy przygoda walka o władzę

Okładka książki Pomruki Burzy Robert Jordan, Brandon Sanderson
Pomruki Burzy Robert Jordan, Bran...
Okładka książki Hyperthief: A Tale of the Cytoverse Janci Patterson, Brandon Sanderson
Hyperthief: A ... Janci Patterson, Br...

Mały wielki plan

"Bezkres magii" to zbiór opowadań (krótszych i dłuższych) oraz mikropowieści - osobiście uważam, ze im dłuższa forma tym lepiej wychodzi Brandonowi Sandersonowi. Każda dłuższa opowieść jest wciągająca, fascynująca, pozwala odkrywać cosmere jeszcze głębiej! Natomiast te krótsze opowiastki są... no skromnymi wycinkami większej całości przez co nie robią na mnie żadnego wrażenia. Na przykład opowiadanie "Nadzieja Elantris" wg mnie nie wniosła nic interesującego, była krótka i nawet niezbyt ciekawa, w przeciwieństwie do fascynującej "Duszy Cesarza". Na szczęście większość tych opowieści jest trochę dłuższa i można lepiej poznać postacie i świat wokół nich.

Duży plus za fragment Białego Piasku w formie opowiadania zamiast komiksu, która wnosi więcej informacji niż można wgl wywnioskowac z obraków w komiksach w formie których Biały Piasek został wydany.

Plus też za opisy każdego z układów przed danymi opowieściami oraz postscriptum zdradzajace często skąd Sanderson zaczerpnął pomysł na daną opowieść.

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana Cosmere, zwłaszcza zaznajomionego już z seriami: "Archiwum Burzowego Światła" oraz "Z mgły zrodzony" (większośc opowiadań zawiera jakieś spojlery do głównych serii, dlatego warto najpierw je poczytać, a Bezkresem magii uzupełnić wiadomości ;).

Ten zbiór opowiadań przeznaczony jest dla fanów twórczości Brandona Sandersona. W opowiadaniach można znaleźć wiele spoilerów i uzupełnień do innych powieści autora, dlatego moim zdaniem nie warto sięgać po opowiadania bez znajomości tych światów. Można sobie przez to popsuć poznawanie innych powieści, a dodatkowo, znając już twórczość Sandersona, można znaleźć w opowiadaniach różne ciekawostki uzupełniające całość.
Jak każdy zbiór opowiadań tak i ten zawierał te lepsze jak i nieco gorsze. Moje ulubione – Dusza cesarza, Cienie dla Ciszy w lasach Piekła i Z Mgły Zrodzony: Tajna Historia. Ta ostatnia sprawiła, że mam ochotę ponownie przeczytać serię „Z Mgły Zrodzony”.

"Arcanum Unbounded" to kolekcja nowelek i opowiadań z uniwersum Cosmere, wzbogacona o notki o planetach, na których dzieje się akcja oraz postscriptum autora, ukazujące kulisy powstania danej historii.

Jest tego sporo, mamy tu kontynuacje ("Hope of Elantris"),historie "w międzyczasie", pokazujące wydarzenia głównych tomów z innej perspektywy albo wątki poboczne, wciąż ważne dla głównej osi fabularnej ("Mistborn: Secret History", "Edgedancer") oraz krótsze historie poboczne, poszerzające naszą wiedzę o Cosmere, ale bez większego wpływu (przynajmniej na razie) na wydarzenia głównych serii.

Momentami jest lekko nierówno, ale to wciąż gratka dla fanów Cosmere. Część historii zdążyłem już ocenić oddzielnie, jednak najciekawsze okazały się te najmniej ważne, z kompletnie pobocznych planet - "Shadows for Silence in the Forests of Hell" i "Sixth of Dusk".

Najbardziej zadziwił mnie jednak fakt, że nawet fragment "White Sand", mimo że nie rewelacyjny, wciąż przypadł mi do gustu - podczas gdy komiks w polskiej wersji do dziś pozostaje najgorszą pozycją Sandersona, jaką czytałem. Po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu, że jeśli Sanderson, to tylko w oryginale.

Większość opowiadań bardzo słabych i nudnych. Najbardziej do gustu przypadły mi historię, które miały miejsce na nowych planetach.

Wspaniały zbiór opowiadań bezpośrednio i pośrednio związanych z cosmere. Osobom zaznajomionym z uniwersum wykreowanym przez Sandersona pozwoli jeszcze bardziej wgłębić się w ten świat i poznać kilka smaczków. Niektóre bardzo ciekawe. Mi do gustu w szczególności przypadło "Z mgły zrodzony: tajemna historia". Rewelacja. Polecam serdecznie.
Za to dla kogoś, kto nie czytał wcześniej żadnej powieści tego autora, ten zbiór może okazać się ciężkostrawny i niezrozumiały. Wtedy trzeba odjąć 3 punkty od mojej oceny. :)

Za to dla kogoś, kto nie czytał...

Ktos ponizej napisal ‘Bezsens magii’ - gratuluje wprost idealnego okreslenia tej nudy.
Nie do konca jestem pewien sensu wydania tej ksiazki. Po pierwsze, zeby zrozumiec wiekszosc opowiadan trzeba miec znajomosc innych dzieł Sandersona, co automatycznie skresla pewna czesc czytelnikow. Po drugie, opowiadania w tej ksiazce sa po prostu nudne, niewnoszące zbyt wiele, nawet dla czytelnika calosci Cosmere (jak ja).
Uznalem, ze warto sprobowac, byc moze zaczerpujac swiezego powietrza tych opowiadan, ale to powietrze zdecydowanie nie bylo swieze.
Prawie przy kazdym opowiadaniu (procz Duszy Cesarza) odplywalem. Sanderson meczyl mnie tymi krotkimi opowiadaniami, przez caly czas mialem wrazenie, ze ksiazka zostala napisana tylko po to, zeby wygniesc wiecej grosza od fanow.
Dla tych, co czytaja cykl Cosmere, jak ja - bardziej oplaca sie znalezc w internecie dwa opowiadania z tej ksiazki, ktore sa warte uwagi dla niezbyt duzego powiekszenia swiata Cosmere niz kupowac fizyczna kopie ‘Bezkresu magii’.

genialna. Czytam po raz drugi. I odkrywam na nowo.
Jak fantastycznie przyjemnie zanurzyć się w ten świat wyobraźni
Świeże ,odkrywcze, dobrze napisane

genialna. Czytam po raz drugi. I odkrywam na nowo.
Jak fantastycznie przyjemnie zanurzyć się w ten świat wyobraźni
Świeże ,odkrywcze, dobrze napisane

Nie będę oceniać tej książki, bo to nie mój gatunek 🙂
P.S. trafiła w moje ręce przypadkowo i tylko dlatego ją przeczytałam.

Nie będę oceniać tej książki, bo to nie mój gatunek 🙂
P.S. trafiła w moje ręce przypadkowo i tylko dlatego ją przeczytałam.

"Bezsens magii" bo taki powinien być tytuł tego zbioru. Pierwsze opowiadanie sztos, niestety podniosło moje oczekiwania tak bardzo że cała reszta wydawała się bełkotem, a już "Tancerka krawędzi" męczyła tak bardzo że zniechęciła mnie do autora na długi czas. Jak dla nie książka wydana żeby doić fanów z kasy.

Jedna z obowiązkowych pozycji dla fanów twórczości Brandona Sandersona.

Jest to tak naprawdę zbiór opowiadań, ale dobrze nakreśla zasady świata przedstawionego i uniwersum Cosmere, które autor ciągle rozszerza w kolejnych swoich dziełach. Wydaje mi się, że osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę z Sandersonem powinna zacząć od przeczytania Bezkresu Magii, żeby zobaczyć z czym będzie mieć do czynienia w kolejnych tomach właściwej powieści.

Jedna z obowiązkowych pozycji dla fanów twórczości Brandona Sandersona.

• Brandon Sanderson