Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Wydawnictwo: Mag
Arcanum Unbounded
Apoptoza

„Tancerka Krawędzi“, zupełnie nowa mikropowieść ze świata Archiwum Burzowego Światła jest ukoronowaniem Bezkresu magii, pierwszego zbioru opowiadań Brandona Sandersona. Obowiązkowa lektura dla fanów. Zbiór zawiera ponadto osiem innych tekstów: „Nadzieja Elantris“ (Elantris) „Jedenasty metal“ (Z Mgły Zrodzony) „Dusza cesarza“ (Elantris) „Allomanta Jak i Czeluście Eltanii, odcinki od 28 do 30“ (Z Mgły Zrodzony) „Biały piasek“ (fragment, Taldain) „Cienie dla Ciszy w lasach Piekła“ (Tren) „Szósty ze Zmierzchu“ (Pierwsza od Słońca) „Z Mgły Zrodzony: Tajna Historia“ (Z Mgły Zrodzony) Te wspaniałe utwory ukazują ogrom cosmere i opowiadają ekscytujące historie. Wśród nich znajduje się nagrodzona Hugo mikropowieść „Dusza cesarza“ i fragment powieści graficznej „Biały piasek“. Ponadto zbiór zawiera komentarze i ilustracje przedstawiające różne układy planetarne, w których rozgrywa się akcja opowiadań.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 475

Mały wielki plan

Brandona Sandersona chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi fantastyki. Ale jeśli ktoś kompletnie nie zna jego twórczości, a postanowił nadrobić braki zaczynając od tej właśnie pozycji, to stanowczo mu tego odradzam. Bowiem na „Bezkres magii” składają się w większości opowiadania i mikropowieści nawiązujące do najbardziej znanych cykli autora, takich jak „Ostatnie Imperium” i „Archiwum Burzowego Światła”, czy też powieści „Elantris”. I o ile niektóre z nich można traktować jako niezależne historie, to jednak większość to tylko uzupełnienia, które na dodatek zawierają sporo spoilerów. Tak więc nowym czytelnikom Brandona Sandersona radzę się wstrzymać i sięgnąć po inne jego książki, gdyż „Bezkres magii” może popsuć radość z czytania głównych części jego cykli.

Dzięki tej pozycji poznajemy wreszcie wielki plan autora jakim jest cosmere. Sanderson wyznał, że od lat jego marzeniem były stworzenie jednego wielkiego uniwersum, składającego się ze znacznie mniejszych, w których rozgrywa się akcja większości z jego cykli. Zdradził również, że zamieścił w nich wskazówki, odnoszące się właśnie do cosmere. Poza tym tytułem wstępu umieścił na początku każdej z części opis wraz ze szkicem układu w jakim mają miejsce opisywane w niej wydarzenia. Stanowią one jednak tylko ciekawostkę i tak naprawdę nic nie wnoszą do żadnej z dziewięciu historii.

„Dusza cesarza” to pierwsza opowieść zamieszczona w tym zbiorze, będąca jednocześnie moją ulubioną. I choć luźno nawiązuje do świata przedstawionego w „Elantris”, można ją łatwo traktować jako coś całkowicie odrębnego. Na samym wstępie Sanderson zaserwował wspaniałą historię o poznawaniu drugiego człowieka, pokazująca jak bardzo złożona potrafi być ludzka osobowość. Krytycy docenili jej wartość honorując ją nagrodą Hugo.

„Nadzieja Elantris” to krótkie opowiadanie zadedykowane jednej z młodych fanek autora. Przedstawia wydarzenia w czasie ataku na przeklęte miasto, które zostały przemilczane w samej powieści. Można by je uznać za mało istotne, gdyby nie postaci, których te wydarzenia dotyczyły; a są nimi elantryjskie dzieci.

Dzięki opowiadaniu „Jedenasty metal” czytelnicy dowiadują się jak przebiegało szkolenie Kelsiera pod okiem szalonego Gemmela. Poznają również okoliczności jakie zapoczątkowały wydarzenia opisane w pierwszym tomie oryginalnej trylogii. Jest to miłe uzupełnienie, od którego właściwie można rozpocząć cały cykl opowiadający o dziejach Ostatniego Imperium.

„Allomanta Jak i Czeluście Eltanii” formą i stylem przypominają powieści w odcinkach zamieszczane w dawnych magazynach. Sanderson stworzył właśnie na ich wzór głównego bohatera, przejaskrawionego poszukiwacza skarbów i błędnego rycerza w jednym. I zupełnie nieautentycznego. W sumie to opowiadanie nie byłoby w ogóle warte uwagi, gdyby nie przypisy wiernego towarzysza tytułowego allomanty – Terrisanina Handerwyma. Dzięki tym wstawkom śmiałam się od początku do końca tej dosyć krótkiej lektury.

„Tajna Historia” wyjaśnia co stało się z Kelsierem po jego śmierci. Osobiście uważam ją za jedno z największych literackich rozczarowań. Byłam bardzo ciekawa tej mikropowieści, ale kiedy wreszcie po nią sięgnęłam, nie mogłam pohamować frustracji. Z jednej strony uwielbiam Kelsiera uważam go za bardzo złożoną postać, ale sama jego obecność nie rekompensuje steku bzdur, jakim tym razem uraczył czytelników autor. Tym razem opisana przez niego historia jest niespójna i nie do końca przemyślana, co negatywnie wpływa na odbiór całości i mnie osobiście zniechęciło do sięgnięcia po kontynuacje.

„Biały Piasek” został zamieszczony w formie oryginalnego opowiadania jak i fragmentu powieści graficznej o tym samym tytule wydanej w Polsce w marcu 2017 roku. Jest to opowieść o determinacji i chęci udowodnienia własnej wartości na przekór wszystkim i wszystkiemu, a także dowód na to, że niejednokrotnie finezja przewyższa czystą siłę. Zamieszczenie niezwykle dynamicznych ilustracji Juliusa Gopeza nadaje tej pozycji zupełnie nowego wymiaru i choć zawsze preferowałam książki od komiksów, uważam to za ciekawą odmianę.

Bohaterka opowiadania „Cienie dla Ciszy w lasach Piekła” zdecydowanie odbiega od stereotypowego wizerunku kobiety-wojowniczki; to kobieta w średnim wieku, wdowa i matka nastoletniej córki. Na dodatek prowadzi gospodę, która jednak jest przykrywką do znacznie mniej przyjaznego ludziom biznesu. W trakcie lektury czytelnicy dowiedzą się co skłoniło Ciszę do obrania takiej drogi życiowej i częściowo poznają jej historię. Autor obiecał poświęcić więcej uwagi temu światu w przyszłości.

„Szósty ze Zmierzchu” ma pewne specyficzne przesłanie, ilustruje bowiem walkę tradycji z nowoczesnością. Autor pokazuje jak niezwykle trudno jest uchronić się przed postępem, gdyż jest to rzecz naturalna, jak sama ewolucja. Zderzenie się „starego” z „nowym” może doprowadzić do wielu zniszczeń, ale jeśli w porę osiągnie się kompromis, jest szansa na stopniowe zmiany. Odzwierciedleniem tego założenia są postaci Zmierzchu i Vathi, którzy są przedstawicielami dwóch zupełnie odmiennych światopoglądów.

„Tancerka Krawędzi” to ukoronowanie całego zbioru, przybliżające czytelnikom postać Zwinki, pośledniejszej bohaterki cyklu „Archiwum Burzowego Światła”. Historia w nim przedstawiona traktuje o strachu przed odpowiedzialnością i szukaniu własnego celu w życiu. Mimo powagi tematu wprost emanuje humorem i czytanie jej sprawiło mi wiele przyjemności i zachęciło do zapoznania się z tym światem.

Kiedy myślę o cosmere, przychodzi mi na myśl mozaika; niekompletna, wybrakowana i składająca się z niedopasowanych elementów. Być może mam za małą wyobraźnię, żeby docenić skalę projektu, ale według mnie tego rodzaju zabieg ma znaczenie jedynie marketingowe. W końcu sam Sanderson przyznał, że niektóre z historii pierwotnie nie miały zostać uwzględnione w projekcie, a dopiero później zostały do niego na siłę dopasowane. Uważam to za ogromny błąd, gdyż autor sam sobie narzucił pewne schematy i zaczął się w pewien sposób ograniczać.

Podsumowując, uważam „Bezkres magii” za bardzo dobrą pozycję, ale jej treści nie traktuję jako części czegoś większego, a każdą zamieszczoną w niej historię traktuję jako coś odrębnego, mimo że wiem iż jest to sprzeczne z zamysłem autora. Po prostu nie aprobuję tego typu działań i uważam je za czysto marketingowe podejście.

Natalia Neisser

Villiana | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Zbiór opowiadań z Cosmere czytałam sobie stopniowo od jakiegoś czasu, uzupełniając i rozszerzając moją wiedzę na temat światów stworzonych przez Sandersona, oczywiście w kolejności takiej, jak przykazano, żeby sobie nie spoilerować. Muszę przyznać, że przy większości z nich bawiłam się świetnie.

Przede wszystkim zbiór oferuje różnorodność. Możemy przenieść się do Rosharu z jedną z moich ulubionych bohaterek, Zwinką z Archiwum Burzowego Światła, czy też na powrót obcować z Kelsierem z serii Ostatnie Imperium i poznać kilka nieznanych do tej pory faktów. Mi jednak najbardziej spodobały się historie ze światów, z którymi nie miałam do tej pory styczności. Mianowicie „Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła” były interesujące, „Szósty ze Zmierzchu” posiadał świetny klimat, chętnie przeczytałabym więcej w tym temacie, główny bohater, Zmierzch, wydał mi się ciekawy i wyróżniał się na tle innych Sandersonowych postaci, a fragment opowieści graficznej „Biały Piasek” zachęcił mnie do zakupu...

Fantasy-Bestiarium | 2017-01-25

„Bezkres magii” to zbiór opowiadań autorstwa Brandona Sandersona, który zawiera teksty opisujące Cosmere, czyli wszechświat, w którym dzieje się akcja większości jego opowiadań. Jak zwykle nie zabraknie intryg, knowań, spisków i potężnej, prastarej magii. Jest to literatura fantasy najwyższych lotów, sprawiająca, że nie będziemy się nudzić ani przez moment podczas czytania. Książka świetnie uzupełnia pozostałe pozycje autora i będziemy mogli dzięki niej dowiedzieć się więcej informacji, chociażby o świecie Elantris.

Podczas lektury znajdziemy teksty opisujące sześć układów: Drominad, Roshar, Sel, Scadrial oraz Taldain i Tren. Książka zawiera wiele ciekawostek dla fanów twórczości autora, które pomogą w lepszym stopniu poznać uniwersum stworzone przez Sandersona. W książce zawarto wiele map i świetnych ilustracji, które dodatkowo sprawiają, że książka jest warta uwagi. Opowiadania zostały opatrzone również objaśnieniem autora, z których dowiemy się nieco więcej o powstaniu danego...

Yevoni | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2017
Przeczytana: 24 maja 2017

Nie sposób ocenić zbioru opowiadań nie skupiając się na każdym oddzielnie i wyciągając średnią. Przynajmniej ja nie potrafię choć sama przed sobą się zarzekałam, że tak nie zrobię. Chcę jednak nadmienić, że każde z tych opowiadań trzyma odpowiedni sandersonowy poziom i pomimo mojej chęci odpoczynku od jednego autora nie sposób zrobić sobie dłuższej przerwy od Cosmere.

"Dusza Cesarza" - czytałam już wcześniej jako oddzielną część. Ma swój azjatycki klimat idealnie wkomponowany w magię Sandersona.
"Nadzieja Elantris" - niezwykle miło było powrócić do wydarzeń z Elantris choć w porównaniu z pozostałymi opowiadaniami jest nieco wyblakłe.
"Jedenasty metal" - jak tłumaczył autor, opowiadanie jako wprowadzenie do gry. Pięknie oddaje klimat Ostatniego Imperium, jest tam mój Kelsier... ale jest stanowczo za krótkie.
"Allomanta Jak i czeluście Eltanii" - Zabawne, choć z całej akcji ciekawiły mnie najbardziej komentarze Terrisanina.
"Biały Piasek" - byłam sceptycznie nastawiona do...

Ciacho | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

"Niezwykłe Cosmere"

Brandon Sanderson to autor, którego książki w ostatnich miesiącach stosunkowo często pojawiają się w moim czytelniczym repertuarze. Oczywiście nie bez przyczyny, bo pisze fenomenalnie i już od jakiegoś czas nie muszę w ogóle się zastanawiać czy warto sięgnąć po kolejną jego książkę, tylko myśleć nad tym, kiedy się coś nowego pojawi i kiedy będę mógł się za to czym prędzej zabrać. Niewiele czasu upłynęło odkąd skończyłem "Rozjemcę", a tu już Sanderson i jego najnowsza książka zawitali u mnie ponownie. Ale, ale, coś tu jest nie tak. Biorę do ręki, zaglądam do środka, a tam opowiadania. Sanderson w krótkiej formie? - pytam samego siebie. Ten pisarz, którego książka to średnio 600 stron mięsistego tekstu? Niemożliwe? A jednak! Okazuje się, że "Bezkres magii" to jego pierwszy zbiór opowiadań i z wielką chęcią się za to zabrałem.

Najnowsza książka autora nie jest jednak zwykłym zbiorem składającym się z przypadkowych opowiadań, które nie mają ze sobą nic wspólnego....

Łukaszo | 2017-03-19

Trochę czasu minęło zanim zdecydowałem się na przeczytanie tego tytułu. Wolałem najpierw zająć się innymi książkami Brandona Sandersona jak np. Elantris czy Archiwum Burzowego Światła. Okazało się to dobrym wyborem ponieważ "Bezkres Magii" zawiera liczne spojlery do innych książek tego pisarza. W tym przypadku mamy do czynienia ze zbiorem opowiadań, które łączy ze sobą świat stworzony przez Sandersona czyli Cosmere. Przyznam, że cały zbiór jest całkiem równy, oczywiście niektóre teksty spodobały mi się bardziej, niektóre mniej ale patrząc na całość to poziom jest wyrównany. Niewątpliwie to zasługa wielkiej wyobraźni i talentu w kreowaniu światów twórcy uniwersum Cosmere. Ciężko tu ocenić poszczególne opowiadania ale jak dla mnie numerem jeden jest tu "Dusza cesarza" wydana już wcześniej jako osobna książka. Jako pozycja dla fanów to lektura obowiązkowa, zaś czytelnikom którzy dopiero zaczynają przygodę z Sandersonem odradzam na początek, gdyż wiele smaczków czy niedopowiedzeń można...

Hrosskar | 2017-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Zapewne wielu z Was, czytając książki Brandona Sandersona, zauważyło pewne podobieństwa pomiędzy nimi - czy to w systemach magii, czy występowaniu tych samych bohaterów jak chociażby Hoid. Jeśli nie, to nie ma powodów do zmartwień, ponieważ chwilami dość ciężko wyłapać wszelkie nawiązania a sam autor nie chce, by czytelnicy znali na pamięć całą jego twórczość. Książką, która ma rozjaśnić nieco zawiłości z tym związane oraz ujawnić odpowiedzi na niektóre pytania, jest Bezkres magii, zawierający teksty dotyczące Cosmere, czyli wszechświata wspólnego dla wielu powieści Brandona Sandersona.

Jest to zbiór opowiadań, zawierający teksty dotyczące aż sześciu układów: Sel, Scadrial, Taldain, Tren, Drominad i Roshar. Na początku każdego z nich znajdziemy mapę układu słonecznego oraz jego omówienie przez Khriss (autorkę Ars Arcanum), dzięki czemu możemy poznać w ogólnym zarysie dany świat - jak wygląda, jaka była jego historia i związek z Odpryskami. Po każdym opowiadaniu zamieszczono...

eR_ | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Brandona Sandersona nikomu nie muszę przedstawiać. Jego powieści, opowiadania od jakiegoś czasu rozpalają wyobraźnię czytelników na całym świecie. Tworzy nie tylko powieści i opowiadania, współtworzy cykl Koło Czasu, ale i pisze scenariusze do komiksów. Fantastyka ma to do siebie, że tutaj nic nie jest niemożliwe. A autor to udowadnia, a jednocześnie wszystkie jego wywody są niesamowicie spójne i logiczne. Nic więcej mi nie trzeba.

"Bezkres magii", to zbiór mikropowieści i opowiadań, z których jedna, a konkretnie "Dusza cesarza" zdobyła prestiżową nagrodę jaką jest Hugo.
Opowiadania skupiają się na światach które już znamy i w tych formach możemy kolejny raz powrócić do światów, które znamy i kochamy, albo takie które autor dopiero nam przedstawia. Mamy więc tu opowieści poprzedzające cykl"Z mgły zrodzony", albo historyjkę dziejąca się tuż przed powieścią"Elantris"

Niektóre z tych opowiadań zawierają znaczące spojlery i należy je czytać przed, albo po konkretnej powieści. Autor...

książek: 2005
Janusz Szewczyk | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbiór opowiadań Brandona Sandersona łączy teksty, których akcja ma miejsce na różnych planetach uniwersum stworzonego przez pisarza, Cosmere. Każde opowiadanie poprzedzone jest mapą układu gwiezdnego i krótkim opisem danego świata. Te zabiegi autora tworzą wspólną kanwę dla wszystkich opowieści i trochę niejasno obiecują większą tajemnicę, skrytą w tle wszystkich powieści i opowiadań umiejscowionych w Cosmere, wszechświecie Adonalsium, absolutu, który rozpadł się (a właściwie został zniszczony) na wiele Odprysków zasiedlających odmienne światy i płaszczyzny rzeczywistości. Ten skomplikowany system nie odgrywa zwykle bezpośredniej roli w konkretnych opowiadaniach (wyjątkiem jest "Tajna historia") i nie jest tematem żadnego z nich, a jedynie tłem. Sądzę, że fanów autora będzie bawiło wyszukiwanie dodatkowych strzępów informacji o Cosmere w poszczególnych tekstach. Prezentują one różny poziom, a głównym mankamentem niektórych z nich jest konieczność wcześniejszej znajomości innych...

Orodin | 2017-03-11
Przeczytana: 10 marca 2017

Zacząłem pisać opinię, która przez przypadek się skasowała... Nie będę próbował, przywołać jeszcze raz słowo w słowo tego co tutaj chciałem przekazać, jednak muszę powiedzieć, że jest to doskonały prezent dla fanów twórczości Sandersona

Każde opowiadania jest przynajmniej bardzo dobre, ale moje serce należy do 'Z Mgły Zrodzony: Tajna historia' oraz 'Tancerka krawędzi'. Równie interesującym tytułem jest 'Dusza cesarza', jednak to opowiadanie było już mi znane, więc tym razem przeskoczyłem od razu do kolejnych opowieści. Książka zawiera dodatkowo krótkie podsumowanie najważniejszych kwestii związanych z daną planetą i systemem magicznym jaki na niej występuje. Chciałoby się więcej!
Jeśli chodzi o Tajną historię, nie spodziewałem się, że z takim zapałem ponownie będę przeżywał wydarzenia z pierwszej trylogii. Teraz już dokładnie wiem co działo się za kulisami :) Rewelacja! Tancerka krawędzi stanowi bardzo udany powrót do Rosharu, po którym z niecierpliwością czekam na 3 część...

Tibora | 2017-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Chyba ostatnio przedawkowałam Sandersona - nie zwalił mnie totalnie z nóg jak zwykle.

Historie nie równe. Da się, czytając je, rozpoznać które powstały wcześniej, a które wraz z rozwojem pisarskim Brandona.

Zdecydowanie książka dla fanów znających już światy Sandersona. Nie polecam zaczynać od tej publikacji przygody z tym autorem.

W mojej prywatnej skali:

- Biały Piasek - 7/10
- Cienie dla Ciszy w Lasach Piekła - 8/10
- Szósty ze Zmierzchu - 6/10
- Tancerka Krawędzi - 8/10

Uwagi co do wydania - pojedyncze 'litrówki' w tekście :(. Według mnie również papier na którym książka została wydane wydaje się zbyt cienki (za niska gramatura?) - przy jednorazowym czytaniu zdarzyło mi się naderwać stronę co prawie nigdy mi się nie zdarza :(, trochę też prześwitywał tekst z kolejnej strony.