Szara dama

50 min.
9788379041954
J.F.
gotycyzm powieść grozy

Pewne pomysły fabularne są wdzięczne do powielania. Niepokojąca wariacja na temat młodej żony przybywającej do siedziby męża, odkrywającej mroczne sekrety, zarówno miejsca jak i małżonka.

Zaczęłam czytać tę książkę niedługo przed snem i cóż... Nie mogłam odłożyć jej, dopóki nie skończyłam ostatniej linijki tekstu.
Niepokój towarzyszył mi przez prawie cały utwór. Z zapartym tchem śledziłam losy Anny i było mi jej żal. Od samego początku jej życiem "kierowali" inni. Dostosowywała się, godziła na wszystko, czy miała inne wyjście? Była bierna prawie do samego końca, bo czyż później nie zdała się całkiem na Amandę, a nawet doktora?
Żałuję, że ta pozycja nie ma więcej stron, chociaż z drugiej strony moje nerwy są na tyle nadszarpnięte, że nie wiem, czy dłużej zniosłabym taką niepewność, w jakiej tkwiła bohaterka, a która również mi się udzieliła.

To raczej opowiadanie niż powieść. Idealne do przeczytania w ciągu wieczoru, kiedy za oknem ziąb i plucha. Gotycka historia z dreszczykiem, która pokazuje, że najgorsze zło czai się w ludziach - cytując Sartre'a, "Piekło to inni". To też historia o uprzedzeniach i o konsekwencjach nierozważnego małżeństwa, a przy tym udany portret sytuacji kobiet w XVIII wieku.

Mam wrażenie, że jestem chyba ostatnią osobą, która poznała twórczość autorki, ale nie ma tego złego, bo teraz mam trochę do nadrobienia. Jeżeli jest tutaj ktoś, kto lubi książki Jane Austen to ta pozycja przypadnie wam do gustu. „Szara dama” to książka, która może nie jest przepastnie gruba, ale w tych kilku rozdziałach chwyta za serce. Zamki, lochy, etykieta, mroczne klimaty i nie tylko to tylko część tego, co poznacie w tej pozycji. To jedna z tych książek, w których czujesz każdą emocje bohaterów, czujesz przeszywające zimno lub ciepło tamtejszego klimatu, i to jest według mnie wspaniałe. Standardowo zachęcam do poznania opisu, chyba że tak jak ja idziecie na całość i poznajecie treść w trakcie czytania.

„Szara dama” to książka, która ma w sobie odrobinę dreszczyka, dziwnych zbiegów okoliczności, ale i tajemnicę która przysporzyła naszej bohaterce problemów, z którymi musi się zmagać. Lubicie pamiętniki? Anna Scherer (główna bohaterka) spodobała się pewnemu Francuzowi de Tour Elle. Nie byłoby, w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że pochodzi z rodziny młynarzy, więc nacisk rodzinny na ślub i podwyższenie statusu społecznego jest ogromną presją. Wiecie jak to jest w literaturze, gdzie młodziutka, piękna dama poślubia bogatego starszego kawalera w tamtych czasach nie była niczym nadzwyczajnym, ale tutaj mamy coś więcej. Oczywiście nie zdradzę nic więcej. Ile jest w stanie poświęcić kobieta do poprawienia swojego bytu, samopoczucia? Uwieźcie, że bardzo wiele.

Lata 40. XIX w. i rola kobiety we wspólnym domu mocno różni się od tego, co mamy w dzisiejszych czasach. Dlatego z całego serca zachęcam raz jeszcze po zapoznania się z tą pozycją. Oczywiście dla miłośników audiobooka aplikacja Audiotek.pl oferuje możliwość przesłuchania tej pozycji co według mnie jest super dla osób, które nie mają czasu na druk papierowy.

„Szara dama” - Elizabeth Gaskell, to krótka forma do przeczytania w jeden wieczór. W mojej ocenie to raczej opowiadanie, a nie powieść.
Główną bohaterką jest młoda, piękna córka młynarza, która wyjeżdża do przyjaciółki, w domu której poznaje przystojnego, młodego , francuskiego arystokratę. Za namową rodziny, przy wielu własnych wątpliwościach wychodzi za niego za mąż i wyjeżdża do jego posiadłości do Francji. Czy jej wątpliwości miały uzasadnienie ?
Historia ciekawa, wciągająca, mroczna, dobrze i szybko się czyta.

Szczerze powiedziawszy nie wiem czemu "Szara dama" zaklasyfikowana jest jako powieść, ponieważ moim zdaniem spokojnie można potraktować ją jako opowiadanie i pochłonąć w dosłownie jedno, najlepiej deszczowo-jesienne, popołudnie. Myślę, że "Szarą damę" można porównać nieco klimatem do dzieł Daphne du Maurier, choćby do "Oberży na pustkowiu". Momentami przypominała mi też baśń o Sinobrodym. Dobra pozycja na zanurzenie się w klimat z dreszczykiem, ale nie oczekujcie po niej niczego wyjątkowego

Wciągająca. Interesujące jest to, ile lat temu została wydana i wciąż się dobrze czyta.

Naprawdę świetne opowiadanie. Wciąga i nie pozwala się oderwać, dopóki się nie skończy. Choć sądząc po wyglądzie zamku, spodziewałam się raczej wampira, jednak rozwiązanie zagadki okazuje się trudne do przewidzenia.

Trzymająca w napięciu, napisana pięknym językiem powieść. Do przeczytania w jeden wieczór.

„Wbiegłam skwapliwie, ażeby pomiędzy nimi odszukać ukochane pismo, gdy wtem jakiś przeciąg zgasił świecę i pozostałyśmy w ciemności.”

Sto sześćdziesiąt dwa lata minęły od napisania opowiadania, od tego czasu wiktoriański rys nieuchronnie przebrzmiał, ówczesne węzły krępujące wolność kobiet rozsupłały się. Jednak odbiorca przyjemnie poddaje się panującemu napięciu, z zainteresowaniem patrzy na historię. Nieśmiała i bezwolna kluczowa postać zestawiona z silną osobowością i przebojowością służącej. Historia Anny Scherer, córki młynarza, zapisana na kartach starego pamiętnika, a właściwie listu kierowanego do córki, pełna jest smutku i rozpaczy, ale też mrocznych i złowieszczych nut.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/08/szara-dama.html

• Klasyka
  • Literatura brytyjska

Dodaj cytat z książki Szara dama