Konające zwierzę

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,7 (491 ocen i 50 opinii) Zobacz oceny
10
16
9
36
8
91
7
148
6
103
5
61
4
16
3
17
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Dying Animal
data wydania
ISBN
9788308061510
liczba stron
176
słowa kluczowe
Philip Roth
język
polski
dodała
Kyou

David Kepesh jest powszechnie poważanym i zapraszanym do mediów krytykiem kultury. Gwiazdą w gronie wykładowców jednej z nowojorskich uczelni. Gdy przekroczył sześćdziesiątkę, spotkał na swojej drodze Consuelę Castillo, wytworną, ułożoną dwudziestoczteroletnią studentkę, córkę zamożnych kubańskich emigrantów, która szybko wprowadza w jego życie erotyczny zamęt. Od rewolucji seksualnej lat...

David Kepesh jest powszechnie poważanym i zapraszanym do mediów krytykiem kultury. Gwiazdą w gronie wykładowców jednej z nowojorskich uczelni. Gdy przekroczył sześćdziesiątkę, spotkał na swojej drodze Consuelę Castillo, wytworną, ułożoną dwudziestoczteroletnią studentkę, córkę zamożnych kubańskich emigrantów, która szybko wprowadza w jego życie erotyczny zamęt.

Od rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych, gdy opuścił swoją żonę i dziecko, Kepesh oddawał się doznawaniu – jak ją określa – „wyemancypowanej męskości”, i odkładał na bok myśl o rodzinie lub związku. Wraz z upływem lat udało mu się ten radosny okres buntu i rozpasania przekształcić w uporządkowane życie, w którym bez krępacji zaznaje rozkoszy Erosa i jednocześnie z pieczołowitością realizuje swoje estetyczne pasje. Jednak młodość i piękno Consueli zawładną nim bez reszty, a pragnienie seksualnego posiadania strąci w otchłań odrażającej zazdrości. Nonszalancka erotyczna przygoda przekształci się, na przestrzeni ośmiu lat, w historię o ponurej stracie.

Zdumiewa, ile z erotycznego krajobrazu Ameryki po rewolucji seksualnej udało się zawrzeć w Konającym zwierzęciu. Raz jeszcze, z niezrównaną lekkością, Roth potrafi spleść los swoich postaci z siłami społecznymi, które kształtują naszą codzienną egzystencję. I trudno wyobrazić sobie postać, która lepiej ukazywałaby sposób, w jaki przeżywamy pożądanie, niż David Kepesh.

To dzieło dojmujące w swojej bezpośredniości, zadające śmiałe pytania o przywiązanie i ludzką wolność. Konające zwierzę jest powieścią odważną intelektualnie, szczerą i donośną. Na wskroś aktualną i bez precedensu – to historia erotycznego olśnienia opowiedziana przez samego jej bohatera, siedemdziesięcioletniego mężczyznę. Historia na temat siły Erosa i nieuchronności śmierci.
„Konające zwierzę” Philipa Rotha (1933) to jedna z tych małych wielkich książek amerykańskiego pisarza, pisanych przezeń w przerwach między opasłymi dziełami w rodzaju „Amerykańskiej sielanki”… Wszystko ocieka tu seksem, gdyż w innym razie bohaterowie musieliby wyć ze strachu. Największe wrażenie robi wisielczy humor, z jakim Roth opowiada tę przerażającą historię.
Aleksander Kaczorowski, „Polityka”

Trudno uciec od poczucia, że bohaterowie późnych powieści Rotha wykazują zadziwiające, rodzinne niemal powinowactwo z powieściopisarzem. Jego bohaterowie starzeją się wraz z autorem, a autor wiedzę o tym, czym jest ten ostatni etap życia, czerpie w sposób dla wszystkich czytelny z własnych przeżyć.
Z tego też powodu wszystkie powieści Rotha napisane w tym stuleciu, a więc przez siedemdziesięciolatka, dotykają tematu „Konającego zwierzęcia”.
Jerzy Jarniewicz, „Tygodnik Powszechny”

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3912/K...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3912/K...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1078)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 5607
Wkp | 2016-12-05
Przeczytana: 04 stycznia 2018

STARY CZŁOWIEK I MOŻE

Być może to i prostacka parafraza klasyka, ale za to dobrze oddaje charakter dzieła Rotha, sfilmowanego kilka lat temu pod tytułem „Elegia”. Główny bohater tej powieści może. I chce. Bo uwielbia kobiety, ale te młodsze. Młode. Te, w których kobiecość dopiero kwitnie. Wielbi je, zachwyca się nimi, analizuje naturę ich oraz swoją, pierwotne instynkty i społeczne uwarunkowania. A wszystko to z literackim pięknem prawdziwego mistrza słowa.

Kiedy David Kepesh w roku 1992 mając 62 lata poznał zaledwie 24 letnią Consuellę Castillo, myślał że to będzie typowy przelotny romans, jakich wiele. Jako szanowany wykładowca, a przy tym także popularny dzięki programowi telewizyjnemu krytyk literacki, od dawna sypiał ze swoimi studentkami – po incydencie sprzed lat robił to jednak dopiero wtedy, kiedy przestawał już być ich profesorem. Tak samo rzecz ma się w przypadku Consueli, nie mniej tym razem nic nie przypomina wcześniejszych przypadków. Dziewczyna jest inna,...

książek: 158
Ahsan | 2017-10-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: październik 2017

- Chcę od ciebie nawet więcej. Bo wiem, że kochasz moje piersi.
- Czego więc chcesz?
- Żebyś dotknął mojego raka.

Powyższy fragment dialogu, jak dla mnie, zamyka w pigułce całą książkę. Świetną książkę. Erotyzm, szok i mocne, starannie dobrane słowa.
On jest stary, ona młoda. Mają romans. Przez większą część historii czytamy o zaletach seksownego ciała Kubanki, o jej piersiach, o namiętności, o niepohamowanej wręcz żądzy starszego mężczyzny, o rewolucji seksualnej, o studentkach i kobietach, z którymi sypiał. Słowem - jest dość frywolnie. A koniec: mocny, przejmujący, nadający całości głęboko ludzką perspektywę.
Książka niedługa, ale warta przeczytania.
Osobiście jestem zachwycony.

książek: 1297

David Kapesh jest dobiegającym siedemdziesiątki wykładowcą Krytyki Stosowanej. Pewnego dnia poznaje Consuelę Castillo - swoją studentkę, pochodzącą z Kuby. Zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Oboje nawet nie przeczuwają jak silna więź ich połączy. Czy będzie im dane być razem? Co jeszcze się wydarzy? Na te pytania należy odpowiedzieć sobie zagłębiając się w lekturę książki.

"Konające zwierzę" jest z pozoru opowieścią o gorącym romansie. Oprócz tego głównego tematu porusza też takie zagadnienia jak: sztuka, życie, czas, śmierć, przemijanie, choroba.

Książka ta jest trzecim tomem Trylogii "David Kapesh". Czyta się ją dobrze i dość szybko (zważywszy na fakt, iż liczy sobie jedynie 130 stron). Czasem mnie jednak nużyła co sprawiało, że odkładałam ją na kilka dni (głównie to dotyczy trochę nieciekawych opisów m.in. poprzednie romanse Davida oraz opisy jego syna).

Warto wiedzieć, że ta historia została w 2008 roku zekranizowana i jest znana pod tytułem "Elegia", gdzie w...

książek: 2244
Wojciech Gołębiewski | 2014-01-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Przerażają mnie recenzenci, którzy dopatrują się w postępowaniu STARCA "hedonizmu" czy też skutków "rewolucji seksualnej lat 60-tych". Pieprzą głodne kawałki, a wiem co mówię bo mam 71 lat i też się pytam jak Gąsowski "gdzie się podziały tamte prywatki", na których wszyscy /wskutek mody, która przyszła ze Szwecji/ rozbieraliśmy się i uprawialiśmy seks. To se ne vrati,panie Havranek. Przypominam też etyczną zasadę: to się robi, a nie pisze. Tylko, że omawiana szmira nic nie ma z tym wspólnego. Jest to "dzieło" dla zboczeńców czyli dewiantów, onanistów czyli masturbantów oraz dla geriatriofilek. W literaturze wystarczy jedna pozycja o "niezdrowej" miłości starucha, czyli "Lolita"; tylko, że tamten "staruch" miał 37 lat, a nie 70. W rezerwie mamy jeszcze, nadgryziony zębem czasu, "Zwrotnik Raka". I to wystarczy. Dodatkowym minusem jest fakt, że książka powstała w ...

książek: 1034
Marcin Knyszyński | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Recenzja pochodzi z
http://plejbekpisze.blogspot.com/

Dawid Kepesh, wykładowca literatury i publicysta, już po sześćdziesiątce, alter-ego Philipa Rotha (tak samo jak autor urodził się w 1930 roku w konserwatywnej, żydowskiej rodzinie) opowiada milczącemu słuchaczowi (czyli tak naprawdę, Tobie czytelniku) historię swego burzliwego romansu z dwudziestoczteroletnią studentką Consuelą Castillo. David to stary satyr i lubieżnik, zaciągający do łóżka nie tylko swoje studentki, ale i sporo innych przypadkowo spotkanych kobiet. Jest dogłębnie ukształtowanym przez lata sześćdziesiąte uosobieniem negacji amerykańskiego purytanizmu. Rewolucja seksualna zdybała go po trzydziestce, zatem jak sam wspomina, jego podejście do nadchodzących zmian było inne, niż pokolenia urodzonego podczas II wojny światowej. Młodzi łykali zmiany bezrefleksyjnie, na zasadzie zabawy, on natomiast w wyrachowany sposób analizował potencjalne skutki tejże rewolucji i to w jaki sposób zmienia ona jego osobowość. Sam do...

książek: 789
jolasia | 2019-03-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2019

Eros i Tanatos. O splocie tych dwóch wielkich sił jest książka Philipa Rotha "Konające zwierzę", rzecz niepozorna tylko na pozór. Ten pisarz miał rzadki dar zawierania maksimum treści w minimum formy. Uwielbiam cienkie książki nie z lenistwa, ale dla ich niespotykanej w innych formach kondensacji, kumulacji, esencjonalności. Tu gra idzie o każde słowo, o każdy znak przestankowy. Ziarna są starannie oddzielone od plew. Nie inaczej jest w przypadku "Konającego zwierzęcia". Ta opowieść jest jak pocisk trafiający nas w splot słoneczny. Zaczyna się niewinnie, starzejący się profesor łowi na swoim wydziale studentki... jednak grzeszy ten, kto zaczyna opinie o tej książce "romans starzejącego się profesora... itd.". Taki z "Konającego zwierzęcia" romans jak ze mnie Czesław Miłosz. Tytuł nie kłamie, ta książka naprawdę jest o konaniu. O zwierzęciu, jakim jest każdy z nas czujący na twarzy oddech śmierci. Przerażonym. Spoconym ze strachu. Spanikowanym. Zagonionym w kąt. Nie dajcie się...

książek: 1845
Monika | 2015-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Nie jest to książka lekka, łatwa i przyjemna. Przynajmniej dla mnie. Krótka, ale jej treść jest tak nasycona emocjami, że robiłam przerwy w czytaniu, żeby nabrać dystansu. Bez wątpienia kontrowersyjna i wywołująca w czytelniku najróżniejsze odczucia. Napisana odważnym językiem, bez owijania w bawełnę. Dla jednych będzie to bez wątpienia arcydzieło, inni mogą wręcz czuć się zniesmaczeni jej treścią.
Warta uwagi.

książek: 1486
PABLOPAN | 2012-02-16
Na półkach: Przeczytane

Wstrętna, a jednocześnie wciągająca. Analiza miłości, która nie powinna mieć miejsca - pomiędzy wykładowcą i studentką, mistrzem i uczennicą. Starszy mężczyzna traktujący młodą i niedoświadczoną kobietę jako ofiarę i zdobycz. Ciekawie zaczyna się robić w momencie, gdy sam staje się ofiarą własnego pożądania i miłości. Książka z pewnością warta uwagi.

książek: 510
Natalia | 2016-06-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Konające zwierzę" to opowieść o podstarzałym wykładowcy, który używając własnej pozycji uwodzi studentki. Dla niego ważny jest tylko seks, uczucia nie grają żadnej roli. Oczywiście, tak jest do czasu, bo profesorowi zaczyna zależeć na pięknej Kubance - Consuelii Castillo. Tu zaczyna się jego dramat, sam nic nie może jej zaproponować, a ona pragnie żyć, cieszyć się młodością. Mężczyzna miota się, walczy z własnymi emocjami. Wcześniej seks z młodymi kobietami stanowił ucieczkę przed starością, był formą buntu. To David zaczynał i kończył kolejne związki. Uczucie do pięknej Consuelii pozbawiło go wyrachowania, ale i poczucia wyższości.

Między Davidem a młodą Kubanką tworzy się erotyczna więź. Jednak pomimo oddania mężczyzna utrzymuje jednocześnie romans z poprzednią kochanką, Ze strony Consueli to powierzchowna relacja, nie chcąc narażać się na śmieszność, nie zaprasza kochanka do siebie. Boi się reakcji najbliższych. Wie, że nic dobrego jej nie czeka z podstarzały mężczyzną....

książek: 2524
jeke | 2016-06-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Moje spotkanie z twórczością Philipa Rotha-jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich-nastąpiło za sprawą powieści ,,Kompleks Portnoya". Powieść zaintrygowała mnie i spowodowała, że sięgnęłam po kolejną książkę autora pt.,,Konające zwierzę".

David Kepesh prowadzi seminarium z krytyki literackiej dla studentów jednej z nowojorskich uczelni, a do tego recenzuje książki dla radia NPR i prowadzi program o kulturze w telewizji. Jego zajęcia są bardzo popularne wśród studentek, które garną się do popularnego wykładowcy. Widok pięknych i młodych kobiet zaślepia Davida na wszystko dokoła. W wieku 62 lat poznaje 24-letnią studentkę Consuelę Castillo wyróżniającą się na tle grupy dyskretną elegancją. Dziewczyna pochodzi z zamożnej rodziny kubańskiej mieszkającej od lat w Jersey. Consuela pomimo swojej nobliwości i wypielęgnowanemu stylowi bycia jest doskonale świadoma siebie, swojej siły, tylko jeszcze niepewna, jak jej używać. David, który sypia ze studentkami...

zobacz kolejne z 1068 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd