Magazyn Literacki Książki 2/2016 (233)

Seria: Magazyn Literacki Książki
Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
20837747
czasopisma
EIGHT

W numerze 233 Rytm i melodia - Rozmowa z Izabelą Skorupką, autorką książki Marcelina i Pamięć Przodków - Jesteś wszechstronnie utalentowana; malujesz, grasz na gitarze, tworzysz z dziećmi teatr a teraz startujesz jako autorka powieści dla młodszej młodzieży. Czy od dawna myślałaś o napisaniu książki? Od dawna myślałam, ale wydawało mi się to ogromnym wyzwaniem, przede wszystkim przerażało...

W numerze 233

Od dawna myślałam, ale wydawało mi się to ogromnym wyzwaniem, przede wszystkim przerażało mnie spięcie historii; tworzenie początku, sensownego rozwinięcia i kontynuowanie, tak żeby ona miała przyczynowość i skutkowość, a do tego jeszcze wciągała. Wydawało mi się to absolutnie nie do przeskoczenia. Marcelina została napisana przez przypadek i może dzięki temu powstała. Najpierw to miało być słuchowisko, tak trochę dla zabawy zaczęliśmy wymyślać z rodziną bohaterkę, i jak już ta bohaterka się pojawiła, i zaczęłam pisać to zauważyłam, że przydarzają jej się różne rzeczy. Ona zaczęła żyć własnym życiem. Mam takie wrażenie, że historia Marceliny tkwiła gdzieś na zewnątrz a ja ją po prostu zebrałam.

Szampan w Chałupach - Między wierszami
"Chociaż na półkach księgarskich jest wiele pozycji dotyczących aktorów, sama sztuka aktorska jest dość powszechnie uznawana za niemożliwą do opisania. Książki z tego segmentu rzadko zajmują się samą techniką aktorską, nie sięgają do sedna twórczości" - diagnozuje Beata Guczalska, autorka biografii Jerzego Treli (Wydawnictwo Marginesy), którą promowano w Krakowie. I nic w tym dziwnego, gdyż jej bohater przez dekady był filarem Teatru Starego. Trela, który w tym roku obchodzi 75. urodziny, wywodzi się z rodziny galicyjskiej. Osierocony w dzieciństwie - ojciec, maszynista parowozu, zginął w wypadku na torach - z premedytacją nie zdał do technikum kolejarskiego.

Za co wyleciałem - Na-molny książkowiec
W roku 2008 wyleciałem z zespołu dziennikarzy przygotowujących poranne przeglądy prasy dla Drugiego Programu Polskiego Radia. Chociaż - podobno - do chwili wylecenia oceniano moją pracę wysoko. Za co wyleciałem?

Dwugłowy orzeł i czerwone widmo - Rozmowa z Krzysztofem Dubińskim, autorem książki
- Wybuch I wojny światowej zastał Witkacego w Australii...

- Na Antypody zabrał go Bronisław Malinowski. Uczestniczyli w kongresie brytyjskiego towarzystwa naukowego, a potem zamierzali wyruszyć w celach badawczych na wyspy Pacyfiku. Stanisław Ignacy Witkiewicz był w depresji, nie mógł otrząsnąć się po tragicznej śmierci narzeczonej. Towarzyszyły mu myśli samobójcze. Wiadomość o konflikcie zbrojnym pomiędzy zaborcami Polski je zagłuszyła, dając nowy impuls do życia i działania. W Australii drogi przyjaciół rozeszły się na zawsze. Poróżnił ich stosunek do wojny. Malinowski, posiadacz paszportu Austro-Węgier, był pacyfistą, a Witkacy - formalnie obywatel rosyjski - na pokładzie wielkiego liniowca "Morea" dotarł do Salonik, a stamtąd, najpewniej koleją, do Petersburga, gdzie przybył pod koniec września 1914 roku.

Emigracja nasza i nie nasza - Temat numeru
Wielu specjalistów uważa, że emigracja będzie jednym z największych wyzwań XXI wieku. Liczne napięcia i konflikty (narodowościowe, ekologiczne czy ekonomiczne) pojawiające się na tkance świata doprowadzą do coraz powszechniejszego mieszania się ludności, a co za tym idzie również ich kultur. Zawsze znajdą się osoby z góry odrzucające jakiekolwiek zjawisko wielokulturowości, ale uczciwie trzeba przyznać, że nie jest ono ani nowe, ani obce, ani tym bardziej z gruntu negatywne. Długotrwałe skutki mieszania się kultur bywają różnorodne, od tych stricte pozytywnych dla kultury ekspansywnej (rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa), po mieszane i niejednoznaczne (Imperium Rzymskie), a nawet negatywne, o czym boleśnie przekonał się kanclerz Otto von Bismarck z jego Kulturkampf.

Literacki Debiut Roku - Startuje piąta edycja konkursu

• Piankowe niebo
  • Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
  • Maszyny takie jak ja
  • Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
  • Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
  • Córeczki

Elżbieta Piętak , Dariusz Piętak

Maszyny takie jak ja
Ian McEwan

7,28 (18 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

8 (2 ocen i opinii)
Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
Karolina Wilczyńska

8,18 (33 ocen i opinii)
Podręcznik dla superbohaterów. Tom 1: Podręcznik
Elias Vahlund , Agnieszka Vahlund

8,29 (7 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!