Magazyn Literacki Książki 5/2016 (236)

Seria: Magazyn Literacki Książki
Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
20837747
czasopisma
EIGHT

W numerze 236, 2016-05-31 Obsada - Między wierszami Do Collegium Noblilum, sceny przy Akademii Teatralnej w Warszawie, zaprosiły Iskry. Nie mogło być inaczej skoro promowały książkę - drugą zresztą, rektora tejże uczelni, Andrzeja Strzeleckiego. "Człowiek z parawanem" to zbiór żartobliwych impresji prozatorskich inspirowany epizodami autobiograficznymi. W końcówce dekady raju na kredyt...

W numerze 236, 2016-05-31

Obsada - Między wierszami
Do Collegium Noblilum, sceny przy Akademii Teatralnej w Warszawie, zaprosiły Iskry. Nie mogło być inaczej skoro promowały książkę - drugą zresztą, rektora tejże uczelni, Andrzeja Strzeleckiego. "Człowiek z parawanem" to zbiór żartobliwych impresji prozatorskich inspirowany epizodami autobiograficznymi. W końcówce dekady raju na kredyt pracował - wraz z Maciejami: Zembatym i Karpińskim - nad scenopisem czarnej komedii pod roboczym tytułem "Lady Frankenstein". Miała to być międzynarodowa koprodukcja w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z udziałem między innymi: Michela Piccoliego, Helmuta Bergera, Tadeusza Łomnickiego, Piotra Fronczewskiego oraz Ireny Karel.

Rodzeństwo - Rozmowa z Marią Nurowską
- Skąd pomysł na książkę o braciach Niemczykach?

- Z potrzeby serca. Z Leonem, jak to się mówi, zjedliśmy beczkę soli, bywało ostro, bo oboje mamy wybuchowe charaktery. Ale wiadomo było, że się pogodzimy, bo tak naprawdę nie mogliśmy bez siebie żyć. I nie był to romans, do romansów on miał swoje kobiety, a ja swoich mężczyzn, ale prawdziwa, głęboka przyjaźń, która zakończyła się wraz z jego śmiercią.

W szkole się nudził - Janusz Tazbir (5.08.1927-3.05.2016)
Mieszkańcy śródmieścia Warszawy często widywali charakterystyczną postać prof. Janusza Tazbira, gdy sam, ale też często razem z żoną, panią Julią, wychodził z bramy starej kamienicy przy ul. Wareckiej i kierował się na przystanek autobusowy na Nowym Świecie, skąd najczęściej jechał na Stare Miasto, gdzie w połączonych kamieniczkach przy Rynku mieści się siedziba Instytutu Historii PAN, z którym był związany niemal przez całą swoją karierę naukową.

Książki to małe podróże - Temat numeru
Kto ma ten wie, że dziecko to żywioł. To ciągła niewiadoma. Ale pojawienie się nowego członka rodziny wcale nie jest przeszkodą w realizacji marzeń, w poznawaniu świata. To tylko kwestia organizacji. "Dzięki temu, że podróżujemy razem, jesteśmy po prostu szczęśliwi. Bez naszych synków każdy wyjazd byłby uboższy o ich nieobecność" - tak wypowiadają się Anna i Krzysztof Kobusowie, słynna para podróżników, nagrodzona przez nasz miesięcznik Nagrodą Magellana za wytrwałe kreowanie mody na podróżowanie.

Temat numeru - Rok wyczekiwania
Raport o książce turystycznej 2015
Rok 2015 nie przyniósł dużych zmian na rynku książki turystycznej. Brakowało nowych inicjatyw, wyprzedawano starsze tytuły, wprowadzano aktualizacje, niektórzy liczyli straty z poprzedniego, mocno przeszacowanego sezonu. Kryzys europejski, niepewna sytuacja w Grecji, fala migrantów na południu Europy, groźby zamachów terrorystycznych i rzeczywiste wybuchy bomb, wszystko to sprawiło, że Polacy porzucali dobrze sobie znane kierunki, a oferta biur turystycznych zaczęła zapełniać się bardziej egzotycznymi wycieczkami.

Warszawa przyznała Laury - Nagrody m.st. Warszawy

0 (0 ocen i opinii)
Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata
Kai-Fu Lee

7,33 (3 ocen i opinii)
Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii
Suzanne O'Sullivan

8,33 (3 ocen i opinii)
Psychoza
Robert Bloch

7,4 (817 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!