Litwa na przełomie średniowiecza i nowożytności 1492-1569

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Książka jest próbą opracowania jednego okresu dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego w ważnym czasie przełomu między średniowieczem a nowożytnością. Wyodrębniono tu cztery wielkie działy procesu historycznego: politykę, gospodarkę i społeczeństwo oraz kulturę w szerokim rozumieniu.

Z polskiego punktu widzenia książka ta ma dość dziwny tytuł. Od początku rządów jagiellońskich zwykli bowiem jesteśmy do traktowania Wielkiego Księstwa Litewskiego jako części państwa polskiego. Tymczasem nie do końca jest to stanowisko słuszne. Autor podejmuje w tej pracy właśnie dzieje Litwy, nie Polski, mimo iż o Polsce też jest sporo z racji wspólnej osoby władcy i silnych związków obu państw. W książce podobały mi się szczególnie rozdziały poświęcone chyba trochę w polskiej historiografii niedocenionemu zagadnieniu serii wojen Litwy z Moskwą.

roberto29 | 2018-06-13
Bartosz Peruń | 2018-03-16