Władca Północy

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Sunne in Splendour
Elaine

Koleje losu Anne Neville, siłą poślubionej Edwardowi Lancasterowi, niespodziewanie się odmieniły. Jej mąż dokonał żywota pod Tewkesbury, tym samym Anne uwolniła się od niechcianego małżeństwa. Od zawsze zakochana w Ryszardzie, bracie króla Edwarda i księciu Gloucester, może wreszcie poślubić wybranka serca i poznać rozkosze oraz trudy macierzyństwa. Z czasem Ryszard staje się wiernym...

Z czasem Ryszard staje się wiernym towarzyszem rządów i królewskich wypraw wojennych brata, mimo jawnej niechęci i zazdrości królowej. Jako zasłużony wojownik i rycerz zostaje mianowany namiestnikiem północnej Anglii i wkrótce daje się poznać jako bardzo sprawny zarządca. Niebawem okaże się, jakim władcą jest Edward i jak trwała jest jego pozycja. Okrutne rozwiązanie problemu nieustannych szaleństw brata Jerzego nie będzie jedynym problemem króla. Nad wszystkim unosi się widmo tajemnicy, która już dwukrotnie zabrana do grobu nadal żyje i coraz bardziej zagraża władzy Edwarda.

We Władcy Północy – drugiej części trylogii o Ryszardzie III – wielkie uczucia i szlachetność przeplatają się z najniższymi ludzkimi pobudkami i małostkową zachłannością. Sharon Penman buduje misterną intrygę, w której każdy element, zależnie od zmiany aktualnej sytuacji w angielskiej polityce, może nieoczekiwanie oznaczać zupełnie co innego.

źródło opisu: www.zysk.com.pl/

źródło okładki: www.zysk.com.pl/

Marcin | 2017-04-28
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Drugi tom serii tak samo słaby jak pierwszy , chociaż tutaj w końcu Ryszard zaczyna być postacią która pojawia się częściej, ale nadal według mnie nie jest to opowieść o nim lecz ogólnie o całej rodzinie Yorków. Najbardziej boli mnie to, że cała wojna Róż i późniejsze walki Yorków są tak marginalizowane i tylko jako wspominki. W sumie to jest bardziej książka o intrygach, miłości i życiu w tamtym okresie z pominięciem walk które były w tym okresie. Dla mnie ogólnie słaba pozycja.

Justitia | 2016-10-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 19 października 2016

„Słońce w Chwale” (pierwszy tom historii) skupiał się na braterskiej więzi między braćmi York, na honorze, bitwach, męskiej przyjaźni. Natomiast we „Władcy Północy” ważną rolę odgrywała rodzina, relacje między małżonkami, miłość i romanse. Szczególnie pierwsza połowa miejscami bywała dosyć romantyczna, lukrowa i słodka. Ryszard został przedstawiony w bardzo korzystnym świetle, można nawet powiedzieć, że to bohater idealny. W pierwszym tomie był interesujący, za to tutaj stał się nijaki i niczym mnie nie zaskoczył.

Ta część jest odrobinę słabsza od poprzedniej, może dlatego, że akcja nieco zwolniła. Działanie, bitwy i krew zamieniono na uśmiechy, stabilizację oraz alkowiane łoże. Chyba początek (księga zatytułowana „Anne”) wzbudził moje największe zainteresowanie. To właśnie na początku odczuwałam największe napięcie i nie mogłam oderwać się od książki, póki nie doszło do rozwiązania pewnego problemu.

We „Władcy Północy” autorka poświęca więcej czasu kobietom niż w poprzednim...