rozwiń zwiń

Blackout

Okładka książki Blackout
Marc Elsberg Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna kryminał, sensacja, thriller
784 str. 13 godz. 4 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Blackout
Wydawnictwo:
Biblioteka Akustyczna
Data wydania:
2015-08-25
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-25
Liczba stron:
784
Czas czytania
13 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364732829
Tłumacz:
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
955
955

Na półkach:

Książka przeczytana przeze mnie jakiś czas temu i dla porządku umieszczam swoją recenzję.
Rację mają niektórzy użytkownicy lubimyczytac, że autor napisał swoje dzieło nieco rozwlekle. Coś jest w tych Niemcach, że oni piszą w taki sposób, jak sterczą u nich w ogrodach te krasnale.. Tak trochę ciężko, brakuje lekkości i polotu. Z drugiej strony odnosi się wrażenie, że autor starał się być skrupulatny w swojej wizji. Zobaczmy do Wikipedii na to zdanie:
„Każda awaria typu blackout ma inne przyczyny, ale można mówić o schemacie dochodzenia do blackoutu. W wyniku sekwencji kilku losowych zdarzeń (awarie sieciowe, wyłączenia elektrowni, ekstremalne warunki atmosferyczne) dochodzi do przekroczenia krytycznych wartości podstawowych parametrów technicznych pracy systemu (częstotliwość, napięcie), automatycznego odłączenia się od sieci elektrowni i utraty napięcia na całym obszarze objętym zakłóceniem”.
I rzeczywiście, autor zadał sobie trud, by takie przesłanki do owej awarii stworzyć. Sam pomysł na atak terrorystyczny jednego psychopaty o jakichś nadzwyczajnych zdolnościach jest przyciężki, jak te niemieckie ogrodowe krasnale, cuchnie naiwnością. Nie rozumiem, dlaczego autor nie wybrał czegoś bardziej prawdopodobnego, ale odpuszczam mu to.
Celem książki było uruchomienie wyobraźni czytelnika, jak taka awaria rozległa sieci energetycznych mogłaby wyglądać.
Książka spowodowała, że sam zacząłem nieco grzebać w temacie i faktycznie, na przykład wyłączanie elektrowni atomowej różni się znacznie od procesu gaszenia światła w łazience. W trakcie pracy elektrowni powstają izotopy, które nadal wydzielają sporo ciepła nawet po wrzuceniu prętów kadmowych do reaktora celem powstrzymania głównej reakcji jądrowej rozpadu plutonu czy dawniej Uranu 235. Produkty rozpadu głównej reakcji samorzutnie rozpadają się dalej i wydzielają wystarczające ilości ciepła, by bez zewnętrznego chłodzenia doprowadzić do stopienia wnętrza reaktora i niekontrolowanej reakcji, zatem wybuchu reaktora. A żeby chłodzić ów wyłączony reaktor, trzeba pompować chłodziwo jakąś pompą, którą trzeba zasilać, albo z prądu pochodzącego z innych elektrowni, albo z agregatów prądotwórczych, które działać będą dopóty, dopóki będą sprawne i będą miały zapas paliwa. A trwać to musi miesiącami, czy latami, zanim aktywność odpadów zmaleje. A jeśli mamy awarię całego zespołu elektrowni? Jeśli prąd zewnętrzny jest niedostępny? A jeśli zapas paliwa się kończy?
Zaczynają się schody.
Także proces ponownego uruchamiania sieci wymaga pewnej kolejności. Żeby zapalić kotły produkujące prąd z węgla także potrzebny jest prąd zewnętrzny do rozruchu automatyki, dmuchawy, czegoś tam jeszcze, tak więc najpierw potrzebna jest elektrownia wodna, gdzie wystarczy spuścić wodę na generatory, potem elektrownie węglowe, a gdzieś tam na końcu - przywracanie działania elektrowni jądrowych. Zatem problem jest o wiele, wiele bardziej skomplikowany, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka.
I ta wyobraźnia jest pouczająca.
Skutki awarii sieci energetycznej dla życia współczesnych państw i ich obywateli ukazał autor w swej książce wystarczająco barwnie i szczegółowo. Zatem nic dodać, nic ująć - trzeba przeczytać. I podnieść swoją świadomość..

Książka przeczytana przeze mnie jakiś czas temu i dla porządku umieszczam swoją recenzję.
Rację mają niektórzy użytkownicy lubimyczytac, że autor napisał swoje dzieło nieco rozwlekle. Coś jest w tych Niemcach, że oni piszą w taki sposób, jak sterczą u nich w ogrodach te krasnale.. Tak trochę ciężko, brakuje lekkości i polotu. Z drugiej strony odnosi się wrażenie, że autor...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 753
  • Chcę przeczytać
    6 712
  • Posiadam
    2 396
  • Teraz czytam
    449
  • Ulubione
    192
  • 2018
    77
  • Audiobook
    69
  • 2019
    66
  • 2021
    62
  • Chcę w prezencie
    61

Cytaty

Więcej
Marc Elsberg Blackout Zobacz więcej
Marc Elsberg Blackout Zobacz więcej
Marc Elsberg Blackout Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także