Wtajemniczenie

Wydawnictwo: Ridero, Spisek Pisarzy
urban fantasy, Wrocław,
Tomek_Węcki

To nie umysł płata Ci figle. Istnieje niewidzialny świat duchów, które żerują na ludzkich emocjach, marzeniach i snach. Twoje obawy o żelazko to sprawka jednego z nich – takiego, co czai się na klatkach schodowych i tuż za bramami. Istnieje mnóstwo stworów jemu podobnych: wywołujących nachalne sny albo sprowadzających napady głodu. Zwykle zostawiają człowieka niedługo po tym, jak zastosują na nim swoje sztuczki. Istnieją jednak potwory dużo groźniejsze; takie, które wybierają swoje ofiary starannie i dręczą je długo, zawzięcie, na wiele sposobów. Aż wreszcie człowiek pęka jak orzech – i można wyjeść z niego, co najsmaczniejsze.

Ty duchów nie widzisz. Tomasz Zając, bohater „Wtajemniczenia”, widzi je doskonale. Co zrobi z taką wiedzą? Co Ty byś z nią zrobił?

źródło opisu: spisekpisarzy.pl

źródło okładki: spisekpisarzy.pl

Wioleta Sadowska | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

"Za duchami podążyli ludzie, wieczorni spacerowicze, spętani widmowymi sznurami jak marionetki w rękach kuglarzy".

Surrealistyczna wizja naszej rzeczywistości, jaką zafundował czytelnikom Tomasz Węcki przypomniała mi swoim klimatem kultową już amerykańską komedię filmową pt. "Pogromcy duchów", osadzoną w iście fantastycznym środowisku. Zgłębiając poszczególne strony tego cieniutkiego dzieła, wyobrażałam sobie bowiem wszystkie istoty, jakie wykreował autor. Zabrakło mi tylko w tym wszystkim znanego szerszemu gronu odbiorców samochodu Pogromców Duchów.

Tomasz Węcki to znany współzałożyciel strony Spisek Pisarzy, na której można znaleźć różnorakie artykuły dotyczące pisania i czytelnictwa. "Wtajemniczenie" to jego debiut literacki wydany własnym sumptem.

Tomasz Zając to potomek linii czarnoksiężników, który w odróżnieniu od innych ludzkich istot, widzi paranormalny wymiar. Aby skutecznie walczyć z duchami żerującymi na ludziach, niczym pasożyty, korzysta z zapisów, jakie zostawił...

onika | 2018-01-24
Przeczytana: styczeń 2018

„Wtajemniczenie” Tomasza Węckiego to naprawdę przyzwoita książka, która prowadząc czytelnika ulicami Wrocławia, pozwala mu wkroczyć w paranormalny wymiar i poznać zamieszkujące w nim istoty. I to jest moim zdaniem najmocniejsza strona tej powieści: jakże malowniczy jest ten zbiór pasożytujących na ludzkich emocjach stworzeń. Podoba mi się również główny bohater, który niczym błędny rycerz toczy swą samotną walkę. Zwłaszcza, że autor przy opisywaniu dokonań Tomasza Zająca niezwykle umiejętnie łączy elementy melodramatyczne i humorystyczne. Przyznaję, postać dziadka głównego bohatera skojarzyła mi się mocno z Jakubem Wędrowyczem, ale dla mnie to zaleta. Bardzo spodobała mi się okładka książki, ale w pewnym sensie stała się ona źródłem rozczarowania – liczyłam na bardziej mroczną historię. Tutaj nie mogę mieć do pretensji do autora, tylko do mojej własnej wyobraźni. „Wtajemniczenie” to świetne urban fantasy z interesującym bohaterem i ciekawą fabułą. Mam nadzieję, że autor uraczy...

Anna | 2016-07-08

Debiut Tomasza Węckiego ,,Wtajemniczenie” to fascynująca przygoda urban fantasy w scenerii współczesnego Wrocławia. Przemyślana i dobrze skonstruowana, staje się opowieścią nie tylko o walce z duchami, ale i poświęceniu, osamotnieniu oraz pokonywaniu własnych słabości.

Duchy. Jedynym, co można o nich powiedzieć to to, że istnieją i są niewidzialnymi pasożytami żerującymi na ludziach. Przybierają różne formy, władają mową, a także wywierają wpływ na swoje ofiary.

Widzi je Tomasz Zając, ostatni potomek długiej linii czarnoksiężników. Wiedzę na temat natury tych istot czerpie z notatek zostawionych przez dziadka i własnych obserwacji. Poznajemy go w krytycznym momencie, gdy trafia na mężczyznę z dziwną obrożą wokół szyi, ściągającego na siebie uwagę chmary duchów. Przypadkowe spotkanie odbije się piętnem na życiu bohatera, zmuszając go do rozwiązań ostatecznych.

Autor książki znany jest jako współzałożyciel strony Spisek Pisarzy, na której zamieszcza artykuły dotyczące różnych...

Krzysztof | 2016-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Typowy schemat fantasy: niezwykły bohater, wyrzutek społeczny, walczący z potworami a nie doceniany przy tym przez nikogo. Brzmi znajomo? Nie mogłem opędzić się od skojarzeń z Wiedźminem, do którego zresztą w książce znajduje się nawet bezpośrednie odwołanie. To przypadłość polskiej fantastyki; czasem wydaje mi się, że każdy autor chciałby powtórzyć sukces Sapkowskiego, korzystając z podobnych narzędzi.

Ale porzućmy już te utyskiwania, bo gdy przejdziemy do porządku dziennego nad pewną wtórnością, nie do uniknięcia przecież w prozie gatunkowej (w tym przypadku: urban fantasy), to spędzimy z książką bardzo miłe kilka godzin. Tylko tyle, bo to bardziej rozbudowane opowiadanie niż pełnoprawna powieść, ledwie trochę ponad sto stron. Fabuła pędzi wartko i jednowątkowo, z każdym słowem zbliżając się do finału (który jednak przychodzi dość niespodziewanie i trochę rozczarowuje). Dzięki temu autor mógł dopracować każde zdanie, akapit i rozdział, tak że czytelnik ani na moment się nie...

Zapraszam do dyskusji i wygodniejszej lektury:

"Wtajemniczenie" to debiutancka (mikro)powieść Tomasza Węckiego znanego z bloga Spisek Pisarzy. Książkę za darmo ściągnięcie w dowolnym formacie lub kupicie wersję papierową. Prawdę mówiąc bałam się tej lektury, bo choć ufałam Tomkowi, to jednak "Wtajemniczenie" nie przeszło tradycyjnej ścieżki wydawniczej (pozdrawiam przy okazji wszystkich "walczących", więcej tu*). Dodatkowo zmartwiła mnie literówka w blurbie... ale to chyba jedyna w całej książce. Na szczęście.

tsantsara | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Autor, Wrocławianin (dojeżdżający z Czebnicy?), sprytnie łączy rzeczywistość korporacji ze zwierzyńcem fantazy. Jak Łukjanienko wiąże niewidzialny świat duchów i czarów z ludzką psychiką. Mile zaskakuje humorem, wyobraźnią i giętkim językiem copywritera albo raczej grafika-freelancera - bo kto jeszcze by wiedział, że najczęściej zlecaną i znienawidzoną poprawką w projektach reklamowych jest NAPRAWDĘ powiększanie logo zleceniodawcy? - zarówno bawiąc się w stylizacje językowe jak i wymyślając nazwy dla zabawnej, zwierzoczłekoupiornej fauny. Akcja, wręcz detektywistyczna, prowadzi trafnie do węzła przesądów związanych z dzieciństwem, religią, poczuciem winy wobec rodziny - wielu czytelników (zwłaszcza występujących w roli "słoików") może się z tym identyfikować. Przynajmniej w Polsce. Nie można także odmówić autorowi jakiejś elementarnej znajomości ezoteryki, vide wzywanie modnego neo-boga Kroma - Centralnego Wszechgalaktycznego Słońca, tu najwyraźniej opiekuna białej magii.
Udany...

Aleksandra | 2017-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book

Bardzo dobry debiut autora znanego z bloga Spisek Pisarzy.

Książka nie porwała mnie jakoś szczególnie, ale jest napisana prostym językiem, przejrzysta, szybko się czyta. Nie zawiera niepotrzebnych fragmentów, wszystkie sceny układają się w logiczną całość. Ta minipowieść jest dopracowana w każdym, nawet najmniejszym szczególiku.

Najbardziej podobał mi się motyw ducha zamieszkującego ciała gołębi, u którego ze zmianą gospodarza dochodziło do zmiany sposobu wypowiadania się.

Sądziłam jednak, że zakończenie powieści będzie troszkę bardziej rozbudowane i ciut mnie rozczarowało.

Niemniej książka dobra, do przeczytania w jeden dzień.

Mysza_99 | 2016-07-23
Przeczytana: 21 lipca 2016

"Wychodzisz z domu i zaczynasz się zastanawiać - czy wyłączyłem żelazko? Czy zamknąłem drzwi? Może warto wrócić i sprawdzić? Niepokój rośnie z każdym krokiem. Wreszcie nie wytrzymujesz, zawracasz, sprawdzasz - jak ostatni frajer, bo przecież wszystko w porządku, zamknięte i wyłączone.

To nie umysł płata Ci figle. Istnieje niewidzialny świat duchów, które żerują na ludzkich emocjach, marzeniach i snach".

Czy po takim opisie na okładce mogłam przejść obok tej książki obojętnie? Nie, nie mogłam. Przecież to wypisz wymaluj ja i moje natręctwa. Wróć - moje duchy, które żerują na mnie i moich słabościach.

Z urban fantasy miałam dotychczas niewiele do czynienia. Pojedyncze książki, które zachwycały mniej niż więcej - ot i cała przygoda z gatunkiem. Podeszłam z dystansem, ale i z ciekawością.

Pierwsze wrażenie - książka jest mroczna. Mroczna akcja, mroczne wydarzenia, mroczny główny bohater i mroczne duchy, które spotyka na swojej drodze. Spotyka je, a na dodatek wie, jak z nimi...

Książkomaniacy | 2016-07-30
Przeczytana: 12 lipca 2016

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Tomasz Zając, główny bohater książki "Wtajemniczenie" widzi coś, czego inni nie widzą. Doświadcza coś, czego inni nie mają szansy doświadczyć. Posiada dar, który działa jak coś na zasadzie szóstego zmysłu. Widzi duchy, widzi czyhające za każdym rogiem zło. Dla zwyczajnych ludzi coś całkowicie niewidocznego. Dla Tomka atakujące stwory, duchy, potwory, wywołujące depresje, epidemie. Całe zło jest ich zasługą. To one popychają człowieka do czynów, które mają później przykre konsekwencje. Czy Tomkowi łatwo jest żyć z takim darem? Widzi kreatury,...

Pisane_Myślami | 2016-07-13

"Kiedy człowiek wie, czego i jak szukać, sieć staje się niewyczerpanym źródłem wiedzy, choćby i tajemnej. Kiedy nie wie, ogląda koty lub zdjęcia cudzych posiłków."

"Słów nie wystarczy wypowiedzieć, trzeba jeszcze chcieć, aby się spełniły."

Wychodzisz z domu i zaczynasz się zastanawiać – czy wyłączyłem żelazko? Czy zamknęłam drzwi? Może warto wrócić i sprawdzić? Niepokój rośnie z każdym krokiem. Wreszcie nie wytrzymujesz, zawracasz, sprawdzasz – jak ostatni frajer, bo przecież wszystko w porządku, zamknięte i wyłączone. To nie umysł płata Ci figle. Istnieje niewidzialny świat duchów, które żerują na ludzkich emocjach, marzeniach i snach. Twoje obawy o żelazko to sprawka jednego z nich – takiego, co czai się na klatkach schodowych i tuż za bramami. Istnieje mnóstwo stworów jemu podobnych: wywołujących nachalne sny albo sprowadzających napady głodu. Zwykle zostawiają człowieka niedługo po tym, jak zastosują na nim swoje sztuczki. Istnieją jednak potwory dużo groźniejsze; takie,...