Sabat zgorzkniałych czarownic

Sabat zgorzkniałych czarownic
9788364193675
literatura piękna
stokrotnaanna

To zamknięte i powiązane kompozycyjnie opowieści kilku "czarownic", kobiet w średnim wieku, o dużym doświadczeniu, zarówno zawodowym, jak i uczuciowym. To matki, synowe, żony, kochanki, których cykliczne spotkania, swoiste ?sabaty?, mają na celu przewartościować ich dotychczasowe życie. Równocześnie są to nieudane próby zaklinania rzeczywistości, w której króluje hedonizm, seks, zdrada, nieumiejętność kochania partnera, swoich bliskich czy własnych dzieci. Powieść dobrze napisana, momentami wstrząsająca w swym ekshibicjonizmie. Ludzkie dramaty i klęski toną w powszechności spraw, nie zawsze są lekcją życia, z której wyciąga się wnioski. Autorka jest przenikliwym i beznamiętnym obserwatorem wykreowanych przez siebie bohaterów, precyzyjnie wyławia ich zachowania, gesty, sposób mówienia. Bardzo udany debiut.

źródło opisu: Wydawnictwo Sowello, 2016

źródło okładki: http://sowello.pl/pl/Wydali%C5%9Bmy/

stokrotnaanna | 2016-06-09
Przeczytana: 22 maja 2016

Jestem zszokowana wyobraźnią młodej pisarki i wyrażam jednocześnie nadzieje, że to tylko wyobraźnia. Niekiedy długie opisy szybko rekompensuje wartka i ciekawa fabuła. Bohaterowie zróżnicowani, każdy wyróżnia się postawą społeczną, prawie każdy staje się "brudny' moralnie za sprawą finansowego przepychu. Niektóre wartości jednak nigdy nie idą na zatracenie, a dawne grzechy zostają odpokutowane przez kolejne tragedie. Przeczytałam w dwa wieczory, nie mogłam się oderwać. Dawno niewidziany przeze mnie wspaniały debiut. Oczarowały mnie dojrzałe dywagacje, a kiedy poznałam dokładny wiek autorki, nie mogłam wyjść z podziwu. Brawo!