Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik

Wydawnictwo: Bezdroża
Równik, autostop, podróż
Matacz

Pewnego dnia Kotlet postanowił skręcić w innym kierunku. Spakował się na wynos, wystawił kciuk do góry i wyruszył w autostopową podróż, która zakończyła się osiem miesięcy później na drugiej półkuli – w Indonezji. Opowieść Kotleta to ponad 30 tysięcy kilometrów przemierzonych autostopem przez Rosję, Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Malezję, Singapur i Indonezję. To przedzieranie się przez syberyjską tajgę i biwakowanie nad Bajkałem. To mieszkanie z mongolską rodziną w jurcie i rozpaczliwe próby porozumienia się z Chińczykami, aby dotrzeć pod Tybet. To praca przy żniwach ryżu w Laosie i budowanie domków na wodzie w Kambodży. To zdobywanie górskich szczytów Birmy i przemierzanie tajskich mórz jachtostopem. To obozowanie w wulkanie na Sumatrze i przekraczanie indonezyjskiego równika. Opowieść Kotleta to również próba zmierzenia się z rzeczywistością życia w drodze, różnicami kulturowymi oraz przyziemnymi problemami związanymi z domem upchanym w plecaku. To historia niezwykła, powstała ze zwykłego połączenia odrobiny fantazji, ogromnego samozaparcia i dostatku wolnego czasu.

źródło opisu: http://bezdroza.pl/ksiazki/kotlet-na-wynos-czyli-a...(?)

źródło okładki: http://bezdroza.pl/ksiazki/kotlet-na-wynos-czyli-a...»

Meehoow | 2018-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Fascynująca podróż, często na granicy zdrowego rozsądku, bogato udokumentowana fotograficznie i z przesłaniem. Ja dałem się porwać.

qqrczak | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Bardzo ciekawa, wciągająca książka, napisana prostym i przystępnym językiem. Autor podróżuje autostopem przez Azję. Cóż, jedna z wielu takich samych opowieści. A jednak inna, bowiem umiejętność zaciekawienia czytelnika nie jest rzeczą prostą, szczególnie gdy czyta którąś już książkę podróżniczą i co istotne o tym samym zakątku ziemi. Po przeczytaniu tej pozycja żałowałem, że podróż się już skończyła. Czas poświęcony na tą książkę nie był stracony, dlatego też mogę szczerze ją polecić

Sandri | 2017-02-23

Absolutnie fascynująca książka o podróży autostopem za równik. Mnóstwo przygód, ciekawe anegdoty, niewiarygodne historie, które można przeżywać razem z autorem książki. A dodatkowo tytułowy Kotlet to chłopak całkiem zwyczajny... nie unoszący się pychą wielkiego podróżnika, skromny, z ogromem pozytywnego humoru i dystansu do siebie. Jego książka obfituje w wiele przemyśleń na temat życia i postrzegania świata. Naprawdę warto przeczytać.

Qulturasłowa | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Znasz przepis na kotlet po birmańsku? Przepis na ten specjał jest dziecinnie prosty – wystarczy, że weźmiesz jednego Kotleta i wyślesz go … w podróż bez daty powrotu. Danie, które otrzymujesz jest zupełnie inne, jest czymś więcej, niż zwyczajną sumą składników. Wyczuwa się w nim smak przetworów sprzedawanych przez rosyjskie babuszki na przydrożnych zajazdach, mongolskiego jogurtu, chińskich nudli czy piekielnie ostrej tajlandzkiej zupy. Myślisz, że to danie nie jest dla ciebie? Nic bardziej mylnego! Jestem przekonana, że nie tylko ze smakiem skonsumujesz potrawę, ale jeszcze zatracisz się w niej, pragnąc systematycznie powtarzać to ekscytujące doznanie.
Właśnie tak wygląda stan ducha czytelnika, po lekturze książki Mateusza Kotlarskiego, autora książki „Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Helion relacja z wielomiesięcznej podróży autostopem, która zakończyła się w Indonezji, to zaproszenie do przeżycia wspaniałej przygody, ale również...

Mirek | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Książka Mateusza Kotlarskiego, zwanego Kotletem, zabiera nas w podróż od Rosji, poprzez Mongolię aż do krajów Azji płd.-wsch. Razem z autorem przejedziemy Trassibem, czyli koleją transsyberyjską, posłuchamy ciekawych rozmów z Rosjanami, a w Mongolii poznamy życie codzienne mieszkańców jurty. W Chinach spróbujemy lokalnych potraw, natomiast w Laosie spędzimy kilka dni w dżungli. W Malezji zobaczymy nowoczesną zabudowę Kuala Lumpur, a także będziemy uczestniczyć w obronie pracy magisterskiej. Dowiemy się dlaczego Singapur jest najczyściejszym miastem Azji i gdzie płaci się plastikowymi pieniędzmi. Popłyniemy również w rejs katamaranem między tajskimi wyspami. To jest piękne w tej książce, że autor skupia się na "tu i teraz". Interesują go ludzie i miejsca, w których aktualnie przebywa. Podczas prawie ośmiomiesięcznej podróży Kotlet przeżył wiele radosnych i ciekawych przygód, lecz także były chwile słabości i zwątpienia. Każdy rozdział kończy krótkie podsumowanie w postaci...

Anna Pukrop | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Zabawna, nieszablonowa a przy tym autentycznie podróżnicza.

Mihrimah | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Rewelacyjne opisy i zdjęcia. Książkę czyta się jednym tchem. Opis przygód i krajów jest tak realny, że czytelnik przenosi się w dane miejsce razem z autorem. Czuje zapachy streetfoodu, powszechny gwar i czuje jakby patrzył na to wszystko właśnie w tej chwili.

Myślę, że ta książka jest inna od wszystkich książek podróżniczych, ponieważ autor (Kotlet) dzieli się też z czytelnikiem głębszymi przemyśleniami 'filozoficznymi i egzystencjalnymi' - jest to rzecz, która ujmuje i którą bardzo sobie cenię w książkach.
W dodatku autor podkreśla, że do takiej podróży zachęciło go czytanie książek i blogów oraz chodzenie na spotkania autorskie z podróżnikami. Podkreśla, że każdy z nas jest w stanie odbyć taką podróż, trzeba mieć po prostu szalone marzenie, które powoli zmieni się w cel, a później stanie się rzeczywistością.

Mona_Tenderko | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Genialna książka
Rewelacyjna ze względu na odbyta przez autora podroż, ale również sposób w jaki ją napisał jest rewelacyjny.
Czytanie wspomnień autora z podroży sprawiło mi niesamowita przyjemność, dało tez dużo radości i zbliżyło mnie do dalekiego świata z pozycji domowego zacisza.
Zdecydowanie polecam.

neska | 2016-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2016

To jedna z tych książek, po których przeczytaniu bardzo dotkliwie odczuwa się koniec historii. Aż nachodzi mnie ochota, żeby przeczytać ją jeszcze raz :)

Jula | 2017-08-16
Przeczytana: 10 listopada 2016

Opinia na moim blogu. Zapraszam. http://idayvuelta-jula.blogspot.com/2017/03/zapach-pergaminu-17-sodko-ostry-kotlet.html