Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci – jak być czujnym, a nie przeczulonym

Wydawnictwo: Iuvi
testolandia

Twoje dziecko wcześniej nauczyło się obsługiwać tablet niż zawiązywać buty? A teraz więcej czasu spędza w sieci niż z Tobą? Jeśli tak, to jesteś cyfrowym rodzicem, czy tego chcesz, czy nie. I pewnie czujesz się trochę zagubiony, może nawet przerażony tym, jak dużo miejsca w życiu Twojego dziecka zajmują media społecznościowe i życie w sieci. Książka „Cyfrowi rodzice” jest dla Ciebie! „Cyfrowi...

Twoje dziecko wcześniej nauczyło się obsługiwać tablet niż zawiązywać buty?
A teraz więcej czasu spędza w sieci niż z Tobą?
„Cyfrowi rodzice” są wyważonym i świetnie napisanym poradnikiem dla rodziców e-dzieci. Autorka nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od mitów. Rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ukazując go w kontekście wychowywania dzieci i młodzieży. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że jesteśmy pierwszym pokoleniem rodziców dzieci w sieci. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód (snapchaty, miniblogi, tweety itd.) jest nie do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym, ale nie przeczulonym rodzicem.

źródło opisu: http://iuvi.pl/ksiazka/cyfrowi-rodzice/

źródło okładki: http://iuvi.pl/ksiazka/cyfrowi-rodzice/

Ida | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

GodzinaZksiazka.blogspot.com
Tytuł wskazuje na rodziców świetnie wyedukowanych w tematach nowoczesnych technologii, ale niech was to nie zmyli. Poradnik przeznaczony jest dla nas, przeciętnych rodzicieli, którzy czasem z wielkim niepokojem, a zdarza się, że wręcz z bezradnością stają w obliczu ekranów mniejszych i większych.

Młodzież, jak wiemy z historii, głodna jest nowoczesności. My, wychowani w innej epoce, zostajemy przeważnie w tyle. Teraz już wiemy, jak to bywało, kiedy nasi dziadkowie czy rodzice uczyli się czegoś przy nas. Patrzyli zdziwieni, jak szybko posługujemy się nowoczesnym telefonem, bo bezprzewodowo, jak nie idziemy do banku, ani do sklepu, a towar i pieniądze otrzymujemy do domu, jak komputer staje się naszą prawą ręką. No cóż świat pędzi, a my mamy - przynajmniej teoretycznie - za nim nadążać. Piszę "teoretycznie", bo w praktyce, nie wszystko i nie każdemu jest potrzebne do życia oraz funkcjonowania w codzienności.
Nie popadając w skrajności, staramy się...

Katarzyna | 2016-10-12

"Cyfrowi rodzice" to książka, która wywołuje ambiwalentne uczucia. Dla pokolenia obrazkowego, które nie może się skupić na tekście dłuższym niż strona nie do przeczytania, a podstawowym zarzutem będzie odwołanie do badań naukowych. Dla drugiej grupy czytelników mankamentem będzie dość potoczny język i lapidarny styl wypowiedzi. Autorka jest psychologiem, bada wpływ mediów na zachowania społeczne młodzieży.
Pierwsza część nie przynosi w zasadzie nic nowego do tego, co wiemy od dawna, czyli należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nowoczesne technologie tak, ale chyba jednak trzeba postawić tamę zapędom producentów, vide nocniki z miejscem na tablet. Ponadto dzieci naśladują rodziców, więc komunikat wykrzyczany przez rodzica, który nie podnosi głowy znad klawiatury do dziecka "wyłącz tablet" nie ma prawa zadziałać.
Badanie z 2009 r. z UCLA udowadnia, że wystarcza zaledwie tydzień, by otoczenie online wpłynęło na stopień aktywności mózgu, więc dzieciaki szybko dogonią rówieśników,...

testolandia | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Jako mama 5-latka z coraz większym zainteresowaniem przyglądam się dzisiejszemu cyfrowemu światu. Nie jestem w stanie, a nawet nie chcę całkowicie odseparować synka od nowych technologii. Jak w takim razie zachować umiar, znaleźć złoty środek? Na te i inne pytania znalazłam odpowiedzi w książce Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci – jak być czujnym, a nie przeczulonym.

Przewodnik po cyfrowym świecie składa się z trzech części:
Część pierwsza - Podstawy
W czterech rozdziałach autorka skupia się na tak istotnych zagadnieniach jak rodzicielstwo w cyfrowej erze, wpływowi nowych technologii na niemowlęta i małe dzieci, wszechobecności urządzeń przenośnych oraz kształtowaniu się mózgu w dobie internetu.
Część druga - Media społecznościowe
Yalda T. Uhls wyjaśnia fenomen nowych aplikacji. Znajdziemy tu również sugestie, jak z nich korzystać, bowiem jest to często temat trudny do ogarnięcia dla większości dorosłych.
Część trzecia - Nauka
Dowiemy się m.in. czy łączenie nowych technologii i...

Kiti | 2016-06-14

Internet zajmuje coraz więcej czasu nie tylko dorosłym osobom, ale przede wszystkim dzieciom, które od najmłodszych lat mają styczność ze sprzętami, a niektóre posiadają tablety, czy komputery na własny użytek.

,,Cyfrowi rodzice" to książka, po której, według opisu, spodziewałam się dowiedzieć czegoś o nowych technologiach. Ucieszyłam się, że ten poradnik nie jest aż tak obszerny, bowiem zdawałam sobie sprawę z tego, że po pewnym czasie pisanie wciąż w kółko o tym samym może czytelnika znużyć. Z wielkim zaciekawieniem zabrałam się do jej lektury.

W tym momencie pojawił się już pierwszy zgrzyt. Język, być może tylko moim zdaniem, jest strasznie sztywny, toporny, bardzo ciężko przebrnąć w krótkim czasie przez tę książkę. Jako ciekawostkę dodam, że treści jest tutaj 215 stron, a bibliografii 40. Nic więc dziwnego, że co chwilę trafiamy na jakieś przypisy i dane, które może miały ukazać jakieś zjawisko, ale niestety sprawiają, że szybko się nużyłam.

Najciekawszym elementem...

Maria Kuziela | 2017-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Warto przeczytać tę książkę ze względu na to, że autorka przywołuje wiele badań wśród swoich rozważań. Dobrze znać fakty dotyczące współczesności, żeby właśnie nie być przeczulonym; nie żyć wyobrażeniami, a wiedzieć jak naprawdę jest…

StrefaCzytacza | 2016-06-18
Przeczytana: 27 maja 2016

Merytorycznie, Cyfrowi rodzice, z pewnością zaskoczą niejednego rodzica. Zwłaszcza naukowym podejściem do faktu oglądania przez dzieci telewizji, zabawy na tablecie, obecności w mediach społecznościowych, nauki czy gier wideo. Wnioski mogą się okazać szokujące. Zwłaszcza dla dinozaurów.

Ponadto, poradnik jest napisany prostym i przystępnym językiem, a choć zdarza się, że pojawiają się w nim dłużyzny i powtórzenia czy też zbędne akapity (zwłaszcza traktujące o poczynaniach zawodowych amerykańskich polityków), myślę, że plusów znajdzie się więcej niż minusów. A skoro mowa o minusach – największym zdaje się być fakt, że głównie tu mowa o Amerykanach. Troszkę mało polski klimat, niemniej w ogólnych założeniach tezy stawiane w Cyfrowych rodzicach zdają się być prawidłowe. Pomimo gigantycznych różnic kulturowych.

Idealna książka dla tych, którzy szukają odpowiedzi i pozostają otwarci na zmiany. Zdecydowanie nie zalecana tym, którzy bez względu na wszystko, uważają internet i...

Magda | 2017-07-09
Przeczytana: 20 lipca 2016

Książka jest bardzo praktycznym źródłem wiedzy na tematy, które budzą nie tylko obawy wśród rodziców, ale także często są omawiane wśród nauczycieli czy dyrektorów szkół. Autorka, jako osoba z tytułem doktora w psychologii rozwojowej dziecka, dobrze zna opisywany temat zarówno z punktu widzenia rodzica jak i osoby medialnie czynnej. Już na samym początku słusznie zauważa: „Pamiętaj, że może dzieci znają media, ale my znamy życie.”
Świetnym pomysłem jest także struktura książki. Każdy rozdział to odrębna całość (Podstawy | Media społecznościowe | Nauka), dzięki czemu nie ma potrzeby czytania publikacji w chronologicznym porządku, można zacząć od tematu, który najbardziej interesuje czytelnika w danym momencie. Ponadto każdy rozdział zakończony jest podsumowaniem badań i poradami w pigułce.

Recenzja: http://mamao.pl/dzieci-w-sieci-czyli-jak-byc-czujnym-a-nie-przeczulonym/

KuLtUrAlNiE | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Książka podzielona jest na trzy zasadnicze części:
I - Podstawy
II - Media społecznościowe
III - Nauka
Z części pierwszej dowiemy się z całą pewnością jak funkcjonuje współczesne rodzicielstwo wobec globalnego napływu wszelakich treści i nowinek cyfrowych. Jak nadążyć zA wszechogarniającym życie "netem". Wreszcie jaki wpływa na funkcjonowanie mózgu mają media względem dzieci na poszczególnych etapach ich rozwoju emocjonalnego, społecznego i osobowościowego.
Część druga to przede wszystkim charakterystyka i bliższe przyjrzenie się różnym społecznościom online. Mamy tu wobec tego swoiste porównanie świata rzeczywistego i sieciowego. Mamy również opis potrzeb, korzyści i zagrożeń wynikających z aktywności w aplikacjach typu Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, YT, itp.
Ostatnia odsłona książki traktuje o wpływie całego cyfrowego świata na zdolność uczenia się, czytania i pisania. Autorka "mówi" tutaj o wielozadaniowości, podzielności uwagi i umiejętnościach...

kasia | 2016-11-02
mwoznicaur | 2016-09-12