Potop

Okładka książki Potop Clive Cussler
Okładka książki Potop
Clive Cussler Wydawnictwo: Amber Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
Przygody Dirka Pitta (tom 14)
Flood Tide
Amber
2004-01-01
1998-01-01
Maciej Pintara

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

"Kłopoty i tajemnice szły za Pittem wszędzie krok w krok, jak sfora wiernych szczeniaków. " To zdanie mówi nam wszystko. Dirk jak zwykle wplątuje się w awanturniczą przygodę i bohatersko walczy ze złym charakterem.
Ten tom mimo mojej sympatii do Pitta czytało mi się gorzej i dłużej- może to wina kieszonkowego wydania i małych literek, a może zbytniego "wodolejstwa" zamiast dynamicznej akcji. Jednak nadal jest to przykład całkiem przyzwoicie napisanej książki awanturniczej i wielbicielom dostarczy rozrywki.

Kolejna awanturniczo przygodowa odsłona przygód Dirka Pitta. Tym razem przeciwnikiem Dirka Pitta jest chiński miliarder , który zrobi wszystko aby odnaleźć zaginione skarby kultury chińskiej, które zatonęły w latach czterdziestych ubiegłego stulecia.
Jak to u Cusslera nie ma żadnych granic literackich . Jest przygoda , jest akcja , jest dobra zabawa . Jeśli macie dystans do tego co nas otacza , to polubicie ten cykl , jeśli lubicie fakty i sztywne ramy to raczej nie będzie to Wasza bajka .
Dobra rozrywka i tyle.

Standardowo pomysł całkiem ciekawy, wykonanie książki całkowicie nielogiczne i bzdurne. Jeżeli komuś się podoba ten cykl, to polecam także o Jacku richerze autora Lee childa. Także nielogiczne ale ciekawiej pisane. Mistrzostwo świata i apogeum głupoty był opis tej Chinki, na temat pita. Podsumowanie całej książki:: najgłupsza i najbardziej absurdalna z wszystkich części jakie czytałem. Totalna bzdura i głupota co dosłownie 10 zdanie. Te bzdury w tym tomie zaprzeczają same swojej fabule, nawet co któreś zdanie. Tak głupiej i debilnej książki naprawdę dawno nie czytałem. W niej nic się nie klei logicznie.

To już czternasty tom i ... chyba najgorszy do tej pory. Miałem wrażenie, że autor dawkuje czytelnikowi po raz kolejny te same informacje tak jakby zakładał, że to pierwsza styczność z serią. Miejscami miałem wrażenie że przecież to już było. Dodatkowo tym razem jakoś to wszystko było trochę mało dynamiczne tak jakby brakowało pomysłu. Nie wiem, może to wina tego, ze czytałem książkę na urlopie i poświęciłem jej zbyt mało uwagi a może faktycznie to już za dużo tego samego schematu. Dodatkowo po raz pierwszy spotkałem się z tłumaczeniem NUMA jako spolszczone NABO i przez cały czas mi to przeszkadzało ale to już nie wina autora a tłumacza. No nic czas "poszukać Atlantydy" i przekonać się czy to była tylko jednorazowa wpadka autora.

W trakcie czytanie "Potopu" od przynajmniej połowy lektury zastanawiałem się nad dwiema rzeczami, czy dotrwam do końca, a jeśli tak to co napiszę w recenzji. Cóż książkę udało się przeczytać chociaż męczyłem się bardzo. Jest to o tyle zadziwiające, iż treść książki - jak to u Clive Clusslera była/jest bardzo dynamiczna. To właśnie jest moim zdaniem gwoździem do trumny opisywanej przeze mnie książki. Zmierzając do sedna - książkę gorąco odradzam. Najwidoczniej mam przesyt tak naiwnej prozy. Dirkowi - głównemu bohaterowi wszystko się udaje - jest najlepszy we wszystkim co robi - jego przygody i sukcesy przebijają nawet Jamesa Bonda. Nie chcę zdradzać czytelnikom, którzy jednak zmierzą się z książką treści samej pozycji jednakże uprzedzam - zmierzycie się z nieskończonym pasmem sukcesów głównego bohatera a raczej superbohatera. Jak dla mnie tej "przesady" było zdecydowanie za dużo - męczyłem się strasznie i ta książka przypieczętowała moją przygodę z Panem C.Cusslerem...a może jestem za stary na takie historie??? Mimo wszystko, życzę miłej lektury.

Jedna z moich ulubionych, jeśli nie ulubiona książka Cusslera, gdzie intrygę (no dobrze wielka nie jest, jeśli chodzi o zagmatwanie, ale jeśli o rozmiary to tak),akcję i jej tempo doprowadził do takiej perfekcji, że całość jest kwintesencją książek o przygodach Pitta. Nic tylko pochłaniać stronę za stroną.

Literatura, która świetnie nadaje się do odprężenia. Nie wnosi niczego do naszego stanu wiedzy ale zapewnia rozrywkę, niestety dość przewidywalną i schematyczną z bohaterem mocno odrealnionym typu He-Man. W przypływie dużej ilości czasu wolnego pewnie powrócę do innych opowieści o Dirku Pitcie ale na razie wystarczy.

Przewaga filmu nad książką jest taka, że obejrzenie miałkiego obrazu zajmuje góra dwie godziny, natomiast na miałką powieść należy poświęcić kilka wieczorów. Przewidywalna, pełna infantylnych, szablonowych dialogów i postaci a przez to wszystko nudna i wydumana.

Nie wiem ta książka na początku mnie wciągnęła ale nie skończyłem jej nie wiem jakoś mnie nie zaciekawiła dalej a może dlatego że druk tej książki był bez interlinii a ja mam kłopoty ze wzrokiem więc mnie męczyła Trudno

💣💣💣💣💣💣💣

💣💣💣💣💣💣💣