A Death in the Family (My Struggle #1)

Okładka książki A Death in the Family (My Struggle #1) Karl Ove Knausgård
Okładka książki A Death in the Family (My Struggle #1)
Karl Ove Knausgård Wydawnictwo: Harvill Secker Cykl: Moja walka (tom 1) literatura piękna
Moja walka (tom 1)
Min Kamp 1
Harvill Secker
2012-04-09
2012-04-09
Don Bartlett
Inne

Ta seria zmieniła moje życie. Zderzenie z bezkompromisową szczerością, z poczuciem nieadekwatności, z tym co w autorze/bohaterze wstydliwe, zdarcie kurtyny oddzielającej prywatne od publicznego było dla mnie wyzwalające.

Druga część zdecydowanie lepsza niż pierwsza. Warto przebrnąć przez te pierwszą, nastoletnią, bo potem jest już dużo lepiej. Nie zmienia to faktu, że samego bohatera trudno polubić, i chociaż pierwszy tom uważam za bardzo dobry, to po więcej sięgać nie będę.
Z porównaniami do Prousta to chyba się komuś pomyliło. Albo nigdy Prousta nie czytał...

Ja od zawsze wiedziałam, że to jest książka dla mnie. Od momentu gdy gdzieś kiedyś o niej przeczytałam, siedziała mi w głowie i po prostu byłam pewna, że będę chciała jakiś czas pożyć życiem Karla Ove. Po prostu płynąć sobie pomalutku ze wspomnieniami, z myślami, wynurzeniami o wszystkim, o dzieciństwie, o samotności, bólu, niesmaku, żalu.
To nie jest jakieś arcydzieło literatury, byłabym bardzo powściągliwa, jeżeli chodzi o przyrównywanie go do Prousta. Nope. Aż tak nie zasłużył. A jednak wracam do domu i od razu biorę się do lektury, każdą wolną chwilę poświęcam na czytanie o czyszczeniu osranej kanapy i o robieniu kawy w upalcowanym dzbanku. Samo życie.

To nie jest jakieś arcydzieło...

Czyja to walka? Pisarza z życiem czy czytelnika z tekstem? Czy to jest dla takich, którzy lubią zaglądać sąsiadom w niezasłonięte firankami okna, czy dla takich, co na siłę chcą znaleźć wielkość w małości? Banalne małe życie podniesione zostało do rangi Absolutu.
Myślałam, że odnajdę coś wspólnego z człowiekiem z mojego pokolenia, jednak nie czuję łączności z tym chłopcem. Nie odbieram głębi jego uczuć a właściwie żadnych uczuć. Zazdroszczę mu trochę dorastania w bogatej Skandynawii, w której był czas i warunki na pielęgnowanie zainteresowań i na głębokie przeżywanie i analizowanie relacji rodzinnych i towarzyskich bez troski o niedobory w socjalistycznej gospodarce i gdzie młodzież mogła sobie być nieszczęśliwa z innych powodów niż brak forsy na porządne dżinsy.
Nie żal mi go choć współczuję złych relacji z ojcem. Ale tu znów banał. Rodziców często się nienawidzi, ma się do nich żal, złość, pretensje. Lecz gdy ich brakuje – i tak płaczemy, choćby byli najgorsi. Może bardziej za zmarnowanym bezpowrotnie czasem i nad sobą a nie z tęsknotą za zmarłymi? Podziwiam, że można zapełnić tyle stron własnym życiem, w którym – umówmy się – nic specjalnego się nie działo! Jak bardzo trzeba być wczepionym w siebie i własne ego żeby tak ekshibicjonistycznie i szczegółowo analizować każde najdrobniejsze wspomnienie, przytaczać przyziemne, nic nie wnoszące dialogi o kupieniu masła albo puszki piwa? Czemu on się tak rozmazuje nad sobą i stawia tę swoją walkę z życiem niemal na równi z walką z Głodem, Wojną, Gwałtem, Biedą?
Nie nauczyłam się z tej prozy niczego nowego ani odkrywczego o ludziach, życiu, uczuciach, dorastaniu, społeczeństwie. Nic. A jednak tylu czytelników zachłystnęło się tą głębią, która owija się sama wokół siebie. Pod tym względem faktycznie ta książka jest fenomenem! Pewnie nie odmówię sobie zajrzenia do kolejnych tomów, chociaż czuję, że nadal nie opuści mnie poczucie chłodu, obcości, poirytowania i braku zrozumienia.

Podchodziłam do pierwszego tomu dwa razy. Za pierwszym razem bardzo szybko porzuciłam książkę. Po kilku latach sięgnęłam po nią po raz kolejny - i przepadłam. Opis dojrzewania, stawania się, a także szczegółowe wyciąganie ze zwykłych dni, codziennych chwil, czegoś ponadczasowego i wielkiego, podany w bardzo plastycznie przedstawionej norweskiej scenerii. Nawet przeciętny, pozornie schematyczny do bólu dzień, może być dziełem sztuki, jeśli spojrzysz na niego z odpowiedniej perspektywy.

Niestety porzuciłam w 1/3.

Niestety porzuciłam w 1/3.

Knausgard potrafi pisać o absolutnie czymkolwiek, a człowiek chłonie każde słowo. Nie ma tu linearnej narracji, pełno dygresji i niechronologicznego przedstawiania wydarzeń, ale jest za to dużo refleksji. Najlepszą częścią powieści są w mojej opinii przemyślenia autora na temat śmierci i jego rozliczenie ze stratą. Jest tej historii coś terapeutycznego, zarówno dla autora jak i dla czytelnika, jeśli przeżył podobne doświadczenia.

Jedna gwiazdka musi polecieć w dół za nieoryginalność, a raczej: ściśle zamierzoną wtórność. Z przeciwnej strony jednak to fascynujące, że niemal równo sto lat po "W poszukiwaniu straconego czasu", że akurat w pierwszej dekadzie XXI wieku, akurat w tych czasach w których i my przeżywamy swoje życie - ktoś podjął wyzwanie by zastosować do swoich czasów 1:1 formułę Marcela P. - stopienie autobiografii z autoliteraturą.

Pierwszy tom to w zasadzie dwa wielkie opowiadania: "jak zacząłem pić" oraz "pogrzeb ojca". Wyczuwalne pod spodem, nurtujące wciąż tematy to: alkohol i literatura. Nie wiem co będzie dalej, ale początek zapowiada rzecz wielką.

Kolejna perła z Bookstagrama. Perła, która mi się trochę zakurzyła. Kiedyś trafiłam na tak sugestywną rekomendację, że w te pędy kupiłam z przekonaniem, że będę czytać i wielbić.
Nie stało się inaczej, chociaż później niż wcześniej.

Kolejna autobiografia z talentem przyciągania. Taka, że zapomniałam o wszystkich innych autobiografiach, które przeczytałam w ostatnim czasie. A że w wydaniu skandynawskim, a w dodatku norweskim, tylko podsyciło mój apetyt.

Przywodzi na myśl dzieła najlepszych opowiadaczy jakie miałam okazję czytać. Wsiąknęłam od pierwszych stron i nie chciałam wracać do rzeczywistości. Wieść niesie, że seria jest porównywalna do „W poszukiwaniu straconego czasu”Nie mogłam przebrnąć przez styl Prousta, więc na moje szczęście pozwolę się nie zgodzić. Bywają też zarzuty, że facet pisze i pisze i pisze ale co z tego wynika? Dla mnie to potwierdzenie wielkości, że wcale nic nie musi wynikać, by tonęło się w słowach. Knausgard to potrafi.

W te pędy kupiłam drugi tom. Chyba nie postoi za długo na półce.

Nie stało się inaczej, chociaż później niż wcześniej.

Nie przepadam za autobiografiami, a już gdy to prawdziwe tomiszcza, od razu mam z tyłu głowy, że autor to musi być niezły megaloman. Sięgnęłam tylko dlatego, że polecił mi ja mój szef, co do którego gustu mam spore zaufanie. Nie jestem ani facetem, ani pisarzem, ani nawet Skandynawką, a tu widziałam momentami siebie. W takich ulotnych chwilach, gdy stykamy się ze zwykłym życiem i dramatami. Krzyczenie na dziecko, pożegnanie ojca, warknięcie na ukochana osobę a potem wyrzuty sumienia.. To opowieść tak uniwersalna, że dała mi pewien komfort i usprawiedliwienie bycia 'tylko' człowiekiem.

• Skandynawia