RAZ, dwa, trzy - patrzymy

Okładka książki RAZ, dwa, trzy - patrzymy Joanna Bartosik
Okładka książki RAZ, dwa, trzy - patrzymy
Joanna Bartosik Wydawnictwo: Widnokrąg Seria: Raz dwa trzy interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
20 str. 20 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Raz dwa trzy
Widnokrąg
2016-01-01
2016-01-01
20 min.

Okładka książki Dzień dobry, maluszku. O wartości codziennych przyzwyczajeń, które dają poczucie bezpieczeństwa Joanna Bartosik, Natalia Usenko
Dzień dobry, m... Joanna Bartosik, Na...
Okładka książki Wierszyki logopedyczne Joanna Bartosik, Katarzyna Huzar-Czub
Wierszyki logo... Joanna Bartosik, Ka...
Okładka książki Moja siostra, mój brat Joanna Bartosik, Swędrowska Małgorzata
Moja siostra, ... Joanna Bartosik, Sw...
Okładka książki Moja babcia, mój dziadek Joanna Bartosik, Swędrowska Małgorzata
Moja babcia, m... Joanna Bartosik, Sw...

To bardzo dobrze, że na półce książeczek kontrastowych znaleźć można wiele ciekawych pozycji, które są czymś więcej niż tylko prostymi czarno-białymi konturami zdjęć prawdziwych przedmiotów. Jest to na pewno duże urozmaicenie dla rodziców - bo kto lubi po raz kolejny oglądać te same nudne obrazki. Ilustracje są duże, przejrzyste, a jednocześnie ciekawe. Kilkumiesięczna córka skupia na nich uwagę, jej starszy (4 l.) brat też lubi oglądać tę książkę, a i mnie przypadły do gustu. Warto sięgnąć po tę książkę na początku przygody z książkami naszego malucha.

Nie ma dolnej granicy wieku, od której możemy zaczynać wprowadzać swoje maluchy w świat książek. Wszystko zależy od rodzica i jego otwartości, chęci. Ostatnio powstaje bardzo wiele książek przeznaczonych dla niemowląt, kształtujących zmysły i odbiór najmłodszych czytelników.

Pozycją, na którą warto zwrócić uwagę, jest książeczka kartonowa z cyklu „RAZ dwa trzy – patrzymy” Joanny Bartosik. Autorka jest doktorantką na Wydziale Grafikii Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej projekt książeczek dla maluchów został wyróżniony w konkursie Instytutu Książki - TRZY/MAM/KSIĄŻKI, który miał na celu wyłonienie najlepszych książek tzw. „trójpaku”, promującego czytanie już od okresu niemowlęcego po wiek przedszkolny. „RAZ dwa trzy – patrzymy” stanowi pierwszą część cyklu i jej zadaniem jest stymulowanie zmysłu wzroku u naszego malucha. Pomocne ma być w tym zastosowanie kontrastowości, która przyciąga wzrok bobasa i pobudza w nim zainteresowanie. Większość książek kontrastowych dostępnych na rynku wydawniczym zawiera czarno-białe obrazki. W tym przypadku, co bardzo mi się spodobało, ilustratorka używa wyraźnych ale i ciepłych barw – żółtej, czerwonej czy pomarańczowej. Dla pogłębienia kontrastu ilustracjom towarzyszy wyraźne, przeciwstawne tło. Obrazki są zestawione tematycznie, pozwalając rodzicowi na opowiadanie o otaczającym świecie. Książeczkę wypełniają rysunki m.in.: słońca i księżyca, kości i psa, kota i myszy czy chmury i pioruna. Autorka pokusiła się również o zestawienie twarzy człowieka białoskórego i czarnoskórego, wskazując tym samym na różnorodność i odmienność ludzi.

Ogromną zaletą są również proste, schematyczne, geometryczne rysunki, przypominające swobodną, dziecięcą kreskę. Ilustratorka zadbała aby szczegóły nie przeważały w samej ilustracji, która przede wszystkim ma przyciągać wzrok malucha i wpływać na jego wyobraźnię. Przedstawione obrazki zazwyczaj ukazują twarze i różne miny, wyrażające emocje, co również pobudza dziecko do odczytywania i rozpoznawania uczuć. Nie szkodzi, że liść czy jabłko się uśmiechają a słońce ma ogromne czerwone rumieńce – każdy rysunek to przykład dziecięcej wrażliwości i fantazji. Przecież dzieci uwielbiają rysować uśmiechnięte słońce czy psa. Tym tropem podąża również Joanna Bartosik, dodajmy, że robi to niezwykle szczerze i ujmująco. Udaje się jej odwzorować, to jak dzieci odbierają świat.

Format książki, niewielki, poręczny, także przyciąga uwagę i jest dostosowany dla malucha, który wraz z rodzicem a później samodzielnie będzie ją przeglądał. Jeżeli chodzi o estetykę i pierwszy kontakt ze sztuką, bo cykl „Raz dwa trzy” to przede wszystkim książki obrazkowe, to można dostrzec konkretną, charakterystyczną kreskę ilustratorki, która stara się przedstawić świat oczami dzieci. Dzięki czemu jej ilustracje nawiązują do sztuki dziecięcej, nieprzeładowanej detalami, radosnej, beztroskiej. Ich tematyka jest dość szeroka – dotyczy pierwszych obrazów z jakimi niemowlę się styka, poznając świat. Mamy więc ludzi, zwierzęta, rośliny, niebo, dzień i noc, zjawiska atmosferyczne. Różnorodność ilustracji pozwala na kreatywność opowiadania, bo kontakt malucha z książką, to nie tylko wielokrotne przeglądanie samych obrazków, ale przede wszystkim ich nazywanie, lokalizowanie i umiejscawianie dokoła siebie, dzięki opowiadającym rodzicom. Ilustracje stają się narzędziem, przybliżającym świat, ułatwiającym jego zrozumienie, ale i uwrażliwiającym na kolory, geometrię, plastyczność.

Pierwsza „kartonówka” z cyklu „Raz, dwa, trzy” to przyjemne przeglądanie wraz z maluszkiem kontrastowych ilustracji, a także udany początek budowania nawyku sięgania po książkę jako formę zabawy. Szata graficzna jest bardzo przejrzysta i miła dla oka.
Szkoda, że książeczka Joanny Bartosik nie ma więcej stron, bo mój maluszek uwielbia ją przeglądać. I raczej nie wygląda aby miała mu się znudzić. Jeżeli szukacie pierwszych książeczek dla swoich maluchów, to polecam tytuł „Raz, dwa, trzy – patrzymy”. Być może właśnie ta książka stanie się nierozłącznym towarzyszem zabaw waszego dziecka.

Dziękuję portalowi SZTUKATER za egzemplarz książki.Tam też pierwotnie ukazała się recenzja. - https://sztukater.pl/ksiazki/item/19924-raz-dwa-trzy-patrzymy.html

Rewelacyjna książka dla niemowlaków. Córa ma niecałe 5 miesięcy i to jest druga książka, która tak bardzo skupia Jej uwagę i wzbudza zainteresowanie mimo, że nie jest w całości czarno-biało-czerwona.

Grafiki są duże i wystarczająco wyraźne, żeby mogła je dobrze zobaczyć. Okładka i "kartki" są twarde i mimo zaślinienia (tak, pozwalam na to dziecku bo nie kupiłam tej książki do oglądania w gablocie)nic się z nimi nie wydarzyło.

Mamy już kolejne dwie z tej serii ale one jeszcze będą miały swój czas bo tam za dużo się dzieje ;)
Póki co polecam na prezent (najlepsza opcja gdy nie wiecie co kupić niemowlakom) lub do własnej kolekcji tym, którzy lubią fajny design książki i niesztampowe grafiki.

Rozwijamy zmysł wzroku!
Wzrok rozwija się u człowieka stopniowo – dopiero około dwunastego miesiąca dziecko jest w stanie dostrzec to, co je otacza. Taki powolny rozwój chroni nas przed nadmiarem bodźców, których doświadczamy opuszczając łono matki. Nie bez powodu uważa się, iż wzrok jest jednym z najbardziej skomplikowanych zmysłów, zaś zdolność widzenia jest fundamentem rozwoju. Nikt też nie ma wątpliwości, że widzenie jest niezwykle złożonym procesem zachodzącym w ośrodkowym układzie nerwowym, związanym z uczeniem się.
Rozwój percepcji wzrokowej następuje od uogólnień do specyficzności i uzależniony jest między innymi od sprawności ruchów gałek ocznych. W konsekwencji, warunkuje on takie umiejętności, jak na przykład orientacja w przestrzeni. Dlatego też tak istotne jest sprawne działanie mechanizmów istotnych dla percepcji, takich jak umiejętność selekcji czy orientacja w kierunkach góra – dół, a także różnorodność postrzegania. Stąd, niezmiernie ważne są w rozwoju dziecka zabawy pozwalające ćwiczyć i rozwijać wzrok malucha, zaś jednym z pomysłów na taką rozwojową zabawę, jest książeczka dla najmłodszych „Raz – Dwa – Trzy. Patrzymy”.
Opublikowana nakładem wydawnictwa Widnokrąg pozycja autorstwa Joanny Bartosik to nie tylko okazja do ćwiczeń z maluszkiem, z której skorzystać mogą rodzice i opiekunowie, ale i szansa dla specjalistów, którzy mogą włączyć tę pozycję do programu pracy z małym pacjentem.

(...)
Pełna treść recenzji dostępna na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/10/joanna-bartosik-raz-dwa-trzy-patrzymy.html

Rozwijamy zmysł wzroku!

Kontrastowe obrazki dla maluczkich maluchów. Ciekawe wydawnictwo.

Kontrastowe obrazki dla maluczkich maluchów. Ciekawe wydawnictwo.

• Książki Tomeczka
  • Nil - Edu