Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem

Tłumaczenie: Patrycja Włóczyk
Cykl: Liga Seniorów (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Låna är silver, råna är guld
Patrycja Włóczyk
literatura piękna
Ag2S

Märtha i jej przyjaciele przebywają w Las Vegas. Wyposażeni w elektryczne wózki inwalidzkie i sztuczne szczęki napadają na kasyno, żeby tak jak Robin Hood zdobyć pieniądze dla biednych. Po napadzie wracają do Szwecji z policją depczącą im po piętach i wpadają prosto w ramiona przestępczego gangu motocyklowego. Ale Märtha nie daje się zastraszyć, zaprasza członków gangu na wafelki i nalewkę z moroszek, a w międzyczasie dopracowuje plan kolejnego skoku. Może wykorzysta chłopaków z gangu? Tylko, czy aby nie będą chcieli oszukać Emeryckiej Szajki…? Märtha, Geniusz, Grabi, Anna-Greta i Stina stają przed dużym wyzwaniem, lecz nie dają za wygraną i walczą o to, żeby wszystkim, także tym gorzej sytuowanym, żyło się lepiej.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/1967/proza-pozycz...(?)

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/1967/proza-pozycz...»

Michaił Gazda | 2019-06-12
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2019

Emeryci powracają i są jeszcze bardziej zuchwali. Nadal utrzymany lekki i nie zobowiązujący klimat. Mam czasem jakbym czytał nowe przygody Różowej Pantery.

Kate | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Niestety część druga przygód emerytów jest nudna . Napad na bank idealnie zorganizowany , czy po prostu nieudaczna policja. Ani to do śmiechu , ani do płaczu . Część trzecią odpuszczam bez czytania .

BetiFiore | 2018-11-01
Przeczytana: 31 października 2018

Druga część przygód najsympatyczniejszej grupki seniorów-przestępców pod słońcem znów wywołała u mnie wiele przyjemnych uczuć - śmiechu nie zabrakło! Tym razem przeciwstawiają się gangowi motocyklistów "Aniołów Hadesu" ;) Trzecią, ostatnią część zostawię sobie na później, bo trochę mi szkoda, że koniec tak blisko. Polecam.

'' Czuli że w świecie w którym bogaci stają się jeszcze bogatsi , a biedni jeszcze biedniejsi , muszą łamać prawo , aby wesprzeć tych w potrzebie . ''

Po półrocznym pobycie w Las Vegas , pomysłowym '' wyczyszczeniu '' kasyna i utworzeniu złodziejskiego funduszu '' Moneta '' , Emerycka Szajka postanawia wrócić do rodzinnej Szwecji . Bo przecież wszędzie dobrze , ale w domu (czytaj : w rodzinnym kraju) najlepiej , prawda . ? Tym bardziej że nasza ulubiona piątka staruszków postanawia po powrocie sprawdzić jak zadziałały pieniądze wysyłane z dalekiej Ameryki na potrzeby różnych niedofinansowanych instytucji . Ponieważ w Szwecji nadal są poszukiwani , urządzają przebierankę i udają się na rekonesans do Domu Seniora '' Diament '' z którego kiedyś uciekli z powodu wciąż pogarszających się warunków życia . Niestety , okazuje się na miejscu , że nic się nie zmieniło . Sytuacja jest dokładnie taka sama jak była , kiedy stąd uciekali . Gdzie więc podziały się pieniądze przelane przez...

BasiaK | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Po przeczytaniu trzeciej części odczekałam nieco, nim zabrałam się za drugą - i to było nadzwyczaj mądre pociągnięcie. Ewidentnie nie należy tego typu cyklu pochłaniać bezprzerwowo. A ponieważ udało mi się odetchnąć od Emeryckiej Szajki, więc druga część ich przygód znów mnie bezstresowo bawiła. Generalnie to naprawdę są świetne książki na wakacje: bez horrorów, bez nadmiernego psychologizowania (wręcz wiwisekcji osobowości, w czym niektórzy pisarze i krytycy się lubują), akcja toczy się wartko i lekko, czyta się szybko i przyjemnie. Z nowości: w tym odcinku dość zabawny przerywnik w postaci gangu motocyklistów, z którym muszą sobie poradzić seniorzy.

książek: 2035
MaratikS | 2018-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 czerwca 2018

W tej książce bohaterowie udowadniają, że staruszkowie to nie antyczne meble, które się rozsypią jak je odkurzyć, a ich dzieci tylko łapią się za głowy.Emerycka Szajka prezentuje typ moralności, który nie do końca rozumiem. Kiedy Marta powiedziała Stinie, ze nie zapłacą za wynajęcie jachtu, ta oburzyła się, że tak się nie robi. Kiedy jednak Marta powiedziała, ale nic się nie martw, my ten jacht ukradniemy i sprzedamy, Stina zaraz się uspokoiła. No tak, przecież to całkiem co innego- prawda? To już w pełni moralne. Takich smaczków we wszystkich 3 częściach jest mnóstwo. Wspaniałe oryginalne książki, warte przeczytania. Polecam tym którzy lubią się pośmiać i lubią intrygę.

Czesia | 2017-12-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Nie mogłam ominąć drugiej części serii o niezwykłych seniorach. Znowu spotykamy się z energią, wigorem i ogromem dobrego humoru. Czego chcieć więcej!!!!
Akcja drugiego tomu serii Liga seniorów toczy się pół roku po przygodach z pierwszej części. Nasi kochani seniorzy ciągle urzędują w Las Vegas. Ich najważniejsza rolą i zajęciem są kradzieże w imię wyższych wartości. Skradzione łupy przekazują na potrzebujących i na Złodziejski Fundusz. Martha i jej przyjaciele dużą część czasu spędzają w kasynach, na spacerach i na szykowaniu się do kolejnych skoków. Zwykłe życie niezwykłych seniorów.

Po swoich akcjach i skokach wracają do Szwecji, a w podroży napotykają na wiele komplikacji. Jednak w Szwecji czują się najlepiej i postanawiają tu zostać. Wynajmują dom z ogrodem, w którym każdy z przyjaciół poczuje spokój i ciepło. Wspólnie urządzają dom angażując w to swoje dzieci. Ich spokój długo nie potrwał, ponieważ okazuje się że obok ich domu mieszkają ludzie z gangu motocyklowego. I oni...

Sosnowaigielka | 2017-11-11

Prześmieszna historia o staruszkach, pieniądzach, które pojawiają się i znikają w dziwnych okolicznościach oraz o całej masie bardzo wyszukanych absurdów.

M-E | 2017-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2017, Legimi
Przeczytana: 07 listopada 2017

Od przeczytania "Seniorów w natarciu" minęło półtora roku.
Do kontynuacji zasiadłem z lekką obawą, czy (jak to często z kontynuacjami bywa) nie będzie jakiejś wpadki.
Na szczęście nie było.

Oczywiście seniorzy w niezmienionym składzie nie rezygnują z jakże pokrętnej drogi życiowej, którą zaczęli na starość kroczyć.
Z jakim efektem? Hmmm... no to zależy z której strony patrzeć.
Czy się zarykiwałem ze śmiechu? Nie bardzo.
Czy narzekam? Nie bardzo, może troszeczkę - czasami może można było mniej chaotycznie napisać.
Czy polecam? A w sumie to czemu nie? Ale po "Seniorach w natarciu".
7 gwiazdek.

eduko7 | 2017-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Martha i jej przyjaciele nie zawodzą. Dostarczają emocji, zakakują bawią. Z każdą stroną stają się bliżsi, coraz bardziej zawłaszczają sercami czytelników. Nie próżnują. Snują kolejne plany i powoli je wdrażają. Wiedzą, kiedy zniknąć z pola widzenia szwedzkiej policji. W Las Vegas próbują - raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem - pomnożyć swoje łupy. Jednak nie zapominają o celu swoich działań. Kierowani poczuciem obowiązku wracają do kraju. Kupują dom na przedmieściach, aby móc realizować swoje marzenia, mieć swój kąt, w którym nikt nie będzie ograniczał ich swobód. Mimo, że treść jest nieco chaotyczna, a sposoby działania Emeryckiej Szajki mogą oburzać wielbicieli kryminałów, mnie się podobała ta lektura. Pozwoliła odwerwć myśli od tu i teraz.