literatura piękna

Znakomita, choć wcale nie taka łatwa w odbiorze minipowieść. Wymaga bowiem znajomości mitów, symboli i motywów, występujących zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie Europy, a także w Azji, krajach arabskich i w Indiach. To powieść napisana przez erudytę dla podobnego sobie odbiorcy. Oko proroka jest jednocześnie powieścią tajemniczą i – w dużym stopniu – mistyczną, w której przeplatają się ze sobą światy duchów i ludzi, zaś życie i śmierć zdają się bardzo umowne. Nade wszystko jednak to opowieść o dualizmie ludzkiej natury.

Z recenzji Marcina Bradkego

źródło opisu: bonito.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

jowice | 2017-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2017

,,- Poczekaj. Spokojnie. Opowiem ci pewną legendę. Pewien człowiek, którego zawsze krzywdził sąsiad, przychodzi do świętego, opowiada mu historię i prosi o jego radę. Święty mówi: ,,Idź i zrób coś dobrego dla tego sąsiada". Człowiek, nie mogąc lekceważyć rady świętego, tak właśnie postąpił. Po jakimś czasie znów spotyka się ze złym uczynkiem sąsiada i przychodzi do świętego. Otrzymuje taką samą radę. Ta sytuacja powtarza się kilkakrotnie. Wreszcie człowiek, tracąc cierpliwość, przychodzi znów do świętego i mówi: ,,Ja postąpiłem zgodnie z twoimi radami, a sąsiad nie przestaje czynić zła. Już mam dosyć czynienia mu dobra", na co święty odpowiada: ,,Skoro Twój sąsiad nie ma dość zła, dlaczego ty masz dosyć dobra?".
Z ,,Oka Proroka"