Wizyta Jana Pawła II w Polsce 1979. Dokumenty KC, PZPR i MSW

Wydawnictwo: Biblioteka Więzi
historyczna

O rany boskie! miał wykrzyknąć Edward Gierek, gdy usłyszał wiadomość o wyborze Karola Wojtyły na papieża. O dalszych reakcjach władz komunistycznych na decyzję konklawe także o tym, co Gierek i Andriej Gromyko mówili o papieżu podczas spotkania na Kremlu traktuje ta książka. Niejednego zaskoczy, co usuwała cenzura z tekstów o Wojtyle. Pokazujemy kulisy przygotowań do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz jej przebieg śledzony oczami partyjnych przywódców. Materiały archiwalne świadczą jednoznacznie komunistyczna władza robiła wszystko, by nie dopuścić do papieskiej podroży, później zaś by zminimalizować jej negatywne dla siebie konsekwencje. Najciekawsze dokumenty Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zebrali i poprzedzili obszernym wstępem prof. Andrzej Friszke dr Marcin Zaremba.

guns | 2015-09-29