Destrukcyjna psychoterapia metodą Hellingera

Wydawnictwo: MONUMEN
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
youstyna

"Bert Hellinger nazywany jest przez swoich uczniów: «najbardziej twórczą postacią współczesnej sceny terapeutycznej». Metoda ustawień rodzinnych wedle jego wskazań i pomysłów budzi wiele uzasadnionych zastrzeżeń co do jej założeń teoretycznych oraz praktyki (…). Ustawienia te budzą sprzeciw wielu środowisk naukowych, wedle których nie spełniają one podstawowych wymagań, jakie stawia się współczesnym szkołom psychoterapeutycznym. Proponowane sesje ustawień rodzinnych przypominają raczej seanse spirytystyczne, aniżeli poważną terapię”.

Ks. dr Mariusz Gajewski

Nie każdy wie, że niemały wpływ na powstanie psychoterapeutycznej metody Berta Hellingera wywarło plemię Zulusów, wśród którego mieszkał wcześniej przez kilkanaście lat. To stamtąd m.in. zaczerpnął inspirację do tego, by podczas prowadzonej przez siebie terapii nawiązywać kontakty ze zmarłymi przodkami. Swoje spirytystyczne twierdzenia wywodzi on z przejętej od nich koncepcji „wiedzącego pola”. Niemiecka prasa wspominała o niejednym przypadku samobójstwa popełnionego z powodu tej kontrowersyjnej terapii. Zatem zanim się nią zainteresujemy, warto wcześniej się z nią zapoznać.

Ola | 2016-07-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 lipca 2016

Nigdy wcześniej nie słyszałam o terapii metodą Hellingera i chyba całe szczęście, że najpierw zetknęłam się z tą książką. Ta metoda jest wręcz okrutna, szalenie obciążająca i niebezpieczna dla naszej psychiki. Współczuję ludziom, którzy jej wypróbowali, a szczególnie, wymienionej jako pierwszej, Anny, bo już jej historia mnie mocno zszokowała. I tak jak pisali, to bardziej jakieś seanse spirytystyczne niż terapia.