Bohaterowie popkultury. Od Robin Hooda do Rambo

Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org
Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo

Oryginalny James Bond był seksistą i nałogowym palaczem. John Rambo wręcz przeciwnie – zaczynał jako ofiara wojny w Wietnamie, niesprawiedliwie potraktowana przez władzę. Pierwszego postrzegamy dziś jako wzór szpiega-dżentelmena, a drugiego jako stereotypowego komandosa, zabijającego wrogów z pierwotnym okrzykiem wściekłości. Dlaczego? Popkulturę traktujemy tylko jak rozrywkę – bajki dla...

Popkulturę traktujemy tylko jak rozrywkę – bajki dla młodzieży i dorosłych o bohaterach i romansach, kończących się mniej lub bardziej pozytywnym zakończeniem. Ale to, jakie postacie chcemy widzieć na ekranach kin i jakich opowieści słuchać, mówi nam... kim jesteśmy.
Bohaterowie popkultury dają nam radość, ale pokazują też czasy, w których ich wymyślano – lęki, nadzieje, stan społeczeństwa i jego potrzeby. Bohaterowie Terminatora prezentowali różne wzorce płciowe, podróże wehikułem czasu z „Podróży do przyszłości” przypominały, jak zmieniało się USA, a przygody Rambo leczyły Amerykanów z zimnowojennych lęków.
Michał Rogalski przygląda się z bliska popularnym filmom i odkrywa, że niosą one więcej treści, niż na pozór się to nam wydaje. Przed Państwem bohaterowie popkultury: D’Artagnan, James Bond, John Rambo, Terminator T-800, Sarah Connor, Marty McFly oraz Robin Hood.

źródło opisu: http://histmag.org/

źródło okładki: http://histmag.org/

Jowi | 2016-09-15
Przeczytana: 11 września 2016

Krótka książeczka o najpopularniejszych bohaterach popkultury. Robin Hood, Terminator, Rambo, James Bond, Powrót do przyszłości, Trzech muszkieterów, w tle Obcy, Predator, Szklana pułapka itp. Bardzo ciekawie napisany przekrój kultowych już bohaterów zarówno książek jak i filmu, uzupełniony o rozmaite ciekawostki dotyczące pisarzy, reżyserów i kulisów powstawania niektórych adaptacji filmowych. Dużo można się dowiedzieć np. o nałogach autora Jamesa Bonda i ich wpływie na wykreowaną postać agenta i jak zmieniała się postać Bonda, począwszy od lat 60. aż do obecnego Spectre. Mamy omówione legendarne już filmy lat 90, Terminator i Rambo - ówczesny kult mięśniaków, siły i przemocy. No i Robin Hood, film Ridleya Scotta kontra wizja Kevina Reynoldsa."Powrót do przyszłości" i ciekawa wizja roku 2015. Oczywiście mnóstwo spojlerów, zatem odradzam czytanie przed obejrzeniem omawianych filmów. Polecam! :)