Bohaterowie popkultury. Od Robin Hooda do Rambo

Okładka książki Bohaterowie popkultury. Od Robin Hooda do Rambo Michał Rogalski
Okładka książki Bohaterowie popkultury. Od Robin Hooda do Rambo
Michał Rogalski Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2016-05-20
2016-05-20

Okładka książki Seks [po katolicku] (minibook) Alicja Długołęcka, Dominika Kozłowska, Michał Rogalski, Marzena Zdanowska
Seks [po katol... Alicja Długołęcka,&...

Książka jest właściwie zbiorem recenzji zmieszanych z historią kina i biografią aktorów. Trochę za mało w niej wyznaczników popkultury.

Oszczędny w treści zbiór tekstów o popkulturze. Tytuł obiecuje wiele, natomiast zawartość… cóż spodziewałem się bardziej rozbudowanych analiz.

Autor pochyla się nad wybraną próbą popkulturowych herosów. Wskazuję konteksty, schematy i archetypy.

Ważne jest spostrzeżenia autora, że "bohaterowie popkultury pokazują czasy, w których ich wymyślano – lęki, nadzieje, stan społeczeństwa i jego potrzeby".

Za krótko, za ogólnie, za mało “mięsa”. Takie miałem odczucie po tej lekturze (bardzo krótkiej, swoją drogą). Doceniam próbę opisania fenomenu Bonda, Robin Hooda czy Rambo, ale zabrakło mi tutaj rzeczy, o których bym nie wiedział. Myślę, że każdy, kto choć trochę się interesuje historią popkultury dawno już wiedział to wszystko, o czym pisze Autor. Szkoda trochę tematu.

Lekkie i ciekawe przemyślenia o sposobach przedstawienia popkulturowych postaci w zależności od czasu twórców. Autor przekazuje sporo informacji, ciekawostek oraz własnych przemyśleń i trafnych uogólnień. Przy okazji pokazuje stopień zależności obecnej popkultury od ekonomii i swoistej konserwatywnej poprawności politycznej (szczególnie w produkcjach studiów filmowych należących do Disneya).
Ciekawostką jest zwrócenie uwagi na te ekranizacje, które wprowadziły nowe wątki lub postacie, przejęte następnie w kolejnych wersjach filmowych, mimo tego, iż nie występowały ani w literackim, ani w legendarnym pierwowzorze. Brakuje mi tylko rozważań na temat relacji pomiędzy sposobem przedstawienia bohaterów a docelowym odbiorcą ekranizacji (poza chęcią maksymalizacji ilości odbiorców, a co za tym idzie unikanie jakichkolwiek kwestii budzących emocje religijne lub polityczne). Krótko i zwięźle, aczkolwiek bez fajerwerków.

Widać w tej pozycji luz i przyjemny, gładki styl. Może nie odkrywcze, ale skłaniające do powrotu do klasyków, które znamy i lubimy.

Krótka książeczka o najpopularniejszych bohaterach popkultury. Robin Hood, Terminator, Rambo, James Bond, Powrót do przyszłości, Trzech muszkieterów, w tle Obcy, Predator, Szklana pułapka itp. Bardzo ciekawie napisany przekrój kultowych już bohaterów zarówno książek jak i filmu, uzupełniony o rozmaite ciekawostki dotyczące pisarzy, reżyserów i kulisów powstawania niektórych adaptacji filmowych. Dużo można się dowiedzieć np. o nałogach autora Jamesa Bonda i ich wpływie na wykreowaną postać agenta i jak zmieniała się postać Bonda, począwszy od lat 60. aż do obecnego Spectre. Mamy omówione legendarne już filmy lat 90, Terminator i Rambo - ówczesny kult mięśniaków, siły i przemocy. No i Robin Hood, film Ridleya Scotta kontra wizja Kevina Reynoldsa."Powrót do przyszłości" i ciekawa wizja roku 2015. Oczywiście mnóstwo spojlerów, zatem odradzam czytanie przed obejrzeniem omawianych filmów. Polecam! :)

Ciekawa i trafna analiza znanych i lubianych postaci filmowych wraz z ich kulturowym kontekstem.
Przyjemnie się czytało, z większością spostrzeżeń Autora zdecydowanie się zgadzam. Plus za ciekawostki "zza kulis".
Rzetelna robota.

Rzetelna robota.

Tak do końca to nie wiem o czym i po co ta ksiazka.

Tak do końca to nie wiem o czym i po co ta ksiazka.

Książka nijaka. Coś pomiędzy zbiorem ciekawostek a przemyśleniami autora. Wszystko zbyt pobieżne, zwłaszcza rozdział o Bondzie.

• Popularnonaukowe
  • E-booki