Wira z Powstania

Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin
Wydawnictwo: W.A.B.
Wira of Warsaw: Memoirs of a Girl Soldier
vvvv

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania. Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem. Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała...

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania.

Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych.

Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie „obcym elementem”. W 2015 – już po ukazaniu się wspomnień - odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.

źródło opisu: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/wira-z-powstania.html

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/wira-z-powstania.html

MoniS | 2019-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Cieszę się że mam tę książkę na własność. Po jej przeczytaniu zastanawiam się, czy w minionych latach nie było czasem tak że minęłam się gdzieś z Panią Danutą czy to w kościele o którym wspomina w książce, czy gdzieś na ulicy albo w sklepie na Ealingu... Jeśli tak to bardzo żałuję, że wtedy nie wiedziałam kim ona jest. Chciałabym choć powiedzieć dziękuję i ucałować jej dłoń.

Lidka | 2019-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Spodziewałam się więcej wspomnień z powstania warszawskiego. Tymczasem dostałam książkę, w której połowa treści opowiada o powojennym życiu "Wiry". Nie jest to jednak zła pozycja. Polecam ją osobom, które mają małą wiedzę na temat powstania warszawskiego, a chciałyby przeczytać coś o tej tematyce.

Marta Ginter | 2019-05-10
Przeczytana: 10 maja 2019

Książka została napisana przez Jerzego Szlachetko, syna Danuty "Wiry" - nastoletniej uczestniczki Powstania Warszawskiego - na podstawie wspomnień matki. Dziewczyna była jeszcze dzieckiem, kiedy doświadczyła okrutnej wojny. Zamiast poświęcać czas na naukę i zabawę, brała aktywny udział w walce z okupantami. Straciła rodzinę i wielu przyjaciół. Po zakończeniu działań wojennych w Polsce nie było już dla niej miejsca - nie mogła wrócić do kraju. Padło na emigrację do Wielkiej Brytanii, która stała się jej nowym domem.

Losy Wiry są ciekawe, książka jest całkiem dobrze napisana. Trzeba pamiętać, że została ona napisana w pierwszej kolejności dla angielskiego czytelnika i wydana po angielsku. George Szlachetko często odbiega od wspomnień swojej matki, aby omówić dzieje Polski. Tło historyczne jest dość szerokie, dzięki temu lepiej czytelnikowi nieznającemu historię Polski zrozumieć, co przydarzyło się Wirze i dlaczego musiała opuścić swój rodzinny kraj.

Książka nie wyróżnia się niczym...

Internetowa_cela | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

„Kiedy rozpatruje się przyczyny wybuchu powstania, należy rozumieć nastroje wśród warszawiaków, a nie zastanawiać się, czy strategia była właściwa, czy moment został odpowiednio dobrany. Niemcy doprowadzili Polaków do miejsca, z którego już nie można było zawrócić, a my desperacko pragnęliśmy obalić okupanta. Otwarta walka stała się nieunikniona.”

„Miałam tylko piętnaście lat, ale opaska świadczyła, że jestem w AK i niosę pomoc. Ludzie liczyli na nas i życzliwie nas witali.”

Dwa powyższe cytaty są jedynie drobnym i znikomym fragmentem tego wszystkiego, co zawiera się w tej książce, powstania widzianego i przeżywanego na pierwszej linii frontu.

Piętnastoletnia „Wira” brała udział w powstaniu warszawskim od początku jego wybuchu, aż po ostatnie wyjątkowo trudne dni. Bagaż życiowych doświadczeń jest trudny do opisania w kilku zdaniach. O tym w wyjątkowy sposób opowiada książka, którą warto mieć i warto poznać. Nawet, jeśli temat powstania nie jest nam szczególnie bliski lektura tej...

książek_nigdy_dość | 2019-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2019

"Wira z Powstania. Wspomnienia" to książka opisująca losy Danuty Szlachetko, "Wiry", która jako młoda dziewczyna walczyła w Powstaniu Warszawskim. Jest to opis jej życia od najmłodszych lat aż do starości.
Książki tego typu polecam właściwie zawsze, bo są one skarbnicą wiedzy na temat tego jak wyglądało życie podczas wojny, z czym ludzie musieli sobie radzić i jak wiele przeszli aby nasze życie było lepsze, wolne. Pani Danuta decyduje się zaprosić nas do swojego świata, swoich wspomnień w których jest wiele bólu i żalu, które zostawiła po sobie wojna i okupant. Opowiada też o czasie Powstania, o wielkiej odwadze i chęci walki wielu mieszkańców Warszawy oraz o nowych początkach w Wielkiej Brytanii po wojnie. Treść tej lektury to samo życie, to historia Polski, a więc i moja historia.
Muszę jednak przyznać, że jeśli chodzi o sposób napisania książki to przez niektóre wtrącenia momentami brakowało mi w niej płynności. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to pozycja godna polecenia,...

Aquantis | 2019-02-12
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Świetna książka.

Niesamowite wspomnienia. Ciężko uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się na prawdę.

Powstanie Warszawskie było potrzebne mimo to, że zginęło tyle młodych osób.

Cześć i chwała ich pamięci, za niesamowitą odwagę !

Gringoo | 2018-12-21
Przeczytana: grudzień 2018

Piękna, wzruszająca, warta przeczytania..
Historia Danusi "Wiry", która przeżyła ciężkie czasy okupacji Polski, walczącej w Powstaniu Warszawskim.

grace | 2018-08-16

Książka przeznaczona pierwotnie na rynek angielski i to się czuje. Skrótowo i po łebkach przedstawiona historia Polski podczas II wojny światowej. Natomiast śladowa ilość wspomnień samej bohaterki. Strata czasu.

kuleczka91 | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Świetnie napisana książka, wszystkie wspomnienia takie żywe. Tylko w jednym momencie troszkę się przynudziłam, ale ta książka nie mogłaby bez tego być. Później wróciła oczywiście znowu na ciekawy tor. Gorąco polecam :)

gabaczyta | 2018-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2018

Długo czekałam, żeby przeczytać tą właśnie książkę , a kiedy w końcu dostałam ją w swoje ręce, no cóż...
Jest to właśnie ten gatunek cierpko-gorzkich książek, gdzie częściej pada deszcz, niż świeci słońce. Wira z Powstania taka właśnie jest zagmatwana, niełatwa. Sięgając po nią oczekiwałam trudnej opowieści, wymagającej od czytelnika maksymalnego skupienia, ale i porywającej wciągającej bez reszty. I zdawać by się mogło że wszystkie te elementy , możemy tutaj znaleźć: trudną pełną emocji walkę, okrutne koleje losu, i narracje przemawiającą do czytelnika, sprawiającą, że czytając sami czujemy się uczestnikami tamtych wydarzeń. Moim zdaniem w tej książce zabrakło tego ostatniego składnika, niby patrzymy na świat oczami głównej bohaterki, ale wszystko wydaje się takie " zdrętwiałe" "sztywne" i "stonowane". Brak mi jakiejś bardziej emocjonalnej strony tej książki, ciekawostek, czasami anegdot. Nie jest to zła książka, ale ja się zawiodłam.