Wira z Powstania

Tłumaczenie: Małgorzata Maruszkin
Wydawnictwo: W.A.B.
7,06 (115 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
11
8
19
7
42
6
22
5
9
4
2
3
0
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Wira of Warsaw: Memoirs of a Girl Soldier
data wydania
ISBN
9788328036185
liczba stron
320
język
polski
dodała
vvvv

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania. Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem. Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała...

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania.

Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem.

Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów.

Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych.

Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie „obcym elementem”. W 2015 – już po ukazaniu się wspomnień - odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.

 

źródło opisu: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/wira-z-powstania.html

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/wira-z-powstania.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (333)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 822
Jolanta | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

1 sierpnia 2016 roku to 72 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Na temat Powstania napisano wiele książek, opublikowano wiele wspomnień uczestników i naocznych świadków 63 dniowej walki z okupantem. Każda historia robi ogromne wrażenie, budzi wiele emocji, podziwu i szacunku. Ta książka to osobista opowieść Danuty "Wiry" Szlachetko o Powstaniu i życiu po wojnie na emigracji. Wspomnienia spisał syn autorki.
Wira miała zaledwie 10 lat, kiedy wybuchła wojna. Mieszkała z matką i starszą siostrą w Warszawie, w kamienicy przy ul. Nowy Świat 57, a więc w samym centrum. Pod wpływem starszej koleżanki zaczęła walczyć z okupantem; malowała na ścianach budynków patriotyczne hasła, rozlepiała plakaty, niszczyła niemieckie flagi. Te niebezpieczne wówczas działania wykonywała w tajemnicy przed rodziną. Kiedy wybuchło Powstanie, miała lat 15. Została harcerką, wstąpiła do Szarych Szeregów. Czytamy o walce powstańców i o własnym udziale Wiry. O nieustannym strachu, zagrożeniu i głodzie. O...

książek: 2588
onika | 2017-04-04
Przeczytana: marzec 2017

Bardzo ważną częścią mojego dzieciństwa, obok bajek i wierszyków, były opowieści dziadków o ich przeżyciach wojennych. O tym, jak babcia zemdlała, gdy zobaczyła, ile granatów przewiozła na wozie pod jabłkami. O tym, jak brat dziadka cudem uciekł z transportu. O austriackim żołnierzu, który mieszkał u pradziadka i nauczył moją drugą babcię niemieckiego. O koniach, które jeden z dziadków ze swoim ojcem ukrywał przed Niemcami. Tylko tata taty nie bardzo chciał snuć takie opowieści, ale on w przeciwieństwie do brata nie miał szczęścia, nie uciekł z transportu i został wywieziony na roboty. Od niego usłyszałam tylko tyle, że głodny człowiek da radę zjeść wszystko, poza zmarzniętymi obierkami od ziemniaków. Te opowiadania sprawiały, że okupacja nie była czymś odległym i niesamowitym, ale czymś, co po prostu raz lepiej, raz gorzej, ale jakoś dało się przeżyć.

„Wira” to historia Danuty Szlachetko, spisana przez jej syna. George poprowadzi ł ją w narracji pierwszoosobowej i udało mu się to...

książek: 980
Stokrotka | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

„To nie jest historia ofiary, lecz niezwyciężonego ducha człowieczeństwa całego pokolenia Polaków bohaterów, widzianego oczyma jednej kobiety. Chciałbym, aby ta książka stała się hołdem dla mojej mamy, kobiety pełnej niezwykłej odwagi, siły, miłości”.
„Wira z Powstania” to historia Danuty Szlachetko spisana przez jej syna George’a. Mamy krótką wzmiankę o szczęśliwym dzieciństwie, później opisy życia w okupowanej Warszawie, wybuch powstania, pobyt w obozie jenieckim, emigrację do Anglii, podróże do Polski komunistycznej.
Największe wrażenie zrobiły na mnie rozdziały poświęcone Powstaniu Warszawskiemu – biją z nich autentyczne emocje piętnastoletniej dziewczyny, która uciekła z domu (w sandałkach i letniej sukience), aby walczyć o wolną Polskę. W rozdziale pt. „Refleksje” Wira pięknie broni powstania, wyjaśnia przyczyny jego wybuchu z punktu widzenia młodego człowieka, mieszkańca okupowanej Warszawy. Ma to sens, choć wiadomo, że głosy krytyki nigdy nie ucichną.

książek: 1173

Dobra i pełna emocji książka. Dwie trzecie książki to wspomnienia czasu wojny i pierwszych lat po zakończeniu konfliktu, gdy Wira przebywała w różnych obozach przejściowych na terenie zachodniej Europy. Tę część przeczytałam błyskawicznie, niektóre akapity czytałam nawet po kilka razy, były tak jakoś dla mnie emocjonujące. Pozostała część to dalsze lata spędzone w Anglii, może już nie tak bardzo wciągające, jednak przeczytałam z prawdziwą przyjemnością.

Nie jest to może pozycja wybitna, szczególnie dla pasjonatów Powstania Warszawskiego, ale każdy, kto lubi czytać ciekawe i pełne wrażeń autobiografie, będzie myślę w pełni usatysfakcjonowany i ta książka zostawi ślad w jego pamięci.

książek: 120
matram | 2017-08-19
Na półkach: Ebooki, Przeczytane

Świadectwo uczetstniczki powstania warszawskiego Danuty Szlachetko z domu Banaszek pseudonim "Wira" spisane przez jej syna Georga. Zastosowanie narracji pierwszoosobowej sprawia, że czytając książkę mamy wrażenie iż, słuchamy opowieści samej Wiry.

Książka podzielona jest na konkretne rozdziały dotyczące powstania, ale i tego, co wydarzyło się po nim, zahaczając aż o wczasy współczesne. "Wira" brała udział m.in. w otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, ale i otrzymywała (głównie w Polsce) liczne odznaczenia za swoje zaangażowanie w walkę o ojczyznę, co wiązało się z powrotami do rodzinnego kraju.

Fakt, iż ponad połowa książki opowiada o życiu po wojnie uważam za wielki atut. Zazwyczaj tego typu pozycje ograniczają się stricte do faktów i wspomnień związanych z samym powstaniem. Tu poznajemy życie odważnej dziewczyny, które również po wojnie bywało bardzo trudne. Widzimy, że bohaterowie gotowi oddać życie za swój kraj, także później - nie raz - musieli walczyć....

książek: 557
Kominek | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

'Kiedy rozpatruje się przyczyny wybuchu powstania, należy rozumieć nastroje wśród warszawiaków, a nie zastanawiać się, czy strategia była właściwa, czy moment został odpowiednio dobrany. Niemcy doprowadzili Polaków do miejsca, z którego już nie można było zawrócić, a my desperacko pragnęliśmy obalić okupanta. Otwarta walka stała się nieunikniona.'

'Miałam tylko piętnaście lat, ale opaska świadczyła, że jestem w AK i niosę pomoc. Ludzie liczyli na nas i życzliwie nas witali.'

Dwa powyższe cytaty są jedynie drobnym i znikomym fragmentem tego wszystkiego, co zawiera się w tej książce, powstania widzianego i przeżywanego na pierwszej linii frontu.

Piętnastoletnia "Wira" brała udział w powstaniu warszawskim od początku jego wybuchu, aż po ostatnie wyjątkowo trudne dni. Bagaż życiowych doświadczeń jest trudny do opisania w kilku zdaniach. O tym w wyjątkowy sposób opowiada książka, którą warto mieć i warto poznać. Nawet, jeśli temat powstania nie jest nam szczególnie bliski lektura tej...

książek: 97

Wciągająca autobiografia 15 letniej dziewczyny walczącej w Powstaniu Warszawskim, a później tułaczka jeniecka, wyzwolenie przez 1.Dywizję Pancerną generała Maczka, osiedlenie w Wielkiej Brytanii i rozgoryczenie pierwszym pobytem w kraju w latach wczesnego PRL.
Książka bez patosu i bohaterszczyzny ale bardzo przejmująca opisami. Kolejne świadectwo, że Polacy o wolność nie żebrzą lecz o nią walczą. Przykro, że po zakończeniu wojny wielu bohaterów Powstania 1944 z uzasadnionej obawy o życie nie zaryzykowało powrotu do Polski o którą walczyli.
Bardzo dobra lektura bez względu na wiek. Polecana szczególnie młodemu pokoleniu.

książek: 1117
marynia | 2018-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2018

Długo czekałam, żeby przeczytać tą właśnie książkę , a kiedy w końcu dostałam ją w swoje ręce, no cóż...
Jest to właśnie ten gatunek cierpko-gorzkich książek, gdzie częściej pada deszcz, niż świeci słońce. Wira z Powstania taka właśnie jest zagmatwana, niełatwa. Sięgając po nią oczekiwałam trudnej opowieści, wymagającej od czytelnika maksymalnego skupienia, ale i porywającej wciągającej bez reszty. I zdawać by się mogło że wszystkie te elementy , możemy tutaj znaleźć: trudną pełną emocji walkę, okrutne koleje losu, i narracje przemawiającą do czytelnika, sprawiającą, że czytając sami czujemy się uczestnikami tamtych wydarzeń. Moim zdaniem w tej książce zabrakło tego ostatniego składnika, niby patrzymy na świat oczami głównej bohaterki, ale wszystko wydaje się takie " zdrętwiałe" "sztywne" i "stonowane". Brak mi jakiejś bardziej emocjonalnej strony tej książki, ciekawostek, czasami anegdot. Nie jest to zła książka, ale ja się zawiodłam.

książek: 179
Łukasz | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane

Rzadko piszę to w pierwszym zdaniu, ale ta książka jest piękna!
Opis powstania okiem wielkiej patriotycznej duszy uśpionej w tak młodej i nie znającej życia dziewczynce robi piorunujące wrażenie...
Wira gotowa była oddać wszystko dla Polski, życie a nawet ponad życie jeśli tylko byłaby taka możliwość...
Te przeżycia, sytuacje z którymi musiała się zmierzyć są ciężkie do wyobrażenia, a co by było gdybyśmy musieli stanąć przed takimi wyborami jak powstańcy?
Heroiczna walka, bez żywności, bez broni, bez niczyjej pomocy...
Książkę warto przeczytać, nawet jeśli nie jest się wielkim patriotą.

książek: 458

Powieści, w których wiodącą stronę stanowią prawdziwe wspomnienia i wątki historyczne stały się dla mnie w ostatnim czasie zdecydowanie ważne i ciekawe. Szczególnie upodobałam sobie średniowiecze i czasy II wojny światowej, która tak bardzo dotknęła nas, Polaków. Dziś przychodzę do Was ze słowami na temat książki, która skradła moje serce i myśli...

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania. Danuta "Wira" Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach,, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych. Po klęsce powstania warszawskiego została przewieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie "obcym elementem". W 2015 - już po ukazaniu się wspomnień -...

zobacz kolejne z 323 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd