Post zdrowotny Św. Hildegardy z Bingen. Potrawy i plany dietetetyczne

Wydawnictwo: Esprit
youstyna

Pragniesz poczuć przypływ nowej energii? Chcesz wyostrzyć zmysły, odzyskać spokój, pozbyć się różnych dolegliwości? Droga do pełni zdrowia jest jedna – post ze św. Hildegardą z Bingen! Średniowieczna mniszka odkrywa przed nami tajemnice, jakie niesie ze sobą prowadzenie dobrze zaplanowanego postu. Udowadnia, że odmawianie sobie spożywania niektórych potraw jest podwójnie ważne – wzmacnia...

Droga do pełni zdrowia jest jedna – post ze św. Hildegardą z Bingen!

Średniowieczna mniszka odkrywa przed nami tajemnice, jakie niesie ze sobą prowadzenie dobrze zaplanowanego postu. Udowadnia, że odmawianie sobie spożywania niektórych potraw jest podwójnie ważne – wzmacnia duchowość i zdrowie fizyczne. Dlatego warto robić to nie tylko w okresie poprzedzającym Wielkanoc. W książce znajdziesz m.in. informacje dotyczące tego, jak przygotować się do postu, listę produktów niezbędnych w czasie poszczenia, propozycje lekkich dań, praktyczną pomoc w czasie wychodzenia z postnych kryzysów oraz wiele innych znakomitych ciekawostek.

„Jak zaszkodziłoby żołądkowi, gdyby wciąż był pełny lub pusty, tak i dusza poniosłaby szkodę, gdyby ciało nieustannie żyło w rozkoszy”
(Hildegarda z Bingen)

Alex | 2017-10-26
Przeczytana: 25 października 2017

Jakoś nie porwała mnie ta książka, może zbyt wiele zmian i komentarzy autorek, a za mało oryginału samej Św Hildegardy. Ze względu na odległość czasową powstawania założeń "Hildegardowych" też nie jestem do końca przekonany co do słuszności całości zagadnień opisanych w książce.
A już mocno zraziły mnie ceny "Hilegardowych" produktów w necie, bo w tym momencie całość zatrąciła mi szeroko zakrojonym biznesem ...

Michał | 2016-11-06
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Sięgając po książkę liczyłem na, jak sugeruje tytuł, zdrowy post w ujęciu katolickim. I tutaj zaczynają się schody, bo jeżeli katolickie ujęcie postu to zgodne z nauką Kościoła. Można się nie zgadzać, ale jeżeli mają to być przepisy świętej, to niektórych rzeczy nie powinno w książce być. I tak mamy zalecaną jogę w połączeniu ze zdrowym postem. Niby nic takiego, ale czy średniowieczna święta wiedziała w ogóle o istnieniu filozofii wschodu, która jest tak inna od chrześcijaństwa? Sądzę, że jest to osobiste zdanie autorek książki, ale ile takich spostrzeżeń w książce się znalazło, a nie możliwe jest ich wyłapanie po jednorazowym przeczytaniu bez większej znajomości tematu. Ponadto doradzanie, aby w czasie postu informować rodzinę, która nie pości, żeby jedli osobno, albo coś w tym stylu jest śmieszne i oderwane od rzeczywistości.
Liczyłem, że post będzie bogatszy, potrawy składają się głównie z orkiszu w różnych kombinacjach z warzywami itp.
Książkę czyta się szybko (gruby papier,...