Zamknięte oczy

Wydawnictwo: Czytelnik
literatura piękna
MrGwyn

Dwoje ludzi: ona aktorka średniej klasy, on inżynier. Poznajemy ich w okresie , kiedy ich małżeństwo przechodzi okres kryzysu. Przyczyny tkwią w Julii i w Karolu Kraszu, w ich wzajemnym do siebie stosunku, w tym, że żyli obok siebie z zamkniętymi oczami, nie dostrzegając tego, co niosło radość i ból drugiemu. Powieść Bystrzyckiej nasuwa refleksje, związane nie tylko z problemem tzw. kryzysu małżeństwa. Przeżycia bohaterów książki są mocno osadzone zarówno w środowisku, z jakiego Kraszowie się wywodzą, jak i we współczesności. Na kartach powieści stykami się ze sprawami aktualnymi, z echami wydarzeń i przemian społecznych, jakie obserwujemy w otaczającej nas rzeczywistości. "Zamknięte oczy" to powieś o ludziach dnia dzisiejszego, o ich bolesnych sprawach, powieść napisana bardzo żywo i barwnym językiem którą radzę przeczytać wszystkim.

źródło opisu: http://www.swistak.pl/

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

Frider | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Niepokojąca lektura...dla mężczyzny. Historia rozpadającego się związku, suma rozjątrzonego cierpienia i równie bolesnej obojętności, rachunek strat i korzyści towarzyszących zdradzie - przelotnemu romansowi opartemu na fizycznym pożądaniu, jako namiastce wygasłego uczucia. Wszystko w brudnych, zszarzałych kolorach wczesnego PRL – u, w atmosferze ciągłego zmęczenia i braku nadziei na zmiany. Trudna lektura, wymagająca uwagi i umiejętności wsłuchania się w bardzo intymne rozterki rozdartej uczuciowo kobiety. Postacie mężczyzn, nieco zmarginalizowane, stanowią tutaj tło (pomimo wiarygodnych portretów psychologicznych) dla specyficznie kobiecej osobowości.