Brytyjskie poselstwo donosi...

Wydawnictwo: SWPS Academica
historyczna

Monografia Brytyjskie poselstwo donosi ... to interesujący i solidnie udokumentowany obraz działań dyplomatycznych prowadzonych przez reprezentantów Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Polski, ale też jej ważnych nadbałtyckich sąsiadów. Osią narracji są wydobyte z dyplomatycznych raportów informacje o tym, jak brytyjscy posłowie nadzwyczajni i ministrowie pełnomocni rezydujący w Warszawie, Rydze i Helsingforsie przedstawiali działania II RP w zakresie jej relacji z państwami bałtyckimi i zmierzające do uznania jej wschodniej granicy. Jest to praca pionierska, po raz pierwszy dokumentująca dyplomatyczne zabiegi Warszawy w tamtym okresie z innej niż polska perspektywy. Ciekawie pokazano również mechanizmy funkcjonowania brytyjskiej dyplomacji, które w znacznej mierze są aktualne do dziś. Tym samym książka zainteresuje nie tylko profesjonalnych historyków stosunków międzynarodowych czy pasjonatów tamtego okresu, ale tez osoby chcące poznać szczegóły pracy dyplomatów i ministrów Wielkiej Brytanii.W rodzimej literaturze historycznej (...) monografia Moniki łukasik-Duszyńskiej zajmie, w moim przekonaniu, miejsce ważne z jednego zasadniczego powodu. Po dzień dzisiejszy nikt w sposób udokumentowany nie przedstawił bałtyckiego odcinka dyplomatycznej aktywności Warszawy z innej niż polska perspektywy. Stąd całościowy obraz polskiej dyplomacji został i wydatnie wzbogacony, i uzupełniony o ogląd całkowicie nieznany, a wywierający realny wpływ na zakres polskiej aktywności i jej wymierne efekty. prof. dr hab. Włodzimierz Suleja(...) Książka dotyczy deficytowej w historiografii dziedziny i wykorzystuje źródła właściwie dotąd na taką skalę nie eksplorowane. (...) Skłania do wielu przemyśleń na temat niechętnej, a czasem nawet wrogiej polityki Wielkiej Brytanii wobec odrodzonej Polski. (...) Jednym z jej niezaprzeczalnych atutów jest ukazanie osoby warszawskiego posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego W.G. Max-Mullera oraz wyjaśnienie w świetle jego raportów często obecnej w naszym piśmiennictwie sprawy brytyjskiego poparcia dla marszałka Piłsudskiego w maju 1926 roku prof. zw. dr hab. Teresa Kulak