Die Freistatt

Okładka książki Die Freistatt William Faulkner
Okładka książki Die Freistatt
William Faulkner Wydawnictwo: Süddeutsche Zeitung Seria: Süddeutsche Zeitung Bibliothek [Romane] literatura piękna
Süddeutsche Zeitung Bibliothek [Romane]
niemiecki
Hans Wollschläger

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Być może miałam już za dużo tych klimatów w marcu, bo to kolejna powieść o latach 30. XX wieku w Ameryce. Tematy pokrewne, czyli znów dyskryminacja, z największym naciskiem na dyskryminację i przemoc wobec kobiet. Ale w formie tak chaotycznej i rozlazłem, że każda strona to było wyzwanie.

Jest tutaj wątek morderstwa i ratowania przed wyrokiem raczej niewinnego czarnoskórego. I z pomocą pewnego adwokata próbuje to osiągnąć kobieta z niskiej warstwy społecznej, ale że w ogóle dochodzi do jakiejś zbrodni ja się zorientowałam dawno po, jak nagle była rozmowa o sprawie przed sądem… Bo najpierw zaczynamy od tego, że ten adwokat trafia do jakiegoś domu na odludziu, gdzie mieszka jedna kobieta i kilku zbirów oraz niemowa i niewidzący ojciec. A potem do tego samego domu trafia jakaś młoda kobieta ze swoim fagasem ze studiów, bo mieli wypadek. Ona się czuje zagrożona przez tych facetów z tego domu, chowa się po stodołach, a potem nagle jest ten proces po morderstwie. Kompletnie wszystko od czapy, dialogi zagmatwane i plączące jeszcze bardziej.

Nie uważam, że ta książka była za trudna sama w sobie, ona ma przekaz dobry i jasny,a le prowadzi do tego niepotrzebnie az tak krętymi ścieżkami i po prostu źle się zestarzała.

I naprawdę mam po niej teraz zastój czytelniczy, pierwszy w tym roku.

Jest tutaj wątek morderstwa i ratowania przed wyrokiem raczej niewinnego...

Obrazowo, realistycznie, brutalnie, tragicznie. Pochłonęłam tę książkę, która napisana jest wprost przepięknie, przedstawiając równocześnie niepiękną rzeczywistość amerykańskiego Południa. Większość mężczyzn w tej powieści to prawdziwi dranie, którzy traktują kobiety przedmiotowo, wręcz z pogardą. One natomiast są irytująco zależne od mężczyzn, mimo że mogłyby się temu stanowi sprzeciwić. Tragiczne zakończenie chwyta za gardło.

Nie pytajcie mnie, dlaczego "Azyl". Jest to tak samo niejasne, jak dialogi. Nieco mniej niejasna jest kwestia charakterów postaci - wszytkie podłe, z małymi wyjątkami. Realia, w których żyją, równie podłe. Fatum, które nad wszystkim ciąży, podłe do kwadratu. Czy to zresztą fatum? Napisane miejscami dobrze, miejscami pięknie. Styl zmienny, trochę literacki patchwork, z perełką - opowiadankiem o dwóch facetach, którzy znajdują w Memphis, Tennessee, tani hotel. Wszystko to składa się na doskonałą powieść, którą ciężko się czyta.

Na uniwersytecie w Oxford odbywały się trzy doroczne bale oficjalne, a w co drugą sobotę były zabawy w Klubie Literackim.
Jedną ze studentek była piękna Temple.
W dniach, kiedy odbywały się te bale, chłopcy z miasta
cytat "bezradni, na pozór wojowniczo niedbali, patrzyli, jak Temple, wysoko podnosząc swą delikatną głowę, twarz o zuchwale umalowanych ustach i miękkiej linii podbródka, rzucając obojętnie spojrzenia na prawo i lewo oczami chłodnymi, drapieżnymi i rozważnymi, wpływa na fali czarnych studenckich ramion do hali gimnastycznej i ginie tam wśród
rozmigotanego wirowania zabawy."
" I jeszcze gdy orkiestra na zakończenie grała Home, sweet Home, zostawało ich tam jeszcze kilku."
Jednym z tych chłopców z miasta był Gowan i to właśnie z nim Temple uciekła z jednego z tych balów.
Gowan się upił i to jak.
Cytat: "Gowan napełnił szklankę po sam brzeg, podniósł ją i miarowymi łykami wychylił ją do dna. Jeszcze pamiętał o tym, żeby ostrożnie postawić szklankę na stole, a potem nagle znalazł się gdzieś w chłodnej, szarej świeżości pod gołym niebem, widział lokomotywę sapiącą przed ciemnym szeregiem wagonów na bocznicy i usiłował komuś powiedzieć, że umie pić po dżentelmeńsku."
W takim stanie prowadził samochód, w którym siedziała Temple.
Jak nietrudno przewidzieć, mieli wypadek i musieli szukać pomocy. Tutaj zaczyna się koszmar, sceny tak drastyczne,
że nie dla ludzi o słabych nerwach.
Dalej przeczytajcie sami.
Ja tej książce dałabym nawet 15 punktów, ale tyle nie ma.

Na koniec umieszczam link do melodii, która kończyła bale.

Jedną ze studentek była piękna Temple.
W dniach, kiedy odbywały się te bale, chłopcy z miasta

Znakomita powieść. Świetnie napisana, z wyrazistymi bohaterami, stawiająca trudne pytania na temat człowieczeństwa.

Kto uwielbia Cormaca McCarthy'ego ten z pewnością będzie zadowolony. Polecam.

Kto uwielbia Cormaca McCarthy'ego ten z pewnością będzie zadowolony. Polecam.

Zapewne teść ma wiele do zaoferowania. Niestety od pierwszej do ostatniej strony walczyłam o możliwość skupienia się. Nie udało się. Dla mnie za trudna. Chciałabym kiedyś do niej wrócić, ale to raczej niemożliwe.

"Azyl" Faulknera to bardzo dobra lektura. Zdecydowanie godna polecenia fanom literatury amerykańskiej z jej najlepszego okresu.

Historia jest naprawę mocna, ale prawdziwe kontrowersje i dyskusje musiała budzić głównie w okresie jej wydania. Wątpię, żeby współczesny czytelnik mógł z niej wyciągnąć prawdziwie pożyteczne refleksje.

Pisarstwo i umiejętności autora oczywiście znakomite. Dlatego czas spędzony z "Azylem" na pewne będzie należał do udanych. Ot, książkowo napisana książka.

Pisarstwo i umiejętności autora oczywiście...

¨ Ale czy Pani nie rozumie, że może ktoś mógłby coś zrobić po prostu dlatego, że uważa zrobienie tego za słuszne i konieczne dla harmonii rzeczy? ¨
Tymi słowami zwraca się jeden z bohaterów do pewnej kobiety, która zwątpiła w ludzkość i w człowieku nie dostrzega już krzty dobra.

Czy jest jakaś nadzieja na lepsze jutro w czasach, gdy ziemia została spowita duszną atmosferą zgnilizny moralnej?

Faulkner to moje początki czytelnictwa. Znaleziony na półce i pochłonięty. Pewnie z 30 lat temu. Jedna z moich pierwszych literackich miłości. I kompletnie niezrozumiała. Jak kobieta, która cię fascynuje, pociąga ale wiesz, że nie jest dla ciebie. Piękna!

Wątek ze zniszczeniem kobiecości mocny, podany po mistrzowsku choć brutalnie dla psychiki czytelnika. Ale reszta? Nie do końca przekonująca

• Literatura amerykańska
  • Nobliści
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)

William Faulkner Azyl Zobacz więcej