VRIL Pułkownik Dowbor

Wydawnictwo: Nowy Świat
wiku

A gdyby pogłoski o tajnej broni, która może zmienić losy wojny, okazały się prawdą? – Oj, czemu pan przywiązuję aż tak wielką wagę do tego utopijnego projektu! Himmler trwoni na to pieniądze i czas – z miernym rezultatem. Te całe gadanie o sile Vril, wewnętrznej ziemi i innych bzdetach… Lang spojrzał na niego pełnym wyrzutu oraz pobłażania wzrokiem i odparł: – Muszę zaprotestować! Pasteura...

Lang spojrzał na niego pełnym wyrzutu oraz pobłażania wzrokiem i odparł:
– Muszę zaprotestować! Pasteura wyśmiewano bo mówił, że istnieją jakieś „bakterie”! Istnienie Vrila udowodnione zostało naukowo i historycznie! Dostarczono mi ostatnio film z ćwiczeń Vrilkomando-SS. Tam są rzeczy, których fizyka nie może wytłumaczyć!
– Czemu chce pan dorwać tego Polaka? – opór podwładnego zaintrygował Ostera.
– Jego potencjał przewyższa wszystko co znamy… Z naszych danych wynika, że dokonał masakry na sowieckich żołnierzach – tam właśnie zaobserwowano aberrację wielkości 100 000 Rahnów. Warto by zbadać to zjawisko. Nie możemy być w tyle za SS!

źródło opisu: http://strona.nowy-swiat.pl/

źródło okładki: http://strona.nowy-swiat.pl/

raa | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

pomysł z potencjałem, a raczej zarys pomysłu, niestety bardzo kiepska realizacja:

- poszatkowana narracja (przeskakujemy z miejsca na miejsce, co w połączeniu z poniższymi problemami sprawia, że czuć to poszatkowanie tym bardziej)
- schematyczność akcji
- uboga charakterystyka postaci, które są przez to płaskie i praktycznie wszystkie takie same, efekt ten potęguje natłok postaci drugo- i dalszoplanowych siłą rzeczy jeszcze bardziej niezarysowanych
- praktycznie nieistniejące/ubogie opisy

wszystko to sprawia, że bohater i jego perypetie nie poruszają, nie ma efektu zanurzenia w świecie i widzenia oczami wyobraźni

Tomek1978 | 2016-08-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Głównego bohatera poznajemy w 1939 r. na Kresach gdzie ma zostać rozstrzelany. W bliżej nieznany mu sposób wyzwala "Vril",nadprzyrodzoną moc, dzięki której ratuje swoje życie. Major Franciszek Dowbor dzięki swoim zdolnościom przemierza wszystkie fronty drugiej wojny światowej.
Autor zakwalifikował tę pozycję jako "powieść z pogranicza historical-fiction i fantasy osadzoną w realiach drugiej wojny światowej". I to prawda ...
Szybka akcja, ciągłe zmiany lokalizacji, łączenie losów bohaterów z miejscami oraz wydarzeniami znanymi z historii i ta tajemnicza siła daje przyjemną rozrywkę na kilka wieczorów.