Tworzenie bogatego świata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
biznes, finanse
komestor

Bestseller polecany przez Billa Gatesa! Wierzymy, że gigatony betonu, żelaza i szkła, które zużyliśmy do budowy nowoczesności, zagwarantują nam nieśmiertelność. Nic bardziej mylnego. Książka pokazuje jak bardzo współczesny świat stał się zależny od materiałów takich jak cement, żelazo, aluminium, plastik. Autor analizuje wszystkie materiały, których używamy aby sprostać wymaganiom...

Bestseller polecany przez Billa Gatesa!
Książka pokazuje jak bardzo współczesny świat stał się zależny od materiałów takich jak cement, żelazo, aluminium, plastik. Autor analizuje wszystkie materiały, których używamy aby sprostać wymaganiom współczesnego świata i zastanawia się czy będziemy w stanie to wszystko skonsumować. Nawet najbardziej wydajne procesy produkcyjne i najwyższe wskaźniki recyklingu mogą nie wystarczyć, aby powstrzymać rosnący popyt na materiały generowane przez wzrost poziomu życia. Książka pokazuje koszty jakie z tego wynikają, opowiada o tym jakie ma to znaczenie w ekonomii, przemyśle, środowisku. Książka jest pełna interesujących statystyk. Przedstawia nowe perspektywy interesujące czytelników zainteresowanych ekonomią, badaniami środowiska, analizą energetyczną, geologią mineralną, organizacją przemysłową, produkcją i inżynierią materiałową.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Vaclav Smil
Czesko-kanadyjski naukowiec.
Profesor na University of Manitoba
Członek Royal Society of Canada
W 2010 roku znalazł się na liście 100 najlepszych światowych myślicieli
(Foreign Policy).
Wydał 35 książek i ponad 400 artykułów.
Bil Gates mówi, że jest to jego „ulubiony żyjący autor, ponieważ jest myślicielem, który nigdy nie daje prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania”.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Tworzenie-bogatego-swiata,354943071,p.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Tworzenie-bogatego-swiata,354943071,p.html

AnnaSikorska | 2017-10-04

Bieda i bogactwo to tematy ciągle powracające zarówno w pracach socjologów, filozofów, psychologów, jak i ekonomistów. Często pojawiają się one w kontekście zderzenia światów posiadaczy i pracujących. Jednym z wielu badaczy poruszających ten temat jest Vaclav Smil - prowadzący interdyscyplinarne badania nad zmianami w dziedzinie energetyki, środowiska, populacji, produkcji żywności, innowacji technologicznych oraz polityki publicznej - w swojej książce „Tworzenie bogatego świata. Perspektywy w ekonomii, przemyśle, środowisku” przybliża czytelnikom jak wielkiego postępu dokonała ludzkość i jak (mimo narzekania różnych grup) żyje nam się coraz lepiej, wygodniej, a także jakie w najbliższym czasie czekają nas wyzwania. Jego optymistycznemu spojrzeniu nie zabraknie trzeźwej oceny szans jednostek i społeczeństw oraz spojrzenia na zasoby. Obok zachwytu nad postępem, powszechnością i łatwiejszym dostępem do zwykłego człowieka do osiągnięć elektroniki znajdziemy analizę dyskryminacji...

budzik | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Nie będę ukrywał, że trochę się zawiodłem, książka to zbiór liczb. Stwierdzam, że autor wykonał tytaniczną pracę, ale trzeba również powiedzieć jasno, książka to swego rodzaju "rocznik statystyczny". Jeżeli ktoś na to się nastawia to jak najbardziej polecam.

michal_frikucak | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

W przeważającej większości tej pozycji autor wylicza ilości materiałów konsumowane na świecie (co w wielu wypadkach może naprawdę zaskoczyć) lub energię potrzebną do ich wyprodukowania. Nie jest to łatwa do przyswojenia część, ale potrzebna, aby zrozumieć zakończenie, czyli wg mnie najlepszy rozdział o perspektywach na przyszłość. Tam autor stara się nakreślić nie tylko do kiedy starczy nam materiałów podstawowych, ale również co zrobić, aby wzrost ich zużycia nie był stały. Polecam każdemu zainteresowanemu inwestycjami w "commodities" oraz aby zrozumieć dlaczego recycling jest i będzie coraz bardziej istotny w wielu społeczeństwach.

Qulturasłowa | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Zwykle z wypiekami na twarzy śledzimy informację dotyczące liczby najbogatszych Polaków czy przeglądamy „Listę Forbesa” identyfikując twarze najbogatszych ludzi świata, a także branże, w których oni działają. Ruchy na tej liście oraz zwiększający się odsetek milionerów i miliarderów zmuszają do zastanowienia się, w jaki sposób jest to powiązane ze zmianami występującymi we współczesnym świecie, z rozwojem nowych technologii, z nowymi trendami czy sposobami zaspokojenia rosnących potrzeb ludności.
Temat bogactwa ekscytuje, ale też motywuje do prześledzenia występujących tendencji na rynku i do weryfikacji tego, co to bogactwo na przestrzeni minionych lat, a nawet wieków, oznaczało. Służyć temu może książka będąca swego rodzaju studium postępu, dowodem gigantycznych skoków technologicznych i mentalnych, które miały miejsce od czasów prehistorycznych po współczesność. „Tworzenie bogatego świata. Perspektywy w ekonomii, przemyśle, środowisku”, autorstwa Vaclava Smila, to wyjątkowa...