Rok 1945. Między wojną a podległością

Seria: XX wiek. Zbliżenia
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
7,4 (10 ocen i 7 opinii) Zobacz oceny
10
1
9
0
8
4
7
4
6
0
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788364476457
liczba stron
223
kategoria
historia
język
polski
dodał
jarr74

Rok 1945 przyniósł zakończenie wojny i ostatecznie rozstrzygnął o powojennym kształcie Polski. Z głosów świadków tamtych wydarzeń – polityków, żołnierzy, ale i zwykłych ludzi budujemy portret tego dramatycznego czasu, który zaciążył na losach Polski w kolejnych dziesięcioleciach. Jest to zestawiona chronologicznie ze świadectw źródłowych bogata opowieść o przełomie wojny i pokoju, powolnym...

Rok 1945 przyniósł zakończenie wojny i ostatecznie rozstrzygnął o powojennym kształcie Polski. Z głosów świadków tamtych wydarzeń – polityków, żołnierzy, ale i zwykłych ludzi budujemy portret tego dramatycznego czasu, który zaciążył na losach Polski w kolejnych dziesięcioleciach.
Jest to zestawiona chronologicznie ze świadectw źródłowych bogata opowieść o przełomie wojny i pokoju, powolnym kształtowaniu się powojennej rzeczywistości, zderzeniu nadziei na normalne życie z nowym porządkiem, który miał się okazać utratą niepodległości na kolejne półwiecze.


„Rok 1945 – jeden z najważniejszych w polskich dziejach, «dramatyczny» – jak napisał o nim Tadeusz Żenczykowski. To bez wątpienia określenie trafne, jednak trochę już wytarte. Wrażenie powtarzalności czy wręcz banału ulatnia się, gdy z metapoziomu uogólnień zejdziemy na poziom pojedynczych ludzkich doświadczeń. A umiejętność ich pokazania, dotarcia do nieznanych relacji, zawsze stanowiła mocną stronę publikacji KARTY. Tak jest i tym razem. […]
Dostajemy obraz społeczeństwa «po» – po Wielkiej Wojnie, «w trakcie» – Wielkiej Zmiany: potężnego przesunięcia granic, utraty Kresów, związanych z tym potężnych migracji, rewolucji społecznej (likwidacja ziemiaństwa, nacjonalizacja), jak również społeczeństwa «przed» – przed umocnieniem się władzy ludowej i zapanowaniem w Polsce komunizmu. Dramatyczny rok 1945.”
Z Posłowia dr. hab. Marcina Zaremby


„Wędrówki ludów trwają bez przerwy: ze Wschodu na zachód (repatrianci zza Buga), z Zachodu na wschód (jeńcy, robotnicy przymusowi). W pociągach i na drogach widuje się tylko takich – obszarpanych, wynędzniałych, wyczerpanych. Taszczą jakieś walizy, plecaki...”
Eugeniusz Szermentowski (Dąbrówka koło Warszawy, 3 czerwca 1945)


Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

źródło opisu: https://karta.org.pl/

źródło okładki: https://karta.org.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (7)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2826
Koronczarka | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Uwielbiam tę serię Ośrodka Karty. Z milionów ważniejszych lub mniej ważnych, a czasem zupełnie nieważnych ale za to ciekawych dokumentów wybierają fragmenty, układają je w kolejności chronologicznej i opatrują krótkimi, treściwymi rysami historycznymi. I z tego wyłania się prawdziwe życie, autentyczne ludzkie troski, radości, drobne niedogodności i wielkie sprawy. Naprawdę, trudno wyobrazić mi sobie lepszą robotę. Miód na serce dla każdego, kto interesuje się historią. A rok 1945? Sami wiecie, że wiele się działo :)

książek: 832
Maria | 2019-05-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2016

"Pomyśleć - dziś rano jeszcze byli tu Niemcy, a wieczorem jesteśmy już pod okupacją bolszewików."
Tymi słowami Marii Dąbrowskiej można by podsumować cały rok 1945, a którego charakter tak dobrze oddaje podtytuł tego opracowania – między wojną a podległością. Pisząc niedawno o „Pięciu dniach które wstrząsnęły światem” Nicholasa Besta, podsumowałam je takim wnioskiem - Przekonałam się, że był to czas przede wszystkim niepewności przyszłości, przerażenia przeszłością, lęku przed brakiem poczucia bezpieczeństwa i strachu przed utratą życia w ostatnich dniach walk.
Najsilniej dotyczyło to Polaków.
Ta pozycja jest niezależną kontynuacją myśli Nicholasa Besta , ale ograniczoną do Polski i polskiego narodu. Jedni nie mieli siły się cieszyć, bo „nawet koniec wojny nie rokuje spokoju, odwrotnie, dopiero pokój pokaże, co zostało na dnie dusz ludzkich i do czego jeszcze ci ludzie będą zdolni”. Inni nie mieli powodów do radości, widząc w perspektywie kraj zniewolony przez komunistów,...

książek: 673
Martins | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Chronologiczna kronika wydarzeń roku 1945 w Polsce powstała z urywków wspomnień, dzienników, przemówień i artykułów prasowych. Od świadectw prostych chłopów przez żołnierzy i partyzantów do czołowych intelektualistów i polityków epoki ze wszystkich politycznych obozów. Bardzo ciekawa forma i kolejna udana tego typu książka wydana przez "Kartę".

książek: 574
marw | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Jak wyglądała Polska i społeczeństwo po II Wojnie Światowej ? Dzięki zamieszczonym w książce dokumentom można pozbyć się złudzeń.

książek: 151
radekmo | 2016-11-22
Na półkach: Przeczytane

Książka niezbyt obszerna, ale bardzo ciekawa. Jest to wybór krótkich urywków z pamiętników, dokumentów, itp. Źródła są bardzo różne, zarówno oficjalne (rząd tzw. "ludowy" oraz londyński) jak i prywatne. Bardzo cenna książka.

książek: 326
Rafał Socha | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lipca 2016

Bardzo lubię dzienniki. Cenię diarystów, bo żeby napisać wartościowy raptularz, trzeba być niezwykle bystrym obserwatorem, mieć w sobie sporo wytrwałości i pokory, no i doskonale operować piórem. Bieżące, użytkowe, nierzadko emocjonalne i niedopracowane teksty spisywane przez naocznych świadków wydarzeń uważam za literaturę nie mniej ekscytującą, niż przemyślane, starannie skonstruowane, wielkie epickie powieści. O książkach opartych tylko i wyłącznie na akcji – czy też ogólnie pojętej fabule, w szczególności utrzymanych w tak zwanej konwencji retro – nawet nie ma co wspominać. Takie wytwory zawsze przegrywają z relacjami autentycznymi, z pierwszej ręki. Choćby nie wiem ile ktoś się naczytał i naszperał w internecie lub po bibliotekach – jak dla mnie nie jest w stanie odtworzyć klimatu świata, którego sam nigdy nie dotknął i na własne oczy nie zobaczył. Po prostu. Żyjesz tu i teraz, reszta to tylko twoje wyobrażenia, które mogą być bliskie prawdy, lecz mogą być od niej bardzo...

książek: 581
jarr74 | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok

„Spośród przełomowych momentów w historii Polski XX wieku, ten wydaje się najmniej poznany. Dla większości zbyt odległy, by miał szanse zapisać się w ich żywej pamięci, przez dziesięciolecia przykrywany grubą warstwą propagandy, dbającą o to, by ten założycielski etap Peerelu zyskał dostatecznie podniosłą oprawę-zobaczony teraz, bez upiększeń, jawi się jako odległy od swojego utrwalonego wizerunku”.

1945 był w historii Europy i Świata, bez wątpienia rokiem, bardzo szczególnym. Kończyła się II wojna światowa, powoli odchodził straszliwy koszmar sześciu ostatnich lat, dając milionowym rzeszom ludzi, straszliwie pokiereszowanym (fizycznie i psychicznie) przez okrutny konflikt, szansę na powrót do normalności i stopniową odbudowę swojego życia. Niestety, jak się już wkrótce okaże, nowy (zawarty przy jałtańskimi i poczdamskim stole) geopolityczny układ sił nie stanie się gwarantem powojennej stabilizacji i demokratycznego ładu.

Wiemy o tym zwłaszcza mu, Polacy, których w sposób...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd