Bajki pana Bałagana

2012-01-01
2012-01-01
1 min.

Okładka książki Ranczo 2 Robert Brutter, Jerzy Niemczuk
Ranczo 2 Robert Brutter, Jer...
Okładka książki Ranczo Robert Brutter, Jerzy Niemczuk
Ranczo Robert Brutter, Jer...

Książka wydana w końcówce lat 80' czyli wtedy gdy wiek dziecięcy kończyłem, czyli tuż przed erą gier komputerowych, konsoli, telefonów komórkowych i tego wszystkiego co różniło dzieciństwo dzisiejszych 40-50 latkow od dzieciństwa obecnych 30 latków :) Piszę o tym, bo to może wyjaśnić dlaczego ta ciekawa i dobrze napisana książka dla dzieci/ "mlodszej młodzieży" nigdy nie osiągnęła popularności na jaką moim zdaniem zasługiwała.
Na początku lat 90' świat baśni, bajek, tajemniczych opowieści zastąpił świat rozrywek elektronicznych z którymi "Pan Bałagan" nie miał szans. Dzieci o kilka lat młodsze od dziecięcego bohatera "Bajek" fascynowały się raczej kolorowym światem 8 bitowych komputerów a nie długimi opowiadaniami o zamkach, królewnach i rycerzach...
A szkoda, bo Bajki Pana Bałagana to przygoda, przygoda podróży w świat magiczny, w świat wyobraźni, świat bajek, ale nie takich bajek jakie opowiadali nam nasi rodzice i dziadkowie ale bajek "zabałaganionych", poprzestawianych, poprzekręcanych ale przez to... ciekawszych ;)
Ja z sentymentu wróciłem do tej książki po prawie 35 latach i bawiłem się tak dobrze jak wtedy gdy czytałem "Bajki" w swoim dziecięcym pokoju w otoczeniu ołowianych żołnierzy i pistoletów na kapiszony.
W skrócie warto dać szansę Panu Bałaganowi, a naszym dzieciom nie nabałagani w głowach jak większość współczesnej rozrywki.

Kompletnie nie wciągająca "lektura". Może to za sprawą kiepsko dobranego lektora - jego głos był za niski, ciężki, złowrogi, zbyt głośny. Dzieci początkowo narzekały, że nic nie rozumieją, a następnie były zmęczone tymi złymi emocjami płynącymi od lektora. Ostatecznie książka niedokończona i to bez żadnego żalu. Może papierowa lektura przysporzyłaby lepszych doznań, ale audiobook okazał się dla nas porażką.

Niesamowita książka. Seria opowiadań rozpoczynająca się od bliskich dziecku przemyśleń "dlaczego trzeba sprzątać" i "co się dzieje z postaciami z bajek".
Ogromnie rozwijająca wyobraźnię i świetnie napisana. Cudownie wykreowani bohaterowie, zabawni i wyraziści. Dzieci i nie tylko godzinami mogą się zastanawiać "co z nimi było dalej...".

W dzieciństwie uwielbiałam tę książkę - pełna humoru, niebanalna i zachwycająca specyficzną reinterpretacją bajkowych motywów.

Wspaniała lektura dla młodszych czytelników. Rozwija wyobraźnię, bawi i nie zanudza starymi, znanymi bajkami

Dłuższa opinia tutaj:

Dłuższa opinia tutaj: