Władza i polityka we wczesnym średniowieczu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
historyczna

Publikacja jest zbiorem różnorodnych operacji na dostępnych danych historycznych i archeologicznych. Stanowi zachętę dla zajmujących się wczesnym średniowieczem historyków i archeologów do wykorzystania doświadczeń antropologii w badaniach struktur organizacyjnych społeczeństw wczesnośredniowiecznych. Książka składa się z dwóch głównych części. Pierwsza omawia przesłanki teoretyczne, druga zaś zawiera kilka tekstów, w których wykorzystano podejście antropologiczne do przedstawienia wybranych zagadnień związanych z kształtowaniem się struktury geopolitycznej, w jakiej pojawiło się ekspansywne państwo wczesnopiastowskie. Nie jest to praca zamknięta, lecz raczej oferta teoretyczna. Jest to próba sprowokowania refleksji odnoszącej się nie tyle do afaktówa, ile do sposobu patrzenia na wcześniejsze średniowiecze. Niemieckojęzyczne wydanie książki ukazało się w 2007 roku.

lejzer | 2015-05-08
Bartosz | 2014-02-19