Tajemnice Manhattanu

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Agora SA
Manhattan Nocturne
Joanna Janowicz

Nowy Jork, połowa lat 90. Porter Wren, felietonista poczytnego tabloidu, sprzedaje ludziom skandale, morderstwa i śmierć. Jest kronikarzem amerykańskiego koszmaru w mieście, w którym każdy liczy, że spełni się jego amerykański sen. Ale są historie, których Wren nigdy swoim czytelnikom nie opisze — to te, w których sam bierze udział. Jak historia zwłok genialnego reżysera odnalezionych w przeznaczonym do wyburzenia budynku. Gdy młoda wdowa po filmowcu powierza Wrenowi klucz do tajnego wideoarchiwum męża, dziennikarz nie przypuszcza, że właśnie stał się bohaterem jednego ze swoich sensacyjnych felietonów. Zawartość taśm zaprowadzi go bowiem w samo serce medialnego imperium, którego jest przecież częścią.

Tajemnice Manhattanu to stylowy czarny kryminał w duchu powieści Raymonda Chandlera i zarazem pesymistyczna relacja na żywo z rozpadu Ameryki, w której nie ma już ostatnich sprawiedliwych — są tylko mordercy i ich wspólnicy.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/

remika | 2016-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2016

To książka obyczajowa z lekkim wątkiem kryminalnym. Dużo w niej mniejszych historii ,historii jednostek , którym trzeba poświęcić część uwagi. Nie jest to zła książka , jest specyficzna , ma klimat ale do wybitnych nie należy.
Tajemnic w niej sporo ale są to tajemnice ważne dla pojedyńczego człowieka , nie wstrząsają mocno czytelnikiem. Mimo wszystko nie uważam , żeby czas poświęcony książce był czasem straconym.

Pożeracz | 2017-02-02

Piekielnie dobrze napisane noir. Nie znałem autora, a filmowa okładka raczej by mnie zniechęciła - dobrze, że tak się nie stało.
Colin Harrison - nazwisko zupełnie mi nieznane.
Okładka bazowana na filmie - nie przepadam z Adrienem Brody'm, więc tym bardziej nie przykułaby mojej uwagi.
Książka wygrana w konkursie portalu zazyjkultury.pl byłaby więc dla mnie dość przypadkową niespodzianką, gdyby nie skłonność "jakiegoś ale" do wciskania się w każde możliwe miejsce.
Taką pociągającą ewentualnością, która zainteresowała mnie książką, było magiczne słowo noir.
Autor przenosi nas do Nowego Jorku połowy lat 90. Nie spotkamy to zmęczonego życiem detektywa z papierosem w kąciku ust, ale klimat ciemniejszej strony miasta - i ludzkiej duszy - tchnie z kart książki oparem, który całkowicie nas spowija. Porter Wren, uznany felietonista w tabloidzie, spotyka na swojej drodze piękna kobietę, która wciąga go w próbę rozwiązania zagadki śmierci jej męża, znanego, zbuntowanego reżysera - choć...

literymaleiwielkie | 2016-08-06

"Tajemnice Manhattanu" Colina Harrisona ukazały się chwilę przed premierą filmu o tym samym tytule, ale amerykańskie wydanie pochodzi z 1996 i zostało nawet zaliczone przez "The New York Times" do setki książek godnych uwagi w danym roku.

Z okładki dowiemy się, że to "stylowy czarny kryminał w duchu powieści Raymonda Chandlera i zarazem pesymistyczna relacja na żywo z rozpadu Ameryki, w której nie ma już ostatnich sprawiedliwych - są tylko mordercy i ich wspólnicy". Zapowiada się dobrze.

Po pierwszych stu stronach zaczynam przeczuwać, że to jeden z tych kryminałów, w których akcja rozwija się przez 370 stron książki, by w trzydziestu ostatnich kompletnie nas zaskoczyć i pozostawić w niemym zdumieniu, a wszystkie wcześniej wyczytane fakty przedstawić w nowym świetle. Otóż nie...

Autor trzyma nas w napięciu (zresztą moim zdaniem niewielkim) przez większą część powieści, aby w finale rozczarować niezbyt zaskakującym rozwiązaniem tytułowych tajemnic.

Nie czyta się tego źle, ale w...

marysmojamarys | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Sięgnęłam po tą książkę głównie z zamiarem "przeczytania przed obejrzeniem ekranizacji", bo potem już mi się raczej nie zdarza sięgać po pierwowzory. Od samego początku wydaje się być całkiem "jasna" - dziennikarz, praca, dom, rodzina, utalentowana żona. Z każdą kolejną kartką i "wchodzeniem" w ludzkie historie, zaczyna zacierać się jasny, przezierny obraz. Właściwie - zapada półmrok. I tak już do końca książki. Sama konstrukcja historii jest dość ciekawa. Główny bohater jest osobą nieco rozerwaną między tym "jasnym", domowym światem, a "ciemniejszą" częścią, która jest też jego pracą. Zakończenie nie wydaje się też być specjalnie zaskakujące. Nie była to książka, która trzymała mnie w napięciu lub do której kiedyś wrócę, ale z chęcią pójdę na ekranizację.

| 2011-10-07

Sylwusm | 2017-02-12
Przeczytana: luty 2017

Ekranizacje

„Tajemnice Manhattanu” [rozdajemy wejściówki]

Nowy Jork, połowa lat 90. Portret Wren sprzedaje ludziom skandale, morderstwa i śmierć jako felietonista poczytnego tabloidu. Niektórych historii jednak nie może opisać... 15 lipca na ekrany polskich kin wchodzi ekranizacja książki Colina Harrisona, „Tajemnice Manhattanu”. Zachęcamy do udziału w konkursie – do wygrania są wejściówki na film.

Adrien Brody i klimatyczny Nowy Jork

„Tajemnice Manhattanu” to czarny kryminał napisany przez Colina Harrisona, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. 15 lipca na ekrany polskich kin wejdzie jego ekranizacja. W roli głównej występuje Adrien Brody. Premierę poprzedzi wznowienie powieści Harrisona.