Bogowie zeszli z Olimpu. Bóstwo i mit w greckiej literaturze świata hellenistycznego.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła wybrane. Anna Świderkówna.". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (30 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Wiemy [...] wszyscy dobrze, że bogowie greccy zawsze schodzili z Olimpu na ziemię i to zarówno w micie, jak i w kulcie. Rzecz w tym, że [...] coś się jednak zmieniło. To, co było dawniej, przestało ludziom wystarczać. Olimp wprawdzie nie pustoszeje i a mówiąc ściślej a to nie zeus zstępuje w tym nowym świecie na ziemię, lecz człowiek coraz rzadziej szuka na Olimpie bogów swojej wiary. Potrzebuje teraz bóstwa bliższego sobie, z którym mógłby sam w swoim własnym ziemskim życiu nawiązać stosunek bezpośredni i w pełni osobisty, stosunek wzajemnej miłości. I w tym to właśnie sensie można powiedzieć, że w epoce hellenistycznej Bogowie zeszli z Olimpu już [...] nie w micie i kulcie, lecz w świadomości religijnej ludzi.

źródło opisu: Wstęp.

To jedna z moich ulubionych książek w ogóle. Czytałem ją już kilka razy, zawsze chętnie wracam. Kupiłem ją kiedyś przy okazji przygotowań na Olimpiadę Języka Łacińskiego. Profesor Szarmach odpytywał mnie z niej wtedy na kolokwium, a gdy później miałem przyjemność odwiedzić go w Sztumie pokazywał mi swoją recenzję tej książki, którą ongiś napisał był dla "Tygodnika Powszechnego". Tę monografię wielu osobom już pożyczałem, szczęśliwie zawsze wracała. Cóż, ogólnie rzecz biorąc bardzo dobrze wspominam każde ze spotkań z nią.

Okres hellenistyczny jest słabo obecny w naszej świadomości. Niesłusznie zgoła, bowiem była to epoka niezwykle interesująca, wyjątkowo podobna do naszej. Autorka w pracy tej ukazuje czytelnikom niektóre zagadnienia związane z religią oraz religijnością świata hellenistycznego. Przedstawia je poprzez zwierciadło greckiej literatury tej epoki. Czytelnik zapoznaje się więc z wielkimi dziełami, np. hymnami Kallimacha czy traktatami filozofów, ale także ze stojącymi na...

tazi | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: kwiecień 2013

Niewątpliwie po tej książce wiem jak bardzo zmieniła się mitologia i wiara starożytnych, ale gąszcz bóstw, bogów, bogiń nadal pozostaje dla mnie trudnym do zapamiętania. ciężko po tej lekturze opisywać bogów szczegółowo, ale na pewno można zrozumieć jak przebiegał proces zmiany wierzeń na terenach Grecji czy Egiptu.

apl | 2015-07-21
Przeczytana: 10 maja 2013

Książka z pewnością jest napisana jest bardzo profesjonalnie i fachowo - co w przypadku p. Świderkówny jest standardem. Dla mnie jednak problemem była ilość wątków, postaci, jakie zostały zaprezentowane - ciężko mi się przez to przechodziło. Chciałabym jednak za jakiś czas wrócić do niej - być może będę bardziej gotowa na przyswojenie jej treści.

Bartbartek | 2013-03-03

Moja lektura dodatkowa na olimpiadę z łaciny, świetnie napisana, historia przedstawiona bardzo wnikliwie i ciekawie, możemy zrozumieć lepiej myślenie greków w tamtej epoce.

Mateusz | 2016-09-22
Przeczytana: 14 stycznia 2013