Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia

Okładka książki Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia
Jean-Louis Vullierme Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria historyczna historia
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Seria historyczna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328027954
Tagi:
ideologia nazizmu cywilizacje zachodu historia filozofia antysemityzm eugenika nazizm cywilizacja zachodnia rasizm XX wiek historia XX wieku literatura faktu
Średnia ocen

                5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
400
381

Na półkach: , , ,

Bardzo chciałbym by nazizm był końcem ludobójstwa. Bardzo chciałbym by był jakąś aberracją, wytworem szaleńców. Takie myślenie jest bezpieczne, pozwala chronić mi swoje dobre samopoczucie. Ja bym tak nie zrobił, to było coś zupełnie innego. Barbarzyńskiego.

Wiem jednak że tak nie było.

Pojawia się Autor ze swoją książką. Pokazuje jak bardzo cywilizacja zachodu nie mogła zupełnie rozliczyć się z nazizmem – gdyż ten jest bardzo głęboko w niej zakorzeniony. Jest swojego rodzaju ślepą uliczką, niemniej wyrasta z naszego cywilizacyjnego pnia.

Ludobójstwa będą następować, w XX wieku było już ich kilka. W zasadzie prawie każde w jakiś sposób skażone zachodem (Nawet konflikt Tutsi-Hutu – to następstwo kolonizacji i odgórne „Tworzenie” kategorii ludzi).
Autor ciekawie pokazuje jak bardzo wiele tez które stawiał nazizm, było bliskie współczesnym. Jak wiele z nich wbrew pozorom wciąż żyje w naszej świadomości. Nawet w Polsce, nader często widać wykwity współczesnego rasizmu względem np. imigrantów, a sprawach drugowojennych i udziału w pogromach na Żydach, nie wspominam nawet. Choć lubimy o tym nie pamiętać.
Książka ujęła mnie głębokością obrony humanizmu w człowieku. Humanizmu którego trzeba bronić przede wszystkim w sobie. Występować z nim na swoim sztandarze zawsze. Nawet bez chęci zmiany kogokolwiek. W wersji minimum zmiana samego siebie – już zmieni kawałek świata – dlatego że jesteśmy ze światem połączeni – i nasze reakcje będą n niego wpływać. To bardzo krzepiąca myśl, nawołująca do działania, do określania siebie. Nie bój się wyrażać swoje opinie, nie bój się bronić wartości.

Jednocześnie Autor wystrzega się siłowego wpływu na innych – po tych wszystkich zachodnich doświadczeniach z odgórnym tworzeniem kogoś Nowego – jest raczej sceptyczny. Antagonizm – zawsze wywoła reakcje obronną i więcej przemocy. Mimo wszystko antagonizmy bardzo lubimy – tu ciekawe Autor pokazuje jak wciąż żyją one we współczesnym świecie zachodnim.
Stąd ta książka jest wielkim wyrzutem sumienia. Jest wielkim wyrzutem sumienia, że poniekąd wszyscy byliśmy jakoś odpowiedzialni za zło – które się dokonywało. Nie jest to myśl zupełnie świeża i jakoś oryginalna. Nigdy jednak dość przypominania o tym, w jaki sposób TO konkretne zło, jest w nas zakorzenione. To konieczne, byśmy mogli to przyjąć i w sobie zmienić. Inaczej ciągle gdzieś będzie, przyczajone.

To oczywiście wizja bardzo filozoficzna, zapewne bardzo trudna do zastosowania.

Na minus – no jest to trochę traktat, trudny w odbiorze, trzeba wysokiego skupienia. Niestety też szalenie ważne są przypisy – które są na końcu – a warto je jednak czytać, gdyż same w sobie niosą mnóstwo ciekawych informacji. Książka i wywód robią się przez to zagmatwane – trudno momentami uchwycić główną myśl Autora.

Pomimo wszystko zatem polecam i dziękuję za nadzieje jaką zostawił mi Autor.

Bardzo chciałbym by nazizm był końcem ludobójstwa. Bardzo chciałbym by był jakąś aberracją, wytworem szaleńców. Takie myślenie jest bezpieczne, pozwala chronić mi swoje dobre samopoczucie. Ja bym tak nie zrobił, to było coś zupełnie innego. Barbarzyńskiego.

Wiem jednak że tak nie było.

Pojawia się Autor ze swoją książką. Pokazuje jak bardzo cywilizacja zachodu nie mogła...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    105
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    13
  • Historia
    6
  • XX wiek
    2
  • Reportaż/Non fiction
    1
  • III Rzesza, nazizm
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • Polityka
    1
  • Posiadam - papier
    1

Cytaty

Więcej
Jean-Louis Vullierme Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia Zobacz więcej
Jean-Louis Vullierme Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia Zobacz więcej
Jean-Louis Vullierme Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne