Na jagody

Wydawnictwo: Literat
6 (1354 ocen i 53 opinie) Zobacz oceny
youstyna

Posłuchajcie, jak w poranek Na czernice, na jagody Szedł do boru mały Janek, Jakie w boru miał przygody… Ponad sto lat temu, Maria Konopnicka napisała przepiękną poetycką baśń dla dzieci, i zaprosiła je do tajemniczej leśnej krainy, w której wrażliwy mały chłopiec spotyka różne zwierzęta, krasnoludki, a następnie trafia na dwór Jagodowego króla. Poznaje tradycje i obyczaje panujące w tym...

Posłuchajcie, jak w poranek
Na czernice, na jagody
Szedł do boru mały Janek,
Jakie w boru miał przygody…

Ponad sto lat temu, Maria Konopnicka napisała przepiękną poetycką baśń dla dzieci, i zaprosiła je do tajemniczej leśnej krainy, w której wrażliwy mały chłopiec spotyka różne zwierzęta, krasnoludki, a następnie trafia na dwór Jagodowego króla. Poznaje tradycje i obyczaje panujące w tym królestwie: honor i szlachetność jego mieszkańców, ich pracowitość oraz dobre wychowanie.

Jeśli jesteście ciekawi, jak zakończyła się wyprawa Janka na jagody, koniecznie sięgnijcie po tę baśniową książeczkę.

źródło opisu: http://www.empik.com/na-jagody-konopnicka-maria,p1053198717,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/na-jagody-konopnicka-maria,p1053198717,ksiazka-p

Adam12 | 2019-08-12

Inspiracją dla Konopnickiej do napisania tej baśni były „Przygody Puttego w jagodowym lesie” szwedzkiej pisarki Elsy Beskow, o czym mało kto wie.
„Na jagody” to piękna baśń, zachwycająca połączeniem uroku tajemniczego lasu i czystej nieograniczonej fantazji, która jest w stanie z najprostszych rzeczy wyczarować niesamowitą przygodę. Taki jest, mówiąc w skrócie, świat dziecka. Maria Konopnicka potrafiła w swojej opowieści zawrzeć tę dziecięcą magię. Tutaj krasnoludki mają swoje królestwa, pająki szyją im najpiękniejsze szaty, a myszy służą za środek lokomocji. Cytując Konopnicką „Świat jak z bajki - a prawdziwy!” Do tego klimatu dopełniają w wydaniu Naszej Księgarni z 1980 r. ładne ilustracje Zofii Fijałkowskiej. Połączenie słowa i obrazu bardzo udane.

książek: 2011
palalela | 2018-10-09
Na półkach: Przeczytane, Dziecionkowe
Przeczytana: 09 października 2018

Ostatnio na któryms facebookowym portalu czytelniczym padło pytanie: jaka była twoja pierwsza samodzielnie przeczytana książka. Moją była, z tego co sobie przypominam, "Ja jagody", którą właśnie sobie odswiezyłam. Piękna polszczyzna, proste rymy, niesamowita historia. Szkoda, że trochę zapomniana. Polecam.

Woody | 2017-11-21
Przeczytana: 30 maja 2014

Konopnicką znamy z nowel, z poezji, a tu - inna odsłona. Równie piękna, bardzo lubię tę książkę.

Jarosław Wiśniewski | 2017-08-07

Lato kojarzy się np. z lasem i jagodami leśnymi różnych borówek. Książka, która z jagodami i zbiorem tych letnich owoców leśnych automatycznie mi się kojarzy to "Na jagody" Marii Konopnickiej. Bardzo ładna książeczka z dzieciństwa, która zapadła w pamięć niejednego czytelnika i mnie również. Dziś to już klasyka polskiej literatury dziecięcej.
Wydanie, które do dziś stoi na jednej z moich półek jest ładne i ilustrowane jest przez Małgorzatę Zachorowską. Książeczkę rozpoczyna nota biograficzna o autorce tekstu. Co druga strona zawiera dużą ilustrację dopasowaną do fragmentu tekstu, który widnieje na poprzedniej stronie. Rysunki super. A sama historia? Ciekawa i niebanalna. Konopnicka stanęła na wysokości zadania i stworzyła przyjemną, wciągającą opowieść o przygodach w lesie małego Janka. Baśniowa to opowieść. Urocza oraz miła w odbiorze. Dla dzieci to fajna lektura. Dla mnie taką była i do dzisiaj ją wspominam z przyjemnością.
Ładna książka z bardzo dobrym rymowanym tekstem i równie...

Octopus | 2017-04-02
Przeczytana: 1969 rok

klasyka, miła i ciekawa

Cukiereczek85 | 2017-01-12
Przeczytana: 1992 rok

Moja pierwsza książka przeczytana w całości w dzieciństwie :) Miałam wtedy 6 lat! Teraz czytam córci :)

patrycjael | 2016-06-20

To właśnie ta książeczka rozpoczęła moją czytelniczą przygodę. Bardzo lekka i przyjemna książka. Dla mnie ma wartość sentymentalną :)

Ta bajeczka budzi we mnie szczególne wspomnienia z dzieciństwa. Daaawno, dawno temu, gdy chodziłam do przedszkola, moja grupa - starszaki - wystawiała przedstawienie wg tej książeczki i ja, jako że miałam rolę narratora, nauczyłam się całej na pamięć! Teraz pamiętam tylko zakończenie: "i jagody zaraz dano, z MIŁKIM* cukrem i śmietaną".

* To nie literówka, tak powiedziałam na przestawieniu, choć mama mnie tysiąc razy poprawiała, ale mnie widać bardziej pasowało, że ten cukier jest miłki, a nie miałki :D

Maniana90 | 2016-05-01

Książka, którą trudno mi zaopiniować, ze względu na duży sentyment - wszak za czasów dziecięcych czytała mi ją moja Mama, a dzisiaj ja, jako przedszkolanka, czytam ją moim podopiecznym. O dziwo nie są znudzone!