Klawisze

Wydawnictwo: Czarne
Carcereiros
literatura faktu
Ag2S

Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni, często w nieludzkich warunkach, przeludnionych celach, zapomniani przez władze. Z drugiej – funkcjonariusze zobowiązani do ich nadzorowania. Drauzio Varella ukazuje więzienną codzienność z perspektywy tych drugich – „klawiszy”, nieszanowanych...

Drauzio Varella ukazuje więzienną codzienność z perspektywy tych drugich – „klawiszy”, nieszanowanych zarówno przez więźniów, jak i przez policję. Ludzi, którzy niejednokrotnie tylko tym różnią się od skazanych, że wolno im co dzień wychodzić na wolność.

Więzienne rebelie, nielojalni współpracownicy, solidarność, egoizm, akty tchórzostwa i bohaterstwa. Varella, naoczny świadek dziesiątek więziennych wydarzeń i przyjaciel wielu strażników karnych, zdaje czytelnikowi bezpośrednią i wstrząsającą relację z tego, jak funkcją brazylijskie zakłady penitencjarne.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Autorem reportażu jest lekarz, który przez ponad 20 lat pracował jako wolontariusz w więziennych szpitalach w stanie São Paulo.
To umożliwiło mu wejście do bardzo hermetycznego świata, jakim są zakłady karne. Zdobył zaufanie i szacunek zarówno służby więziennej, jak i samych osadzonych.
Dzięki temu poznajemy obszar, który dla zwykłego człowieka stanowi albo obiekt fascynacji – tak jak w przypadku Drauzio Varella albo wzbudza przerażenie lub obrzydzenie
Brazylijskie więzienia to miejsca rządzące się specyficznymi prawami, których przestrzegają zarówno więźniowie jak i tytułowi „klawisze”.
Autor został uznany za "swojego" i razem z pracownikami służby więziennej dzieli ich troski, smutki i radości.
Jako członek Rady Wódkownictwa (takie odniesienie do Rady Więziennictwa – czyli głównego organu zarządzającego zakładami karnymi w Brazylii) ma też dostęp do serc i umysłów swoich kolegów i przyjaciół „zza krat”. Książka jest więc zarazem studium psychologicznym ludzi zatrudnionych w...

Grzegorz Ryld | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Do przeczytania tej książki przekonała mnie tematyka. Niestety zawiodłem się. Pozycja popisuję strażników więziennych czyli tytułowych "klawiszy" z brazylijskiego San Paulo. Książka nie rzuciła mnie na kolana, jest zbiór historii z życia więziennego z niektórymi naprawdę mocnymi momentami. No właśnie momentami. Całość jest ułożona w mało logiczny sposób, sylwetki Klawiszy nie zazębiają się ze sobą oraz jest mało umiejscowiona w czasie i przestrzeni, przez co momentami bardzo nudzi. Autor jest lekarzem więziennym, który często spędza czas na zakrapianych imprezach w knajpach z kolegami klawiszami, przez co może przestawić ich anegdoty (w moim odczuciu podkoloryzowane oraz jednostronnie przekazane - oraz te najbardziej zapadające w pamięć czyli najbardziej drastyczne). Książka miewa momenty, niestety rzadko.

konto_usuniete | 2018-01-18

Po tej książce z serii „Reportaż” spodziewałem się dużo więcej.
Polecił mi ją mój kolega.
Niestety nie była to dla mnie tak dobra książka jak się spodziewałem ale nie było źle.
Jest tutaj krótka historia rozwoju więziennictwa w kraju kawy i futbolu. Ciekawe informacje, które potrafią zaskoczyć, zainteresować i zachęcić czytelnika do dalszego czytania i szkoda, że autor nie pozostał cały czas przy takiej formie. Dalej mamy zbiór historii o więziennych strażnikach pracujących w najniebezpieczniejszym wiezieniu w Brazylii.
Niestety ich poziom jest różny co odbija się na lekturze.
A szkoda bo z tych lepszych fragmentów wyłaniał się obraz brudnego, okrutnego miejsca rządzącego się własnymi prawami. Mordercy, gwałciciele, złodzieje z najcięższymi wyrokami a dalej w tle morderstwa, akty zemsty, tortury, handel bronią i narkotykami czy ucieczki. Jest to wszystko bardzo ciekawe. W tym całym mrocznym świecie muszą pracować normalni ludzie i to właśnie ich historie poznajemy podczas...

rudarecenzuje | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Jeśli komukolwiek wydaje się, że praca strażnika więziennego to lekkie zajęcie, powinien jak najszybciej sięgnąć po tę lekturę. Nieustanny stres, konieczność narażania życia, potrzeba odreagowania, niemożność zamknięcia oczu na ludzką krzywdę i zmiana podejścia do życia to tylko kilka elementów, pozwalających pokrótce opisać to zajęcie. A to dopiero początek koszmaru.

„Wpływ więziennego środowiska powoduje nieodwracalne zmiany w osobowości strażników”.

Varella przedstawia nam wstrząsającą relację, będącą wynikiem przeżytych przez niego chwil i wysłuchanych historii. Każde zdanie przesiąknięte jest emocjami, nawet suche fakty, których akurat w książce jest niewiele, napawają czytelnikami przerażeniem, trwogą i odrazą. Opowieść autora jest realistyczna i obrazowa, niezmiernie łatwo jest wyobrazić sobie sceny, o których wspomina. I bardzo ciężko uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się naprawdę.

Wielokrotnie podczas czytania czułam się dogłębnie poruszona. Prawdę mówiąc chciałabym móc...

brasilka2 | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, Ameryka Pd.
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Recenzja na portalu o Brazylii caipiroska.pl

“KLAWISZE”. W WIĘZIENIU MIESZKA ZŁO.

Pierwsza książka Drauzio Varelli “Ostatni krąg” została sfilmowana, a jej ekranizacja pt. “Carandiru” stała się światowym hitem. Właśnie ukazała się jego druga książka, “Klawisze”.

Normalnie, jak w więzieniu

Na pytanie “Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz?” mało kto odpowie: strażnikiem więziennym. A właśnie taki plan od dzieciństwa miał José Carlos Cecílio. Pozostali klawisze bynajmniej nie marzyli o tym, że będą pilnować niebezpiecznych przestępców w przepełnionym brazylijskim więzieniu. Tak wyszło. Gdy ma się rodzinę na utrzymaniu, trudno wybrzydzać w ofertach, których zresztą nie ma zbyt wiele.

“Do więziennictwa trafili skuszeni raczej bezpieczną państwową posadą niż powodowani jakimś szczególnym powołaniem (…) Zazwyczaj wychowani przez surowych rodziców, którzy wpoili im żelazne zasady postępowania, dorastali w tych samych peryferyjnych...

angela | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Kontynuacja i swoiste uzupełnienie Ostatniego kręgu. W tej opowieści autor bardzo rzeczowo podchodzi do problemu przestępczości w Brazylii, aż wierzyć się nie chce, ze ten problem jest u nich tak straszliwie nabrzmiały i właściwie bez szybkich szans na jego normalizację. To nie sprzyja żadnej ze stron. Zła polityka społeczna, niebywała korupcja, niskie płace służb porządkowych i koszmar gotowy. Wydawałoby się, że praca strażnika więziennego jest ciut trudniejsza niż przeciętne siedzenie za biurkiem, ale w Brazylii jest zupełnie inaczej - strażnicy jako zakładnicy w buntach skazanych, umierający w wyniku bójek więźniów, szantażowani i wnoszący broń i narkotyki na teren zakładu. Horror. Są jednak też tacy, którzy wiedzą, z kim pracują i ochrona ich samych ale również osadzonych jest dla nich priorytetem. Strażnicy nie przechodzą żadnych szkoleń, po prostu są przyjmowani do pracy i dopiero w trakcie jej wykonywania uczą się praw rządzących tym okrutnym miejscem. Zwykły pracownik swój...

Kasia | 2016-10-26
Przeczytana: październik 2016

Lektura Klawiszy to naprawdę mocna rzecz. Porusza i wstrząsa, otwierając oczy czytelnika na to, co działo się w Brazylii i prawdopodobnie nadal się dzieje w wielu miejscach na świecie. Gorąco polecam!

Cała opinia:

Baldwin | 2017-09-06
Przeczytana: 2017 rok

Zbiór reportażowych, liczących po kilka stron historyjek, które spaja osoba autora i jednocześnie bezpośredniego/pośredniego ich uczestnika.
Lekarz starający się wnieść jakiś pozytywny pierwiastek do okrutnego świata brazylijskiego więziennictwa opowiada o tym co w tym świecie widać, słychać i czuć. Skupia się na tytułowych klawiszach, ale tak czy inaczej jest to historia systemu, który pożera i więzniów i pilnujących ich strażników.
Całość jest dość mocna i dosadna i , biorąc pod uwagę osobę autora i jego dorobek życiowy, brzmi naprawdę autentycznie. Niezależnie jednak od tego, sposób w jaki autor snuje historie sprawia wrażenie jakiejś nieporadności. Kolejne epizody brzmią jakoś tak banalnie. Czasem ma się wrażenie, że czyta się opowiastki z morałem dla małych dzieci(abstrahując od nieprzeznaczonej dla dzieci tematyki, rzecz jasna). Ogólnie warto przeczytać , żeby poznać ten przykry i niestety prawdziwy świat, ale jakaś perła to to nie jest.

dzarosh | 2016-11-03

"Klawisze" to pozycja dla czytelników o mocnych nerwach. Pełno tu krwawych historii, relacji i układów pomiędzy skazanymi, a strażnikami. Autorowi udaje się oddać cały realizm brazylijskich więzień, nie ma tu żadnej cenzury i klepania się po pleckach, że bycie "klawiszem" to praca marzeń i źródło samospełnienia. Strażnicy więzienni to jego znajomi, często przyjaciele, bo Varella pracuje tam jako lekarz-wolontariusz.
Do przemyśleń na pewno skłaniają tezy zawarte w ostatnich rozdziałach książki, które dobitnie kreślą problemy z jakimi boryka się więziennictwo, nie tylko w Brazylii.

kwitekk | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Miewa momenty. Bardzo rzadko.