Hotel pod poległym alpinistą

Wydawnictwo: Amber
Отель „У погибшего Альпиниста“
kosmici, śledztwo

Inne wydania

Ta sprawa z pozoru wygląda na zwyczajne śledztwo. Popełniono zbrodnię i należy wytropić mordercę. Ale inspektor policji natrafia na zaskakujące dowody i zaskakujące fakty. Ślad prowadzi do istot, których istnienia nawet nie podejrzewał. Na Ziemi wylądowali przybysze z kosmosu. Jednak ich cel jest nieznany

vattghern76 | 2016-01-10
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2016

PYSZNA lektura! Bracia Strugaccy znów nie zawiedli! Ich "Hotel Pod Poległym Alpinistą" to naprawdę świetny i mocno zakręcony... kryminał. Acz z elementami SF oczywiście!

Akcja tej historii dzieje się w tytułowym hotelu-pensjonacie, gdzieś tam w górach, podczas mroźnej i śnieżnej zimy. Nota bene kiedyś to można było zwyczajnie przeżyć - a teraz możemy sobie o takim zjawisku ledwie poczytać: mroźna, a na dodatek ŚNIEŻNA zima.. To ci dopiero prawdziwie fantastyczny sztafaż! Ale wracając..

Zatem jest prawdziwa staroszkolna zima, odcięty od świata potężną lawiną pensjonat z menażerią prawdziwie ORYGINALNYCH postaci, jest i nasz bohater - policjant na dwutygodniowym urlopie. Rzecz jasna parę chwil później pojawia się i trup! A tropy prowadzące do rozwiązania tajemnicy owego trupa są niezmiernie powikłane, nielogiczne oraz nijak i ni cholery we wspólną całość chcące się powiązać!

Ta niedługa opowiastka dostarczyła mi wiele prawdziwej przyjemności podczas mego z nią (czytelniczego)...

Finkla | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

IMO, wspaniały przykład, jak można zainteresować czytelnika postaciami. Klasyczna historia kryminalna — garstka odizolowanych od świata zewnętrznego ludzi, ktoś do prowadzenia śledztwa, tajemnicza zbrodnia, zamknięty krąg podejrzanych... Opowieść poprowadzona w taki sposób, że wciągnęła i zainteresowała mnie, zanim jeszcze doszło do przestępstwa, zanim coś się zaczęło dziać.
Więcej szczegółów tutaj:

Pierogi_i_Pączki | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Bardzo lubię klasyczne kryminały S-F, typu lemowskiego "Śledztwa". Ta książka Strugackich też mi przypadła do gustu. Bardzo standardowe dekoracje, motyw znany z wielu innych tego typu opowieści. Ale jednak jest tu coś trochę innego, bo akcja przechodzi z kryminału na science fiction. Do tego jeszcze zakończenie jest nietypowe. No i oczywiście duch rosyjski. Atmosfera z początku książki przypomina mi atmosferę daczy z filmu Michałkowa "Spaleni Słońcem", kompletnie innego, ale jednak jakoś te potańcówki, pogadanki w kątach, dziwni lokatorzy są do siebie podobni.
Do tego wszystkiego w książce jest sporo humoru, jak na przykład wątek Brune, dziecięcia, co do którego nie wiadomo czy jest dziewczyną czy chłopakiem. Robi się z tego poboczne, bardzo komiczne, śledztwo.
Gorąco polecam.

Scylla | 2016-09-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2016

Niezwykle przyjemna lektura, miejscami bardzo zabawna przez komizm sytuacyjny. Niestety, autorzy trochę mi zniszczyli zabawę bo spodziewałam się raczej zwyczajnego kryminału a tu wprowadzono jeszcze nieoczekiwanie elementy sci-fi, co natychmiast mnie rozleniwiło :)
Mimo to polecam jako coś miłego i krótkiego na wieczór.

panicz | 2015-09-21

Kryminał, który zamienia się w SF. Czyta się nieźle. Bohaterowie wyraziści. Natomiast sam pomysł i zakończenie nie przypadły mi do gustu. Jakieś to wszystko - jak na Strugackich - zbyt proste...

Nobody | 2016-09-26
Przeczytana: 20 września 2016

Świetny kryminał z elementami SF. Bardzo wyraziste postacie, interesująca zagadka i jak zawsze u Strugackich - ciekawe przemyślenia i dobrze postawione pytania.

Jenny | 2011-10-30
Przeczytana: 30 października 2011

wydanie pod tytułem 'sprawa zabójstwa'

Grzegorz Kulesza | 2016-11-08
Przeczytana: 02 października 2016

Całkiem fajna książka, choć przez jedną połowę czułem się jak w "Zagadce Einsteina" jeden gość ma rybki, drugi pali cygaro, ten nie usiądzie obok kolegi z kotem... Później jednak zdarza się pewien wypadek ale nie będę psuł książki opisem

mamaKotleta | 2016-11-23
Morgana_Le_Fay | 2016-09-16