Hotel pod poległym alpinistą

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Отель „У погибшего Альпиниста“
kosmici, śledztwo

Ta sprawa z pozoru wygląda na zwyczajne śledztwo. Popełniono zbrodnię i należy wytropić mordercę. Ale inspektor policji natrafia na zaskakujące dowody i zaskakujące fakty. Ślad prowadzi do istot, których istnienia nawet nie podejrzewał. Na Ziemi wylądowali przybysze z kosmosu. Jednak ich cel jest nieznany

Poziomka | 2019-07-13

Nie spodziewałam się po Strugackich tak przeciętnego czytadła...
A dałem na allegro za ponoć nieocenzurowane wydanie kupę kasy!

Delek66 | 2019-01-23
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 06 lutego 2015

Klasyczny kryminał, z zaskakującym i dziwnym zakończeniem z kosmitami (obcymi) na czele, ale bardzo fajna rozrywka.
Trzeba przyznać, że bracia Strugaccy mocno zaskoczyli tą książką (przynajmniej mnie).

Maciek Wolański | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Dobrze się czyta, spodziewałem się sci-fi, trafiłem na dobrze napisany pastisz kryminału z mizernym zakończeniem. Szkoda, że nikt w Hollywood nie zrobi z tego pełnoprawnego filmu zamiast kręcić remake "Morderstwa w Orient Express".

Rogi | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

"Hotel pod Poległym Alpinistą" to świetny groteskowy pastisz klasycznego kryminału. Strugaccy stworzyli galerię zapadających w pamięć drugoplanowych postaci i doskonałego protagonistę, służbistę specjalizującego się w drobnych malwersacjach, którego kwalifikacje do roli Sherlocka/Poirota powinny co najmniej budzić kontrowersje. Oryginalne podejście do tajemnicy zamkniętego pokoju i zakończenie, które oferuje więcej niż tylko banalne rozwiązanie łamigłówki, pozwalają wybaczyć parę urwanych czy niejasnych wątków. Tym, którym reputacja Strugackich nie jest znana, wyjaśniam, że choć najwięcej w tej mieszance kryminału, mamy tu do czynienia z hybrydą gatunkową. Jak to mówi pod koniec jedna z postaci: "Żadnych wilkołaków. Żadnej mistyki. Jedynie i wyłącznie naukowa fantastyka."

monikawa | 2017-05-22
Przeczytana: 19 maja 2017

Ogólnie wrażenia pozytywne. Przyjemnie się czyta. Podobała mi wartka akcja z odrobiną szaleństwa i pełne życia postacie. Koniec trochę rozczarowuje, ale to już norma.

Janusz Szewczyk | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Książka początkowo utrzymana w konwencji klasycznych historii kryminalnych, gdzie w odizolowanym miejscu (tytułowy hotel) i przy ograniczonej liczbie charakterystycznych postaci zostaje popełnione zabójstwo. Obecny na miejscu jako jeden z gości inspektor Glebsky próbuje rozwikłać zagadkę nagłego zgonu stosując dedukcyjne metody odpowiednie dla Herculesa Poirot i Sherlocka Holmesa. Tropy, głupie dowcipy, zmyłki i niewytłumaczalne wydarzenia mieszają się w skomplikowaną zagadkę, a rozwiązanie w zaskakujący sposób skręca w ostatniej chwili w sferę science fiction. Rzadko czytuję kryminały, więc pewnie w tej opinii okażę się strasznym ignorantem, ale taka, klasyczna (początkowo) wersja powieści kryminalnej bardzo mi odpowiada.

Książka ta jest raczej nietypowa dla twórczości braci Strugackich, którzy zwykle o wiele bardziej koncentrowali się na społecznych, naukowych i obyczajowych aspektach przyszłego rozwoju nauki. Drugim nietypowym elementem jest brak odniesień do komunizmu, które...

Dobra_Komplementarne | 2017-02-05

Główny bohater, inspektor policji – Peter Glebsky, udaje się na wypoczynek do położonego w dolinie i obsypanego zewsząd śniegiem, tytułowego hotelu. W obrębie tej historii, mają miejsce większe i drobniejsze incydenty, czasem śmieszne, rzadziej nie, zwieńczone morderstwem. Glebsky to służbista, podejrzliwy, ale naiwny inteligent średniej jakości, działający według schematów. Rozgrywające się w zamkniętej przestrzeni „przedstawienie” przerasta go niczym rozłożone w okolicy masywy górskie.

„Ten hotel to jednak nie Luwr i nie Pałac Zimowy – to tylko „mały, uroczy hotel na dwanaście numerów; przytulny jak wasz prywatny dom. Gwarantujemy”.

Po opornej i ciężkostrawnej lekturze słynnego „Pikniku na skraju drogi” braci ABS (Arkadij i Borys Strugaccy) miałem nie lada dylemat: czy w ogóle spędzać jeszcze czas z dwoma panami w okularach? Chciałem odpocząć od nich przez jakiś czas, ale dowiedziałem się o tej książce… Występuje ona pod dwoma tytułami, ten drugi brzmi: „Sprawa zabójstwa”....

Grzegorz Kulesza | 2016-11-08
Przeczytana: 02 października 2016

Całkiem fajna książka, choć przez jedną połowę czułem się jak w "Zagadce Einsteina" jeden gość ma rybki, drugi pali cygaro, ten nie usiądzie obok kolegi z kotem... Później jednak zdarza się pewien wypadek ale nie będę psuł książki opisem

Nobody | 2016-09-26
Przeczytana: 20 września 2016

Świetny kryminał z elementami SF. Bardzo wyraziste postacie, interesująca zagadka i jak zawsze u Strugackich - ciekawe przemyślenia i dobrze postawione pytania.

Unblessed Daisy | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 września 2016

Niezwykle przyjemna lektura, miejscami bardzo zabawna przez komizm sytuacyjny. Niestety, autorzy trochę mi zniszczyli zabawę bo spodziewałam się raczej zwyczajnego kryminału a tu wprowadzono jeszcze nieoczekiwanie elementy sci-fi, co natychmiast mnie rozleniwiło :)
Mimo to polecam jako coś miłego i krótkiego na wieczór.