Hotel pod poległym alpinistą

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Отель „У погибшего Альпиниста“
kosmici, śledztwo

Ta sprawa z pozoru wygląda na zwyczajne śledztwo. Popełniono zbrodnię i należy wytropić mordercę. Ale inspektor policji natrafia na zaskakujące dowody i zaskakujące fakty. Ślad prowadzi do istot, których istnienia nawet nie podejrzewał. Na Ziemi wylądowali przybysze z kosmosu. Jednak ich cel jest nieznany

LelandLester | 2017-02-05

Główny bohater, inspektor policji – Peter Glebsky, udaje się na wypoczynek do położonego w dolinie i obsypanego zewsząd śniegiem, tytułowego hotelu. W obrębie tej historii, mają miejsce większe i drobniejsze incydenty, czasem śmieszne, rzadziej nie, zwieńczone morderstwem. Glebsky to służbista, podejrzliwy, ale naiwny inteligent średniej jakości, działający według schematów. Rozgrywające się w zamkniętej przestrzeni „przedstawienie” przerasta go niczym rozłożone w okolicy masywy górskie.

„Ten hotel to jednak nie Luwr i nie Pałac Zimowy – to tylko „mały, uroczy hotel na dwanaście numerów; przytulny jak wasz prywatny dom. Gwarantujemy”.

Po opornej i ciężkostrawnej lekturze słynnego „Pikniku na skraju drogi” braci ABS (Arkadij i Borys Strugaccy) miałem nie lada dylemat: czy w ogóle spędzać jeszcze czas z dwoma panami w okularach? Chciałem odpocząć od nich przez jakiś czas, ale dowiedziałem się o tej książce… Występuje ona pod dwoma tytułami, ten drugi brzmi: „Sprawa zabójstwa”....

Finkla | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

IMO, wspaniały przykład, jak można zainteresować czytelnika postaciami. Klasyczna historia kryminalna — garstka odizolowanych od świata zewnętrznego ludzi, ktoś do prowadzenia śledztwa, tajemnicza zbrodnia, zamknięty krąg podejrzanych... Opowieść poprowadzona w taki sposób, że wciągnęła i zainteresowała mnie, zanim jeszcze doszło do przestępstwa, zanim coś się zaczęło dziać.
Więcej szczegółów tutaj:

vattghern76 | 2016-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 stycznia 2016

PYSZNA lektura! Bracia Strugaccy znów nie zawiedli! Ich "Hotel Pod Poległym Alpinistą" to naprawdę świetny i mocno zakręcony... kryminał. Acz z elementami SF oczywiście!

Akcja tej historii dzieje się w tytułowym hotelu-pensjonacie, gdzieś tam w górach, podczas mroźnej i śnieżnej zimy. Nota bene kiedyś to można było zwyczajnie przeżyć - a teraz możemy sobie o takim zjawisku ledwie poczytać: mroźna, a na dodatek ŚNIEŻNA zima.. To ci dopiero prawdziwie fantastyczny sztafaż! Ale wracając..

Zatem jest prawdziwa staroszkolna zima, odcięty od świata potężną lawiną pensjonat z menażerią prawdziwie ORYGINALNYCH postaci, jest i nasz bohater - policjant na dwutygodniowym urlopie. Rzecz jasna parę chwil później pojawia się i trup! A tropy prowadzące do rozwiązania tajemnicy owego trupa są niezmiernie powikłane, nielogiczne oraz nijak i ni cholery we wspólną całość chcące się powiązać!

Ta niedługa opowiastka dostarczyła mi wiele prawdziwej przyjemności podczas mego z nią (czytelniczego)...

Pierogi_i_Pączki | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Bardzo lubię klasyczne kryminały S-F, typu lemowskiego "Śledztwa". Ta książka Strugackich też mi przypadła do gustu. Bardzo standardowe dekoracje, motyw znany z wielu innych tego typu opowieści. Ale jednak jest tu coś trochę innego, bo akcja przechodzi z kryminału na science fiction. Do tego jeszcze zakończenie jest nietypowe. No i oczywiście duch rosyjski. Atmosfera z początku książki przypomina mi atmosferę daczy z filmu Michałkowa "Spaleni Słońcem", kompletnie innego, ale jednak jakoś te potańcówki, pogadanki w kątach, dziwni lokatorzy są do siebie podobni.
Do tego wszystkiego w książce jest sporo humoru, jak na przykład wątek Brune, dziecięcia, co do którego nie wiadomo czy jest dziewczyną czy chłopakiem. Robi się z tego poboczne, bardzo komiczne, śledztwo.
Gorąco polecam.

książek: 2063
Janusz Szewczyk | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Książka początkowo utrzymana w konwencji klasycznych historii kryminalnych, gdzie w odizolowanym miejscu (tytułowy hotel) i przy ograniczonej liczbie charakterystycznych postaci zostaje popełnione zabójstwo. Obecny na miejscu jako jeden z gości inspektor Glebsky próbuje rozwikłać zagadkę nagłego zgonu stosując dedukcyjne metody odpowiednie dla Herculesa Poirot i Sherlocka Holmesa. Tropy, głupie dowcipy, zmyłki i niewytłumaczalne wydarzenia mieszają się w skomplikowaną zagadkę, a rozwiązanie w zaskakujący sposób skręca w ostatniej chwili w sferę science fiction. Rzadko czytuję kryminały, więc pewnie w tej opinii okażę się strasznym ignorantem, ale taka, klasyczna (początkowo) wersja powieści kryminalnej bardzo mi odpowiada.

Książka ta jest raczej nietypowa dla twórczości braci Strugackich, którzy zwykle o wiele bardziej koncentrowali się na społecznych, naukowych i obyczajowych aspektach przyszłego rozwoju nauki. Drugim nietypowym elementem jest brak odniesień do komunizmu, które...

Unblessed Daisy | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 23 września 2016

Niezwykle przyjemna lektura, miejscami bardzo zabawna przez komizm sytuacyjny. Niestety, autorzy trochę mi zniszczyli zabawę bo spodziewałam się raczej zwyczajnego kryminału a tu wprowadzono jeszcze nieoczekiwanie elementy sci-fi, co natychmiast mnie rozleniwiło :)
Mimo to polecam jako coś miłego i krótkiego na wieczór.

panicz | 2015-09-21

Kryminał, który zamienia się w SF. Czyta się nieźle. Bohaterowie wyraziści. Natomiast sam pomysł i zakończenie nie przypadły mi do gustu. Jakieś to wszystko - jak na Strugackich - zbyt proste...

Nobody | 2016-09-26
Przeczytana: 20 września 2016

Świetny kryminał z elementami SF. Bardzo wyraziste postacie, interesująca zagadka i jak zawsze u Strugackich - ciekawe przemyślenia i dobrze postawione pytania.

Rogi | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

"Hotel pod Poległym Alpinistą" to świetny groteskowy pastisz klasycznego kryminału. Strugaccy stworzyli galerię zapadających w pamięć drugoplanowych postaci i doskonałego protagonistę, służbistę specjalizującego się w drobnych malwersacjach, którego kwalifikacje do roli Sherlocka/Poirota powinny co najmniej budzić kontrowersje. Oryginalne podejście do tajemnicy zamkniętego pokoju i zakończenie, które oferuje więcej niż tylko banalne rozwiązanie łamigłówki, pozwalają wybaczyć parę urwanych czy niejasnych wątków. Tym, którym reputacja Strugackich nie jest znana, wyjaśniam, że choć najwięcej w tej mieszance kryminału, mamy tu do czynienia z hybrydą gatunkową. Jak to mówi pod koniec jedna z postaci: "Żadnych wilkołaków. Żadnej mistyki. Jedynie i wyłącznie naukowa fantastyka."

monikawa | 2017-05-22
Przeczytana: 19 maja 2017

Ogólnie wrażenia pozytywne. Przyjemnie się czyta. Podobała mi wartka akcja z odrobiną szaleństwa i pełne życia postacie. Koniec trochę rozczarowuje, ale to już norma.