Kino Niezależne W Polsce 1989-2009. Historia Mówiona

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna

Kino niezależne w Polsce 1989-2009 to podsumowanie dwóch dekad rozwoju tego zjawiska i próba stworzenia jego historii mówionej. z rozmów z czołowymi twórcami offowymi powstała książka o entuzjazmie, działaniu zespołowym i realizowaniu projektów niesformatowanych na potrzeby rynku. O swojej filmowej aktywności oddolnej, spontanicznej i niekomercyjnej opowiadają Cezary Ciszewski, Paweł Czarzasty, Abelard Giza, Hubert Gotkowski, Oskar Kaszyński, Wojciech Koronkiewicz, Bodo Kox, Piotr Krzywiec, Kobas Laksa, Grzegorz Lipiec, łyżka czyli Chilli, Dominik Matwiejczyk, Piotr Matwiejczyk, Mathias Mezler, Dariusz Nojman, Joanna Pawluśkiewicz i Marzena Popławska, Mariusz Pujszo, Sławomir Shuty i zespół Filmowy Skurcz.

bolekczyta | 2011-03-10

Na pewno nie jest to książka dla wszystkich. Jej lektura sprawi jednak dużo przyjemności czytelnikom interesującym się polskim kinem i twórczością offową w stopniu nieco wyższym niż przeciętny. Ale - i to trzeba Piotrowi Mareckiemu zapisać "in plus" - autorowi udało się uniknąć pułapki hermetyczności. Jeśli ktoś nie jeździ na festiwale kina offowego, nie ogląda Kinoffteki w Kinie Polska, nie przeczesuje internetu w poszukiwaniu offowych nowinek i tak czasu poświęconego "Kinu niezależnemu..." nie uzna za stracony. Choć oczywiście pewne pojęcie o offie trzeba mieć i wiedzieć, że Bodo Kox to nie nazwa narkotyku, a Łyżka czyli Chilli to nie nowa seria przypraw.

Kolejny plus zbioru wywiadów Mareckiego to uniknięcie uogólnień. Właściwie historia każdego z twórców jest osobna. Autor nie klasyfikuje, nie wytycza nurtów, kierunków, nie tworzy syntezy. Wprawdzie próby znalezienia wspólnego mianownika polskiego offu znajdują się we wstępie do książki, ja jednak odczytuję je raczej jako...

Wrathu | 2016-03-31
Na półkach: Film, Polskie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 marca 2016

Autor świetnie przygotował się do wywiadów i prezentuje szerokie spektrum twórców polskiego kina niezależnego. Choć każdy z nich jest inny, często ich światy przenikają się. Ciekawie czyta się o ich inspiracjach i drodze do sukcesu. Porządna książka.

mariano_italiano | 2016-09-12
lostophelia | 2016-05-17