Merde faktor

Cykl: Paul West (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Merde Factor
Ula

Paul jest z powrotem w Paryżu, bez pieniędzy, bez pracy i bez mieszkania. Jean-Marie, jego dawny szef, próbuje wyłudzić od niego udziały w angielskiej herbaciarni. Alexa, jego była dziewczyna wydaje się go śledzić. I gdyby tego było mało, jego amerykański przyjaciel Jake wciąż recytuje mu swoje grafomańskie wiersze. Stephen Clarke urodził się w 1959 roku w Bournemouth, w Wielkiej Brytanii, od...

Stephen Clarke urodził się w 1959 roku w Bournemouth, w Wielkiej Brytanii, od kilkunastu lat mieszka w Paryżu, jest autorem cyklu bestsellerów Merde!, które w sposób komediowy i z dystansem opisują losy Brytyjczyka mieszkającego we Francji.

źródło opisu: http://wab.com.pl

źródło okładki: http://wab.com.pl

Zuba | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Lubię autora - za "Merde, rok w Paryżu" a przede wszystkim za "1000 lat wkurzania Francuzów", więc skuszona ceną 6,99 zł kupiłam "Merde factor" - w założeniu śmieszną książkę o kolejnych perypetiach Brytola w Paryżu. Niestety, nie dało się jej strawić ze względu na prawie 100% zawartość sucharów. Odgrzewany żart, w przeciwieństwie do bigosu, nie robi się coraz lepszy :(
Jeśli ktoś ma ochotę na fabułę z kategorii "zderzenie kultur, czyli Eskimos w Ugandzie" pierwsza część Merde jest całkiem przyjemna, najnowsza absolutnie nie.

MonikaOrłowska | 2014-09-16
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 14 września 2014

Chyba jestem lunatyczką. Nie umiem inaczej wyjaśnić faktu, że znajduję na czytniku coraz więcej zadziwiających lektur i nie pamiętam, żebym je kupowała. Jednocześnie wyciąg z banku uwalnia mnie od ewentualnych zarzutów o cyberkradzież. Jak to się stało, że serię spod znaku Merde zaczęłam poznawać od końca? I to po polsku! Nie mam zielonego pojęcia.
Allors, jak mi się podoba? Tak sobie, znaczy wybiórczo. Nauczyłam się przy okazji tej książki kartkować czytnik. To już coś. Drugie coś to opis pielgrzymek, jakie musiał podejmować Paul West, żeby załatwić jedną banalną sprawę w paryskim urzędzie. Wróciło wspomnienie z czasów, gdy numer PPS bynajmniej nie oznaczał wybryku partii politycznej, i z jeszcze wcześniejszych, gdy o trzeciej nad ranem zajmowałam kolejkę do kolejki, w której miałam odstać swoje, by zostać rezydentką Wysp Kanaryjskich. Chyba sięgnę po pierwszy tom Merde. Ciekawe, czy przygody Anglika w Paryżu poruszą we mnie byłą emigrantkę?

żabot | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Pierwsze dwie cześci cyklu "Merde" zauroczyły mnie humorem, ironią, sarkazmem... Clarke nabijał się z przywar Francuzów, ale myliłby się ten, kto by pomyślał, że Clarke robił to z wyższością. Tak naprawdę Clarke uwielbia Francję i jej mieszkańców pomimo róznego...merde ;-), które spotyka na swej drodze żyjąc w tym kraju.
Niestety odnoszę wrażenie, że Clarke wyczerpał już koncept na przygody Paula Westa. Piąty tom jego przygód powiela schematy z poprzenich książek i niczym specjalnym nie zaskakuje. Mniej jest zabawnych skojarzeń, jezykowych lapsusów, wszystko pichci się w jednym i tym samym sosie poznanym w poprzednich książkach. Po prostu odgrzewany kotlet. Zaliczyłem z przyzwyczajenia.

Radek | 2016-12-01
Przeczytana: grudzień 2016

Na początku raziło mnie przesadne zagęszczenie sarkastycznych uwag na temat wszystkiego, co francuskie. Potem autor trochę odpuścił, albo ja się przyzwyczaiłem i przestało mnie to razić. Książka jest nierówna - chwilami wciągająca, chwilami nużąca. Szczególnie dobrze mi się przysypiało przy długich opisach wyglądu klatek schodowych, wystrojów wnętrz restauracji itp.
Książka niezła do zrelaksowania się, ale nie zachęca do przeczytania kolejnych z serii "Merde" autora.

Cyfranek | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

W "Merde faktor" Paul West wpada w kolejne finansowe tarapaty związane z jego herbaciarnią. Niestety, niespecjalnie wpływa to na większą część książki. O ile w poprzednim tomie cyklu (M jak merde!) bohaterem niemal całej opowieści były specjały kulinarne południa Francji, o tyle w "Merde faktor" w szranki staje kuchnia bretońska. To dobrze dla miłośników francuskiego jedzenia, ale niekoniecznie dobrze dla powieści. Sercowe rozterki bohatera też jakby trochę całość przytłaczały. Akcja rozkręca się nieco mniej więcej od połowy książki, ale do wyżyn osiągniętych w "Merde! Chodzi po ludziach" trochę brakuje.
Lektura jednak całkiem przyjemna, szczególnie dla miłośników Paula Westa.

Kjuna | 2014-09-14
Przeczytana: 02 września 2014

Kolejna część przygód Anglika we Francji. Zderzenie dwóch światów, dwóch kultur, dwóch silnych osobowości. W pierwszej części się zakochałam. S. Clarke uwiódł mnie swoimi trafnymi spostrzeżeniami, ciętym językiem i ripostami. Kolejna część nie przynosi nic nowego. Dalsze perypetie Paula Westa w zderzeniu z urzędniczymi absurdami, mało przychylnym partnerem biznesowym oraz skomplikowanymi relacjami przyjacielsko - miłosnymi. Irytująco, bezczelnie zabawny kompan Paula, niespełniony poeta jest moim zdaniem najciekawszą postacią w tej książce. Niemniej dla wszystkich frankofilów wszystkie części Merde są pozycją obowiązkową:-)

Miniut | 2018-04-19
Na półkach: MP3, 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Po prostu merde. Zwykłe książkowe merde. Nie bawi, nie wzrusza, niczego nie uczy. Tylko jest.

asia_be | 2018-03-02
Przeczytana: 25 lutego 2018

Ta książka jest po prostu nudna. Oprócz paru dowcipnych kwestii, nic w niej nie śmieszy ani nie pociąga. Główny bohater mieszka w Paryżu i ma pretensje do otaczającej go rzeczywistości. Poza tym jest nieudacznikiem, który nie potrafi jej ogarnąć. Ale o dziwo, garną się do niego kobiety... Po prostu nie budzi on sympatii, raczej niechęć, ale też nie taką prawdziwą, a podgrzewaną. Nie wiem, czy to fikcja, czy doświadczenia autopsyjne, ale książka jest słaba. Niestety, nie czytałam pozostałych części (i już nie przeczytam)... Słyszałam, że są znacznie komiczniejsze, a tę napisano jakby pod dyktando wydawcy. Tak to jest z seriami o bohaterach. Czasami trzeba zejść ze sceny, póki czas... Ale to trzeba umieć. A tak, pozostaje tylko niesmak miernej książki.

Karolina | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Paul West zostaje tym razem urzędnikiem francuskiego Ministerstwa Kultury, a ściślej jego kontraktorem, ale i tak ma niepowtarzalną okazję do wejścia w meandry francuskiej biurokracji. Przy okazji walczy ze swoim byłym szefem i obecnym wspólnikiem Jeanem-Marie o swoją herbaciarnię i próbuje wspierać przyjaciela Jake'a w konkursie poetyckim. Jednym słowem: wielkie merde.

Wspaniale było znów spotkać Paula w jego naturalnym środowisku, czyli Paryżu. Brakowało mi jego cynicznego humoru i surrealistycznych przygód. I brakowało mi Francuzów opisywanych przez Clarke'a. Myślę, że cykl "Merde" ma szansę być pierwszym, który mi się nie znudzi po wielu, wielu częściach.

orchidea | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Przykro mi to pisać, ale każda kolejna książka z cyklu Merde jest coraz słabsza... Zdecydowanie wolę poradniki pisane przez Pana Clark'a.