Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku

Okładka książki Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos, Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Wierszyki ćwic... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Jadzia Pętelka robi siku Agata Łuksza, Barbara Supeł
Jadzia Pętelka... Agata Łuksza, Barba...
Okładka książki Miłość Astrid Desbordes, Pauline Martin
Miłość Astrid Desbordes, P...

Nunusia pierwsze podrygi na Nocniku przy udziale starszej siostry Kici Koci. Uczy do czego służy, maleńka liczba tekstu. Taka sobie. Raczej przed 2 rokiem życia. Moja córeczka jakoś akurat niż mało jest zainteresowana.

7⭐ na 10⭐ (dla mnie - według mnie; uważam, że ta książeczka jest dla dzieci maksymalnie w wieku 3 lat a ja czytałam ją prawie 6 letniemu dziecku oczywiście to dziecko wybierało jaką książkę chce mieć czytaną) 10⭐ na 10⭐ (dla dziecka - według moich obserwacji zadowolenia, radości podczas czytania)

Nunuś - młodszy brat Kici Koci - uczy się korzystać z nocnika. Kicia Kocia cierpliwie mu w tym pomaga, a nie jest łatwo, bo Nunuś najpierw traktuje nocnik jako pojemnik na zabawki, a później jako kapelusz. Co wymyśli Kicia, by braciszek zrozumiał, do czego służy nocnik? :)

Kiedy szukałam książeczek pomocnych dziecku podczas nauki korzystania z nocnika, ta była jedną z najczęściej polecanych przez mamy. Specjaliści jednak odradzali tę pozycję, bo może podsuwać maluchom złe pomysły (chodzi głównie o zabawę z nocnikiem),a rodziców utwierdzać w złych praktykach (sadzanie na nocnik i czekanie, czekanie...). Kiedy przeczytaliśmy tę książeczkę raz, drugi, trzeci, wiadome było, że mimo rozbieżnych opinii dorosłych - dzieciom się podoba! :) Bobo wie, że kotek 🐈 robi siusiu na nocniku i cieszy się do siusiającego kotka. 🥰 Junior zaś bije brawo kotkowi, któremu udało się zrobić siku na nocniku. :) Cóż więcej jest potrzebne, skoro dzieci czytają i sprawia im to radość?

Osobiście nie przepadam za Kicią Kocią, przede wszystkim ze względu na jej stronę wizualną. Dla mnie te książeczki są brzydkie. Przeczytaliśmy z synem, na plus prosty język, dostosowany do zdolności małego dziecka. Może się przydać przy oswajaniu tematu korzystania z nocnika, ale u nas syn bardziej woli inne książki o tej tematyce.

Te książeczki z serii o Kici Koci i Nunusiu to jedne z pierwszych bardziej wartościowych książek na półce mojego 1,5-rocznego syna. Pomogły nam oswoić się z wieloma nowymi (jeszcze dla niego) tematami. Polecam również inne z tej serii o Kici Koci https://matkawberku.pl/index.php/2018/11/01/kicia-kocia-gdzie-jest-szczurek/

Kicia Kocia przynosi swojemu małemu bratu Nunusiowi nocnik i tłumaczy mu do czego on służy. Nunuś ma różne pomysły na wykorzystanie nocnika, ale siusiu niestety przydarza mu się w spodenki. Po wypiciu soczku Nunuś siada na nocnik i siedzi na nim oglądając książeczkę. W końcu coś czuje i słyszy, jak jego siusiu ląduje w nocniku.

"Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku" to cała kartonowa, niewielkich rozmiarów książeczka. Zawiera ona prostą historię, napisaną prostymi zdaniami. W swym stylu przypomina trochę bajkę o śwince Peppie. Ze względu na swą objętość i prostotę, książka o Nunusiu mocno upraszcza naukę załatwiania się na nocnik. Nunusiowi zdarza się tylko raz zmoczyć spodenki i raz udaje mu się zrobić siusiu do nocnika. W książce nie ma słowa o kupie, czy też o nocnym moczeniu. Pozycja ta idealnie nadaje się dla najmłodszych dzieci, które rozpoczynają naukę załatwiania swoich potrzeb na nocnik. Dzieci te jeszcze nie są w stanie na dłużej skupić się na czytanym tekście, dlatego ważne by zawierał on najważniejsze rzeczy. "Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku" wspomina o tym, że nocnik nie jest do zabawy oraz o tym, że zanim dziecko osiągnie cel, może zdarzyć mu się porażka. Dla malucha to wystarczająco dużo.

Zapraszam na bloga, tam zobaczycie zdjęcia książki

"Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku" to cała...

Z córka zaczęłyśmy od serii Kicia Kocia przeznaczona dla dzieci w wieku 2-6, by następnie trafić na nowość wydawnictwa. Książeczka przeznaczona jest dla dzieci 1-3 lecz moja niespełna dwulatka nie wykazuje nią już takiego zainteresowania. Na pewno posłuży dzieciom za naukę do korzystania do nocnika, gdyż brat Kici Koci przechodzi ten etap, momentami w sposób zabawny, a momentami wymagający skupienia - i jak wszystko "brak pośpiechu" :)
Przyjazne obrazki dla oka, z minimalnym tekstem, w twardej oprawie, która idealnie nadaje się do rączki dziecka.

Dla uczącego się korzystać z toalety nocnik może mieć wiele nietypowych zastosowań.

Słabą stroną książki jest ilustracja, na której Nunuś wysiaduje nocnik z książką w ręce. Dziecko gotowe do korzystania z nocnika nie musi nocnika wysiadywać.

Krótko, zwięźle, wesoło i na temat. Krótka historyjka, jak skuteczna? Zależy od dziecka.

• Dla dzieci
  • Kicia Kocia