Okładka książki W pustyni i w puszczy

W pustyni i w puszczy

Autor:
wydawnictwo
Zielona Sowa
Afryka, porwanie
typ
papier
5.7 (16958 ocen i 866 opinii)

Opis książki

Klasyka polskiej powieści przygodowej, książka dzieciństwa chyba wszystkich Polaków. zbudowana według najlepszych reguł gatunku opowieść awanturnicza z porwaniami, pościgami i nagłymi zwrotami akcji przykuwa uwagę wciąż nowych pokoleń.

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/72273

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Catalina | 2011-03-02

Jedyna książka, nad którą udało mi się kiedyś zasnąć...

adamats | 2010-08-15
Przeczytana: 1980 rok

Miałem to szczęście, że przeczytałem tę książkę, zanim "musiałem" ją przeczytać ze względu na fakt, iż w którejś tam klasie okazała się lekturą. Czytałem ją później jeszcze kilka razy i zawsze z dużą przyjemnością. To jest po prostu świetnie napisana powieść a kilka scen pozostało w mej pamięci do dzisiaj. Wizyta u Mahdiego w ogarniętym rewoltą Sudanie, uwolnienie Kinga, czy niezapomniane definicje praw Kalego. Można się oburzać, jak to robią niektórzy, że napisana została z punktu widzenia "białego człowieka", z wyższością wobec rdzennych mieszkańców Afryki i doszukiwać się w treści rasistowskich i szowinistycznych akcentów. Można zarzucać jej "dęty patriotyzm" i naiwność, można - tylko po co? Można się po prostu cieszyć lekturą i trzymać kciuki aby dwójka dzieciaków zagubionych gdzieś na Czarnym Lądzie poradziła sobie z przeciwnościami losu stającymi na ich drodze... i czerpać, pełnymi garściami czerpać wiedzę o Afryce, jej przyrodzie, historii i obyczaj...

ewula | 2014-07-10

Pamiętam moje pierwsze zetknięcie z tą powieścią(miałam chyba 7 lat) na początku lat 80-tych kiedy kryzys był tak głęboki,że nawet księgarnie świeciły pustkami a mama miała szczęście i gdzieś przy okazji udało jej się dorwać tą właśnie książkę.Była to pierwsza książka którą powąchałam(ach,cóż za rozkosz)a której zapach w wspomnieniach pamiętam do dziś.Kilka lat przyszło jednak tej pozycji poczekać aż po nią sięgnęłam,chyba za sprawą filmu którego wręcz nie znosiłam (koszmar),dzięki Bogu,,W pustyni i w puszczy"było lekturą szkolną i jako uczeń zdyscyplinowany ją przeczytałam i się zakochałam w powieści jej bohaterach i oczywiście Sienkiewiczu.Z całego serca POLECAM!

Kosa | 2011-03-08

Jedno pamiętam: po lekturze tej książki miałam prawdziwą pustynię...w głowie ;)

młoda_pisarka | 2014-03-07
Przeczytana: 21 czerwca 2006

Kocham Sienkiewicza, czego by nie napisał kupię to i przeczytam każde słowo z zapartym tchem. Naprawdę. Jeśli od czyichś książek można się uzależnić, to zrobiłam to już będąc dzieckiem.
Historia Stasia i Nel zapadała mi w pamięć na długo. Wątpię, żeby kiedyś wypadła z mojej głowy, a jeśli... to chętnie po nią sięgnę po raz kolejny.

Cassiel | 2011-03-22

Pamiętam jak w 5 lub 6 klasie, musiałam ją przeczytać. I nawet to, że kocham czytać książki po 5 rozdziałach dałam sobie spokój, nie podobała mi się, była nudna.. jak flaki z olejem. :l

klotyldziec | 2010-12-27

"Sienkiewicz wielkim pisarzem był!"
Tja...
Nie ma to jak te ciągnące się w nieskończoność opisy przyrody i "rozbudowana" psychologia.
Ale i tak lepsze od "Krzyżaków".

Detta | 2014-04-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Nie rozumiem czemu ta WSPANIAŁA książka ma tyle złych opinii! Bo długie opisy? Sienkiewicz tymi opisami oddał piękno czarnego kontynentu. Jeżeli ktoś nie umie tego docenić to jego sprawa. Zgadzam się, że przytoczona na początku sytuacja polityczna mogła trochę nużyć, ale przecież opis ten nie zajął dużo miejsca. A było to potrzebne, żeby książka była logicznie ułożona. Cudowna, ciekawa opowieść, z wspaniałymi bohaterami, IDEALNA dla dzieci, rozbudzająca wyobraźnię!
Staś jest 14-letnim chłopcem, pomimo swego młodego wieku jest odważny, zna kilka języków, staje w obronie bitej Nel, żebrze na ulicy i pracuje by zdobyć pożywienie - większość jedzenia oddaje swojej ukochanej towarzyszce, którą obejmuje wielką troską i opieką. Przyprowadzony przed oblicze Mahdiego, nie wyrzeka się wiary chrześcijańskiej. Gdy podróżnym zagraża lew, chłopiec go zabija, a następnie Beduinów. Od tej chwili są wolni. Na prośbę Nel ratuje słonia który utknął w wąwozie, ocala też życie dziewczynki, gdy ta zapada n...

Elilaya | 2012-02-25

Książka podobała mi się nawet bardzo, ale musiałam do niej z wiekiem dojrzeć. Byłam w podstawówce kiedy musiałam ją czytać i po kilku stronach rzuciłam ją w kąt, upierając się, że nie przeczytam.
Na jakiś czas zapomniałam o niej do momentu gdy obejrzałam ekranizacje z 2001 roku (miałam wówczas 11 lat), która bardzo mi się spodobała do tego stopnia, że był i jest jednym z moich ulubionych filmów. Film nakłonił mnie do ponownego sięgnięcia po książkę i tym razem przeczytałam całą z zapartym tchem. Miło ją wspominam i chętnie wróciłabym do niej jeszcze raz by móc znów przeżywać z bohaterami niezapomniane, choć momentami mrożące krew w żyłach, przygody.

Michał | 2014-02-13

Zabawne jest to, że gdy wspominam "W pustyni i w puszczy" od razu przed oczami staje mi obraz mnie samego, kiedy czytam ją na plaży. Niewiele szczegółów pamiętam dziś z losów dwójki małego rodzeństwa, gdyż najbardziej urzekające jest dla mnie wspomnienie samego czytania w idylliczne - wyjątkowo - wakacje i klimat jaki stworzył Sienkiewicz. Ktoś kiedyś powiedział, że istnieją książki, które warto czytać dla tego JAK zostały napisane, a nie tylko dla ich treści. Jest w tym racja; przez prawie całą lekturę nie przejmowałem się nawet szczególnie co stanie się ze Stasiem i Nel, bo bardziej cieszyło mnie jak Sienkiewicz czaruje słowem. Sienkiewicz niektórych zachwyca a innych nudzi i nie ma co się po temu dziwić, bo jego styl jest bardzo charakterystyczny. "W pustyni i w puszczy" to jedna z łatwiejszych jego powieści, ale napisana nie mniej pięknie niż Trylogia. Dla mnie to przede wszystkim potężny sentyment.

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku