W pustyni i w puszczy

Seria: Lektury i obrazy
Wydawnictwo: Greg
5,71 (17867 ocen i 883 opinie)
Afryka, porwanie

Inne wydania

Klasyka polskiej powieści przygodowej, książka dzieciństwa chyba wszystkich Polaków. zbudowana według najlepszych reguł gatunku opowieść awanturnicza z porwaniami, pościgami i nagłymi zwrotami akcji przykuwa uwagę wciąż nowych pokoleń.

źródło okładki: Greg

• Włoska symfonia
  • Chłopaki niech płaczą
  • Słowa pamięci
  • Z jednym wyjątkiem
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Tabloid. Śmierć w tytule

7,89 (35 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,98 (42 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

6,79 (28 ocen i opinii)
Tabloid. Śmierć w tytule
Piotr Głuchowski , Marcin Kowalski

6,83 (24 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-01-12
Przeczytana: 2006 rok

Pamiętam, że przygody Stasia i Nel zgłębiałam z wypiekami na twarzy, czerpiąc je z wydania, które było w mojej rodzinie od lat i przede mną korzystało z niego kilka pokoleń młodzieży. Wiem, że niektórym będzie się śniła po nocach jako najgorszy koszmar, mnie jednak to drobiazgowe opisywanie wydarzeń przez autora będzie się kojarzyło miło przez to, że czytywali mi je rodzice. To między innymi przez 'W pustyni i w puszczy' obudziła się we mnie sympatia do tego autora i późniejsze zapoznawanie się z innymi jego dziełami nie stanowiło dla mnie męki - wręcz przeciwnie.

Catalina | 2011-03-02

Jedyna książka, nad którą udało mi się kiedyś zasnąć...

ewula | 2014-07-10

Pamiętam moje pierwsze zetknięcie z tą powieścią(miałam chyba 7 lat) na początku lat 80-tych kiedy kryzys był tak głęboki,że nawet księgarnie świeciły pustkami a mama miała szczęście i gdzieś przy okazji udało jej się dorwać tą właśnie książkę.Była to pierwsza książka którą powąchałam(ach,cóż za rozkosz)a której zapach w wspomnieniach pamiętam do dziś.Kilka lat przyszło jednak tej pozycji poczekać aż po nią sięgnęłam,chyba za sprawą filmu którego wręcz nie znosiłam (koszmar),dzięki Bogu,,W pustyni i w puszczy"było lekturą szkolną i jako uczeń zdyscyplinowany ją przeczytałam i się zakochałam w powieści jej bohaterach i oczywiście Sienkiewiczu.Z całego serca POLECAM!

adamats | 2010-08-15
Przeczytana: 1980 rok

Miałem to szczęście, że przeczytałem tę książkę, zanim "musiałem" ją przeczytać ze względu na fakt, iż w którejś tam klasie okazała się lekturą. Czytałem ją później jeszcze kilka razy i zawsze z dużą przyjemnością. To jest po prostu świetnie napisana powieść a kilka scen pozostało w mej pamięci do dzisiaj. Wizyta u Mahdiego w ogarniętym rewoltą Sudanie, uwolnienie Kinga, czy niezapomniane definicje praw Kalego. Można się oburzać, jak to robią niektórzy, że napisana została z punktu widzenia "białego człowieka", z wyższością wobec rdzennych mieszkańców Afryki i doszukiwać się w treści rasistowskich i szowinistycznych akcentów. Można zarzucać jej "dęty patriotyzm" i naiwność, można - tylko po co? Można się po prostu cieszyć lekturą i trzymać kciuki aby dwójka dzieciaków zagubionych gdzieś na Czarnym Lądzie poradziła sobie z przeciwnościami losu stającymi na ich drodze... i czerpać, pełnymi garściami czerpać wiedzę o Afryce, jej przyrodzie, historii i obyczajach zamieszkujących ją...

Z reguły nie oceniam wyborów pisarskich, ale po przeczytaniu tej powieści - po prostu na usta ciśnie się pytanie: "dlaczego Staś i Nel są dziećmi, a nie dorosłymi ludźmi???"

Ciężar doświadczeń, jakie 14-letniemu chłopcu i 8-letniej dziewczynce, "zgotował" autor jest zbyt duży, nawet dla dorosłych ludzi, natomiast całkowicie niemożliwy do zniesienia przez dzieci.

Przygody dorosłych Stasia i Nel, bez problemu mogły rozgrywać się w czasie powstania Mahdiego i po upadku Chartumu. Lwa zawsze można było zabić. Zawsze też można znaleźć w Afryce niewolnictwo, czy natknąć się na złowieszczego Araba:). No i możliwy byłby wątek romantyczny:).

Mimo tego podstawowego zastrzeżenia, bardzo lubię tę powieść.
Nie kwestionuję też stanowiska Sienkiewicza wobec powstania Mahdiego.

Jest coś niesamowicie pięknego w scenie - kiedy Staś rusza w dżunglę, aby sprowadzić pomoc dla Nel.

I bardzo porusza mnie scena w wąwozie - decyzja Stasia, po zabiciu lwa. Z pewnym drżeniem, wyobrażam sobie zawsze, co...

Kosa | 2011-03-08

Jedno pamiętam: po lekturze tej książki miałam prawdziwą pustynię...w głowie ;)

czytek | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Nie tak to miało być.
Autor miał nawet ciekawy pomysł, lecz zdawało mi się że sam się pogubił.

"Nie,Stasiu...ja nie chcę płakać...tylko mi się tak...oczy pocą."

Akcja książki rozgrywa się w latach 1844-1855 opowiada o czternastoletnim chłopcu który jest synem polskiego inżyniera Stanisława Tarkowskiego.
Nazywa się Stanisław Tarkowski. Jest on wysoki, silny, zdrowy, wytrzymały na pragnienie i głód. Jest on także bardzo pewny siebie i odważny.
Ale wracając już do tematu ojciec Stasia przyjaźni się z panem Rawilsonem, który ma córkę która ma 8 lat i jest ona śliczna,urocza, ma anielską twarzyczkę, jest pełna wdzięku a także jest bardzo wrażliwa. Córka pana Rawilsona nazywa się Nel.
Tych dwóch panów ma jedną wspólną cechę obaj są wdowcami.
Przez to że obaj panowie się znają znają się także ich dzieci, pomimo dużej różnicy wieku dzieci się dogadują, choć Staś lubi popisywać się przed Nel i mówić jaki on to nie jest. Przygoda dzieci rozpoczyna się pewnego, zwyczajnego dnia kiedy udały...

sola255 | 2015-02-28
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

To była moja lektura , ale czytałam z przyjemnością .Przybliżyła mi Afrykę jej florę i faunę, a także trochę rdzennych mieszkańców. Rys historyczny wydaje mi się , nie był tu aż tak istotny , gdzieś w tle. Przygody Stasia Tarkowskiego i jego przyjaciółki Nel przeniosły mnie w malowniczy świat Czarnego Lądu.
Dobra książka przygodowa z tzw pomyślnym zakończeniem , traktująca o odpowiedzialności , chęci przetrwania , podejmowaniu poważnych decyzji nawet w bardzo młodym wieku. Z tej książki dowiedziałam się , że lekiem na febrę była chinina :-)

młoda_pisarka | 2014-03-07
Przeczytana: 21 czerwca 2009

Kocham Sienkiewicza, czego by nie napisał kupię to i przeczytam każde słowo z zapartym tchem. Naprawdę. Jeśli od czyichś książek można się uzależnić, to zrobiłam to już będąc dzieckiem.
Historia Stasia i Nel zapadała mi w pamięć na długo. Wątpię, żeby kiedyś wypadła z mojej głowy, a jeśli... to chętnie po nią sięgnę po raz kolejny.

klotyldziec | 2010-12-27

"Sienkiewicz wielkim pisarzem był!"
Tja...
Nie ma to jak te ciągnące się w nieskończoność opisy przyrody i "rozbudowana" psychologia.
Ale i tak lepsze od "Krzyżaków".