Polemira. Niesłusznie zapomniana

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury, Nisza
Brokuły

Maria Jehanne Wielopolska (1882-1940), autorka głośnych książek (Pani El., Faunessy, Femina, Kryjaki), która "stoczyła się w dziennikarstwo". Po wojnie o Wielopolskiej nie pamiętano. Dopiero w ostatnich latach dostrzeżono, że to ona, na równi z Zofią Nałkowską, dała początek feminizacji kultury. "Stara weredyczka, która popsuła sobie życie prawdomównością", "czerwona hrabina", "arcywarchoł w...

"Stara weredyczka, która popsuła sobie życie prawdomównością", "czerwona hrabina", "arcywarchoł w spódnicy", "zażarta piłsudczyca". Maria Jehanne Wielopolska (1882-1940), autorka głośnych książek (Pani El., Faunessy, Femina, Kryjaki), która "stoczyła się w dziennikarstwo". W obronie swoich przekonań, zmienianych czasem o 180 stopni, wdawała się w zaciekłe publicystyczne awantury (...) W Dwudziestoleciu była bohaterką złośliwych karykatur i satyrycznych wierszyków, wyśmiewaną w noworocznych szopkach. Po wojnie o Wielopolskiej nie pamiętano. Dopiero w ostatnich latach dostrzeżono, że to ona, na równi z Zofią Nałkowską, dała początek feminizacji kultury.
Hanna Faryna-Paszkiewicz, historyczka architektury, nie analizuje twórczości Marii Jehanne. Przeszukała archiwa, by wydobyć z cienia fascynującą postać.

źródło opisu: http://nck.pl/

źródło okładki: nck.pl

Kreatywnieczytam | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Fascynująca sylwetka Marii Jehanne Wielopolskiej
Maria Jehanne Wielopolska, polska pisarka, publicystka i krytyk literacki, żyła i tworzyła w latach 1882-1940. Pisarka, która według Zofii Nałkowskiej, „stoczyła się w dziennikarstwo”. W dwudziestoleciu międzywojennym bohaterka złośliwych karykatur i satyrycznych wierszyków, wyśmiewana w noworocznych szopkach, zapomniana po II wojnie światowej. Niejednoznaczna, niepokorna, zjadliwa i kłótliwa. Lubiła gorszyć bliskich, czytelników i Kościół.
Autorka takich książek jak „Sęp” , „Pani El. Cykl nowoczesny”, „Faunessy. Powieść dzisiejsza”, „Kryjaki”, „Femina. Opowieść melodramatyczna”, „Więzienne drogi komendanta”, „Silni, zwarci, gotowi, ale i… czujni. Rzecz o wczorajszych dywersantach”. Publikowała swoją twórczość na łamach „Wieku nowego”, „Słowa Polskiego” czy „Przeglądu Tygodniowego”.
Dbała, jakbyśmy to teraz nazwali , o marketing. Przed wydaniem swoich książek wysyłała i publikowała ich fragmenty w gazetach, wzbudzając w...

AnnaNataliaL | 2018-03-04
Ka_tarzyna | 2019-02-15