Perswazje

Wydawnictwo: Świat Książki
Persuasion
Aurora92

Błyskotliwie nakreślony portret angielskiej szlachty początku XIX wieku i intrygujący romans. Trzykrotnie zekranizowana powieść obyczajowa znakomitej angielskiej pisarki Jane Austen po raz pierwszy wyszła już po jej śmierci. Pomimo urody, dobroci i niezwykłej delikatności Anna Elliot wciąż jest samotna i żyje "przy rodzinie". Jako młoda dziewczyna, pod wpływem perswazji i dobrych rad, zerwała...

Pomimo urody, dobroci i niezwykłej delikatności Anna Elliot wciąż jest samotna i żyje "przy rodzinie". Jako młoda dziewczyna, pod wpływem perswazji i dobrych rad, zerwała zaręczyny z kapitanem marynarki Fryderykiem Wentworthem. Ten, zraniony i pełen żalu, wyruszył w morze. Przez wiele lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu... Ale czy można całkowicie wyrzucić z pamięci wielką miłość? I czy czas zmienia ludzi tak, że nic już do siebie nie czują?

źródło opisu: Świat Książki, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kathy | 2011-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2011

Po przeczytaniu drugiej powieści Jane Austen mogę z pewnością stwierdzić, że ją uwielbiam. Jej książki są miłe, lekkie i przyjemne. Mimo tego, że fabuła nie opowiada o ekscytujących wydarzeniach, "Perswazje" nie nudzą, a wręcz wciągają. Główna bohaterka- Anna Elliot jest jedyną rozważną osobą w jej rodzinie. Chociaż nie rozumiem, jak przy takich ograniczonych krewnych wyrosła na mądrą i uroczą kobietę, to cieszę się, że poznałam taką bohaterkę. Inne postacie nie zachwycają, a nawet po pewnym czasie mam problem z ich rozróżnianiem. Wszystkie jednak są nieodłącznymi elementami cudownej całości. Historia miłości tutaj opisanej jest piękna. I chociaż nie ma tu mowy o czarach czy nieśmiertelności, autorka udowodniła, że prawdziwa miłość może trwać długie lata. Pod koniec od książki nie mogłam się oderwać, a sceny końcowe zaparły mi dech w piersiach. Kapitan Wentworth to zdecydowanie wart uczuć Anny. Chociaż na początku średnio go lubiłam, pod koniec, kiedy wszystko się wyjaśniło- stał...

niepoczytalna com | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Nie podobało mi się wcale. Nie ma tu nic, za co cenię po wieści Austen - fantastyczny humor, dobre dialogi i świetnie zbudowni bohaterowie.
Powieść jest nudna i przegadana. Długie opisy i mdłe dialogi. Losy bohaterów nie wzbudzają żadnych emocji. Niby 250 stron a ma się wrażenie, że 2500.
Najlepsza jest pani Smith, która bez zmrużenia okiem pozwoliłaby wyjść za mąż swojej przyjaciółce za człowieka, który pierwszej żony nie kochał i nie szanował a ją i jej męża dorowadził do ruiny. Fantastyczna przyjaciółka.

Violla92 | 2017-07-30
Przeczytana: 27 lipca 2017

W tym roku zdecydowanie mam pecha do książek, w moje łapy trafiają tylko przeciętne powieści. Miałam nadzieję że odrobina klasyki zmieni tę sytuację, ale #perswazje lądują do reszty. Akcja rozwija się baaardzo wolno i jeśli ktoś nastawia się na wielką walkę o miłość to przeżyje rozczarowanie. Perswazje to raczej opis stylu życia i myślenia początku wieku XIX, czasów gdy ważniejsze od uczucia było dobre urodzenie i opinia innych. Anna główna bohaterka właśnie pod wpływem perswazji swoich najbliższych odrzuciła miłość młodego i biednego kapitana. Mimo upływu ośmiu lat jej uczucie nie osłabło i pojawienie się kapitana wzbudza nadzieję na odbudowę związku.
Strasznie irytowało mnie to, że Anna była stuprocentowo pewna, że Wentworth wciąż ją kocha i właściwie to nic takiego nie zrobiła wcześniej go odrzucając.

Emily | 2018-07-09

Na początku książka była niesamowicie nudna. Sir Walter i Elizabeth są tak próżni i nudni, że człowiekowi odechciewa się czytać tę powieść. Dopiero gdy Anne odwiedziła swoją siostrę Mary zaczęło się coś dziać. Bohaterowie byli pełni życia, fabuła ciekawa a akcja dość wartka. Uczucie między Anne a kapitanem Wentworthem, choć tragiczne, zostało opisane w całkiem interesujący sposób. Oboje da się lubić. Mary co prawda jest niezłą hipochondryczką, ale człowiek tylko pobłażliwie się uśmiecha, czytając o jej kolejnych dolegliwościach. Cała historia jest przewidywalna. Czytelnik spokojnie może domyślać się jak skończą się przygody Anne i Wentwortha, kuzynek Louisy i Henrietty, nawet losy i motywy pana Elliota są całkiem łatwe do odgadnięcia. Jedynie powiązanie między nim a panią Smith jest zaskakujące. "Perswazje" może nie są jakąś porywającą pozycją w klasyce literatury, moim zdaniem do innych książek Jane Austin trochę im brakuje, ale są całkiem przyjemne. Z wyjątkiem początku, który...

Dominika | 2017-04-27
Przeczytana: 20 kwietnia 2017