rozwiń zwiń

Pani Dalloway

Okładka książki Pani Dalloway
Virginia Woolf Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Pani Dalloway (1997) literatura piękna
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Mrs Dalloway
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2016-07-11
Data 1. wyd. pol.:
2016-07-11
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324043064
Tłumacz:
Krystyna Tarnowska
Ekranizacje:
Pani Dalloway (1997)
Tagi:
strumień świadomości powieść angielska feminizm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Listy miłosne: Virginia Woolf i Vita Sackville-West Vita Sackville West, Virginia Woolf
Ocena 9,0
Listy miłosne:... Vita Sackville West...
Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
1058 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
656
152

Na półkach: ,

"Pani Dalloway sama kupuje kwiaty" - to legendarne już zdanie otwiera powieść Virginii Woolf, rozgrywającą się w ciągu jednego czerwcowego dnia w Londynie, w roku 1923 r.

Klarysa Dalloway mieszka w Londynie, ma dobrze sytuowanego męża, który ją kocha i dorastającą córkę Elżbietę. Klarysa należy do brytyjskiej śmietanki towarzyskiej, nie musi martwić się o pieniądze, pracę i przyszłość. Jest zarazem snobistyczna, jak i wrażliwa, i nieco sentymentalna.

Dzięki "strumieniowi świadomości" - technice pisarskiej zyskującej w owych czasach na popularności, a tu znakomicie wykorzystanej przez Virginię Woolf - poznajemy najskrytsze myśli Klarysy. Ale nie tylko jej. Woolf zabiera nas w podróż przez świadomość pozostałych bohaterów powieści, najczęściej pięćdziesięciolatków, którzy wciąż myślą o przeszłości, która ciągle do nich powraca. Przeszłość jest dla nich częścią teraźniejszości. Przez to wszystko czas staje się głównym bohaterem książki. Kiedy jesteśmy dojrzali wzmaga się nasze odczuwanie - zdają się mówić wszyscy, wspominając mijające życie.

Drugim bohaterem powieści zdaje się być śmierć, a może raczej to co nas do niej wiedzie. Jednym z bohaterów "Pani Dalloway" jest Septimus Warren Smith, były żołnierz, który popełnia samobójstwo, skacząc z okna. Luka czasowa, która oddziela teraźniejszość powieści od wspomnień bohaterów - kolejny zabieg narratorski Woolf - jest kluczem do zrozumienia, co zaprowadziło Septimusa na okienny parapet. Woolf choć co nieco sugeruje, pozostawia tę kwestię nierozstrzygalną. Mogła być to zarówno trauma I Wojny Światowej, jak i narastający ciężar „męskości”, przemilczany żal albo homoseksualna, erotyczna więź z zabitym na wojnie przyjacielem. Jak zaobserwowała Suzette Henke, „Ta powieść jest, poza wszystkim, protestem przeciw nacjonalistycznym politykom, którzy wymyślili idealistów, (…) by walczyli w Wielkiej Wojnie 1914-1918 – w konflikcie emblematycznym, masowej psychozie, napędzającej tragiczną rzeź pokolenia”.

Z drugiej strony Virginia Woolf dość wyraźnie sugeruje również inne źródła bólu. U Woolf - a stanowi to wyraźne nawiązanie do wątku autobiograficznego - takie cierpienie bohatera z powodu porażki ma dużo wspólnego z homofobią, żyjącą zarówno samym człowieku, jak i w jego otoczeniu społecznym.

Śmierć Septimusa Warrena Smitha, o której Klarysa Dalloway dowiaduje się w trakcie przyjęcia, jest dla niej ciosem. Ciosem zaskakującym, ponieważ nie zna ona samobójcy. Wyczuwa jednak wspólną nić porozumienia z Septimusem. Jest nią cierpienie niespełnienia swojego życia. Z początku, jej reakcja jest powierzchowna i odstręczająca - „Jak Bradshawowie śmią mówić na przyjęciu u niej o śmierci?” Ale potem przychodzi głębsza refleksja: „Ale ten młody mężczyzna, który się zabił... czy skacząc nie zaprzepaścił swojego skarbu? A może było inaczej. Istnieją przecież poeci, myśliciele. Powiedzmy, że on miał tę pasję, że poszedł do sir Williama Bradshawa, który jest wielkim lekarzem, ale dla niej ma w sobie coś nieuchwytnie złego, jest jakby bez płci, nie zna pożądań, w stosunku do kobiet niesłychanie uprzejmy, zdolny jednak do nieopisanego okrucieństwa – zdolny wedrzeć się w duszę ludzką, tak, na pewno; jeżeli ten młody mężczyzna poszedł do niego i jeżeli w ten sposób właśnie odczuwał przemoc sir Williama, kto wie, czy sobie nie powiedział (Klarysa czuła, że na pewno tak było): życie jest nie do zniesienia. Przez nich, przez takich ludzi jak on, życie jest nie do zniesienia.” - rozmyśla pani Dalloway.

To wszystko i o wile więcej czyni z tej powieści książkę wybitną.

"Pani Dalloway sama kupuje kwiaty" - to legendarne już zdanie otwiera powieść Virginii Woolf, rozgrywającą się w ciągu jednego czerwcowego dnia w Londynie, w roku 1923 r.

Klarysa Dalloway mieszka w Londynie, ma dobrze sytuowanego męża, który ją kocha i dorastającą córkę Elżbietę. Klarysa należy do brytyjskiej śmietanki towarzyskiej, nie musi martwić się o pieniądze, pracę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 029
  • Przeczytane
    4 017
  • Posiadam
    657
  • Ulubione
    217
  • Teraz czytam
    134
  • Klasyka
    77
  • Chcę w prezencie
    68
  • Literatura angielska
    41
  • 2018
    39
  • 2019
    32

Cytaty

Więcej
Virginia Woolf Pani Dalloway Zobacz więcej
Virginia Woolf Pani Dalloway Zobacz więcej
Virginia Woolf Pani Dalloway Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także