Warszawa lata 20.

Seria: Foto Retro
Wydawnictwo: Bosz
albumy
Monika W

W szóstym już albumie z serii FOTO RETRO cofamy czas o blisko wiek, by pokazać naszą stolicę w latach 1920–1930. Do miasta, zaniedbanego i zubożałego w okresie okupacji niemieckiej lat 1915–1918, wraca wielkomiejskie życie. Powstają nowe budowle i remontowane są najważniejsze gmachy publiczne niepodległej Rzeczpospolitej. Rozwija się komunikacja miejska, otwierane są nowe kina, modne kabarety i luksusowe lokale gastronomiczne. Warszawa znowu staje się europejską metropolią. Stolica jest też świadkiem poważnych kryzysów politycznych – zamachu na prezydenta Narutowicza, przewrotu majowego. W końcu lat 20. miasto odczuwa już rozpoczynający się wówczas światowy kryzys ekonomiczny. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a wstęp do albumu napisał znany varsavianista, dziennikarz „Gazety Stołecznej” Jerzy S. Majewski.

źródło opisu: http://www.bosz.com.pl/books/529/Warszawa-lata-20-Jerzy-S-Majewski/

źródło okładki: google

Grzegorz Ryld | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Książka posiada kilkustronicowy wstęp opisujący miasto w latach 20 XX wieku.
Ponadto składa się z pięknych, wysokiej jakości fotografii, które tworzą jakby spacer po 2 dekadzie XX wieku, pokazując, gmachy publiczne w budowie, zapyziałe kamienice starego miasta oraz piękne XIX wieczne kamienice. A także zwykłych ludzi w ich codziennych sprawach oraz w czasie spędzania wolnego czasu. Jak ktoś lubi popatrzeć na piękne zdjęcia - gorąco polecam