Archetypy, symbolika ciała, obrazy wewnętrzne: Osobisty rozwój i siły samouzdrawiające

Tłumaczenie: Beata Marecka-Zehetbauer
Wydawnictwo: Orion
Archetypen, Innere Bilder und Körpersymbolik: Ein Weg zu Selbstheilungskraft und persönlichem Wachstum
choreoterapia, samorozwój, taniec
tsantsara

Czy "symbolika ciała" może mieć jakiś związek z symbolami pojawiającymi się w obrazach w wyobraźni? Czy w "wewnętrznych obrazach" mogą wyrażać się archetypy i zarazem możliwe jest ich zmysłowe, cielesne przeżycie? Przedstawiona w niniejszej książce koncepcja opiera się na założeniu, iż marzenia senne i taniec, fantazja i ciało są ze sobą blisko spokrewnione. Książka przedstawia 14 obrazów wyrażających podstawowe, "archetypowe" sytuacje życia. Przeżycie wewnętrznych obrazów poprzedza specjalne do nich przygotowanie poprzez ćwiczenia "cielesno-symboliczne", co stanowi o wyjątkowości koncepcji. Pozytywny impuls symboliki ciała, doświadczenie podstawowych aspektów życia w wewnętrznych obrazach i struktura archetypu mogą doprowadzić do optymalnego pobudzenia sił samouzdrawiających. To specyficzne połączenie, jakie oferuje przedstawiona koncepcja, stwarza nową szansę: ćwiczenia i obrazy otwierają drogę do głębokiego doświadczenia siebie, opartego na procesach samoregulacji. Wspierając rozwój wewnętrznej wiedzy ciała i sfery nieświadomości możemy znaleźć własną ścieżkę osobistego rozwoju. Autor jest psychologiem i tancerzem; studiował, prowadził badania i nauczał we Francji, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, na Haiti, w Ekwadorze i Hiszpanii. Istotę jego pracy stanowi połączenie psychologii, sztuki i "drogi przez ciało" w osobistym rozwoju - był to zarazem temat jego pracy doktorskiej. D. Kappert prowadzi w Essen Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu. Opublikował wiele pozycji na temat połączenia tańca z pracą z ciałem, wewnętrznymi obrazami i osobistym rozwojem.

źródło opisu: Orion, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!