Jedenastka Kłapząba

Wydawnictwo: Stara Szkoła
stanek

Piłka nożna. Niezmiennie ekscytuje. Chcesz wygrać z Barceloną, a potem zostać mistrzem świata w piłce nożnej? Musisz być biednym rolnikiem i mieć jedenastu synów. Załóż drużynę piłkarską, a potem będzie już z górki. Rozgrywki ligowe, mistrzostwo kraju... Idzie za łatwo? Nie martw się! Zaczną się problemy, które do dziś trapią sport: - czy pieniądze są nagrodą, czy celem? - jak zmotywować...

Piłka nożna. Niezmiennie ekscytuje.

Idzie za łatwo? Nie martw się! Zaczną się problemy, które do dziś trapią sport:

- czy pieniądze są nagrodą, czy celem?

- jak zmotywować do walki, gdy przegrywa się w meczu o wszystko?

- jak pokonać przeciwnika grającego nie fair?

Powieść z 1922 roku. 30 wydań, film oraz serial telewizyjny, liczne inscenizacje teatralne. To nie przypadek!

Książka mądra, z uśmiechem. Podróże, relacje z meczów, niekłamane emocje.

Świetna dla dzieci. Wciągająca dla dorosłych.

"Jeśli miałbym podać ulubionych czeskich książek, bez wątpienia znalazłaby się wśród nich Jedenastka Kłapząba. Choćby dlatego, jak chłopcy z czeskiej wsi rozgromili F.C. Barcelonę.

Według mnie jest to jedna z najpiękniejszych czeskich bajek, również dla dorosłych."

Evžen Boček
autor Ostatniej arystokratki

Książka z oryginalnymi ilustracjami czeskiego mistrza Josefa Čapka!

źródło opisu: www.stara-szkola.com

źródło okładki: www.stara-szkola.com

Viaar | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Sport

Świetna książka. Nie tylko dla dzieci - bardzo lekko się czyta, lektura na 2-3 godziny, bardzo wciągająca. Warto sięgnąć.

wijas | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Prawdziwie czeskie poczucie humoru i sport to doskonałe połączenie.

Książkę Eduarda Bassa czyta się doskonale w domowym zaciszu. Najlepiej zaś czytać ją na głos, od czasu do czasu wcielając się w komentatora meczu piłkarskiego na szczycie... albo też meczu w jakiejś zapadłej wsi, choć nie mniej zaciętego od tego na szczycie. Nikt tutaj nie odstawia nogi.

Podniesiony głos, coraz to szybsze tempo akcji, techniczne sztuczki, interwencje w ostatniej chwili. Emocje gwarantowane. Szczerze polecam kibicowi w każdym wieku.

Zabookowane | 2017-02-02

Przychodzę dziś z książką nietuzinkową!

To „Jedenastka Kłapząba” (w oryginale „Klapzubova jedenáctka”😀) Eduarda Bassa, urocza, ponadczasowa czeska opowieść o… No właśnie, o czym?

„Był sobie kiedyś biedny rolnik, nazywał się Kłapząb i miał jedenastu synów. W tej biedzie nie wiedział, co z nimi począć, więc założył drużynę piłkarską. Przy domku miał kawałek łąki, postawił tam bramki, sprzedał kozę, kupił dwie piłki i chłopcy zaczęli trenować”.

Wkrótce ciężka praca, surowy tryb życia, dyscyplina i wytrwałość – zaczęły przynosić rezultaty. Kłapząbowie podbili najpierw rodzimą ligę, by z czasem stać się drużyną słynną na cały świat. Przeżyli liczne podróże, spotkały ich niezwykłe przygody, osiągnęli szczyty. Ale nie osiedli na laurach, nie pławili się w luksusie, nie zadzierali wysoko nosów – nie tak wychował ich mądry ojciec. Dzięki temu byli niezwyciężeni, a „nauczyciele, trenerzy i specjaliści różnej maści” zjeżdżali się zewsząd, by odkryć tajemnicę ich powodzenia. Nie dostrzegli...

tomtol | 2016-10-13
Przeczytana: 02 listopada 2016

A bo ja wiem...

Ewa | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Czeskie
Przeczytana: 21 lipca 2016

Niezwykła opowieść dla dzieci i rodziców.

DomowaKsięgarnia | 2016-06-24

Jedenastka Kłapząba to kultowa czeska pozycja czytelnicza, która niedawno ukazała się na polskim rynku, nakładem wydawnictwa Stara Szkoła.

Historia Kłapząba i jego synów, którzy z miłości do piłki nożnej zadziwili świat, to ponadczasowa opowieść o marzeniach, odwadze i prawości, która, mimo upływu lat, nigdy nie straci na wartości.

więcej na: http://domowaksuegarnia.blogspot.com

Diana | 2016-06-15

bardziejlubieksiazki.pl

Jaka to jest świetna rzecz! Na okładce z tyłu przeczytamy, że to powieść z 1922 roku (!) mająca 30 wydań i nakręcone na swojej film, serial i wiele inscenizacji. Więc w skrócie – powieść sprzed prawie stu lat, czeska, o piłce nożnej? Czy to może się udać? Zwłaszcza dzisiaj? A jednak młode wydawnictwo Stara Szkoła udowadnia, że tak!

Jedenastkę Kłapząba czyta się z wielką przyjemnością. Jest napisana lekko, bardzo sprawnie i z olbrzymim poczuciem humoru. Zwykłe życie zamienia się tam w bajkę, możemy obejrzeć rzeczywistość w krzywym zwierciadle, zupełnie z nowej perspektywy. To historia drużyny piłkarskiej, ale są tam również królowie i książęta, trochę magii i tajemniczości i moi ukochani Australijczycy 😉

Ale najważniejsi są bohaterowie i to, co między nimi. Jedenastka Kłapząba to książka z morałem, ale takim, którego chce się słuchać. Podpatrzyli wiele, ale to najważniejsze – to, w czym spoczywał sekret Kłapząbów – im umkęło. Nie zauważyli ich przewagi...

WielkiBuk | 2016-06-13
Przeczytana: czerwiec 2016

„Jedenastka Kłapząba” to urocza, pełna ciepłego humoru, a jednocześnie pełna energii i sportowej rywalizacji opowieść przypominająca baśnie, bajki, przypowieści i to dlatego oparła się próbie czasu. Niby nie ma tu zbędnych metafor, a przecież sama piłka nożna symbolizuje życiową rozgrywkę, którą podejmuje każdy człowiek. Powieść Bassa można czytać dosłownie, można doszukiwać się głębszych sensów, ale nie trzeba, bo to tak naprawdę zależy od czytelnika w jaki sposób odbierze fascynujące przygody jedenastki Kłapząbowych synów.
Sport jest tutaj wyzbyty jeszcze wyrachowania, ma w sobie wciąż coś naiwnego i prostego i chociaż dzisiaj nic nie jest już takie proste, to „Jedenastka Kłapząba” pozwoli uwierzyć, że można po prostu wierzyć w spełnianie marzeń i dążyć do ich realizacji całe swoje życie.

oisaj | 2016-06-03

Ostatnio zacząłem nieco uważniej dobierać lektury, bacznie sprawdzam, czy nie czeka na mnie jakiś kosmiczny gniot. Nauczyłem się też sztuki, która przez wiele lat była dla mnie nieosiągalna. Jeśli książka jest kiepska, to nie kończę, rzucam w kąt i odpuszczam, szkoda mi czasu na czytanie czegoś, co nie sprawia mi frajdy. Książka Eduarda Bassa należy do tych doczytanych do końca z przyjemnością.

Nie znam za dobrze literatury czeskiej, kojarzę właściwie tylko dobrego wojaka Szwejka, a w dzieciństwie zdarzyło mi się czytać co nieco o przygodach Rumcajsa, to właściwie tyle. Po Jedenastkę… sięgnąłem zatem właściwie bez jakichkolwiek oczekiwań. Okazało się, że mimo upływu lat, minęło prawie 100 od jej wydania, książka okazała się być bardzo przyjemną, lekką lekturą. Wygląda na to, że już wtedy, na początku dwudziestego wieku, piłka nożna budziła ogromne namiętności i zainteresowanie. Owszem Bass z pewnością nagina sporo faktów, tworząc tę historię dla dzieci, australijski futbol wszak...

Kasia Kulik | 2016-05-26
Przeczytana: 02 maja 2016

„Jedenastka Kłapząba” to niesamowita bajka nie tylko dla dzieci. Wydawana regularnie od 1922 roku opowiada o tym, że ZAWSZE warto grać fair play, również poza boiskiem. Uczy tolerancji, ciężkiej pracy, sumienności, wytrwałości i dźwigania ciężaru swoich marzeń na plecach. Wiele w niej uśmiechu, ale mnóstwo też życiowej mądrości, która szczególnie tym młodym przyda się najbardziej. Kłapząbowie, którzy ostatecznie stracili tylko jedną bramkę i podczas całej swojej kariery nie zdobyli ani jednej żółtej kartki (nie wspominając już o czerwonej) uczą nas, że trzeba wiedzieć co jest naszym celem i kiedy powiedzieć sobie „dosyć”. Jedenastu zwykłych, prostych chłopaków wydaje się być idealną gromadą dla młodszego lub starszego chłopca dla którego największą miłością jest piłka nożna, a wartością – spełnianie marzeń.
Wrażliwa, zabawna i mądra – polecam wszystkim.

Całość opinii pod adresem: https://niebieskapapuzka.wordpress.com/2016/05/26/jak-jedenastu-braci-podbilo-swiat/