20849621
czasopisma
Dawid J

Już słyszę: znowu o powstaniach?! Tak, bo - wbrew pozorom - otwartej dyskusji nie było od dawna. Nie spieramy się o fakty, a o ich interpretację. O pamięć. Dopuściliśmy do głosu wielu historyków, nie tylko polskich. I to z różnych generacji. Stąd m.in. obszerne wywiady z Krzysztofem Ruchniewiczem i Tobiasem Wegerem. Na tych samych prawach publikujemy szkice etnologów czy kulturoznawców, bo ich...

Dopuściliśmy do głosu wielu historyków, nie tylko polskich. I to z różnych generacji. Stąd m.in. obszerne wywiady z Krzysztofem Ruchniewiczem i Tobiasem Wegerem. Na tych samych prawach publikujemy szkice etnologów czy kulturoznawców, bo ich refleksje powinny nam pomóc w odróżnieniu mitów od tzw. prawdy materialnej. A to nie jest łatwe. Ileż to razy zmieniały się oficjalne narracje, jakże często podszyte doraźnymi potrzebami politycznymi.
Nikt z Polaków (ani Niemców) nie mógł bezkarnie wyrwać się spod wpływu propagandowych wizji przeszłości. Cóż z tego, że na ogół niezbyt mądrze skrywających nacjonalistyczne intencje. W naszych głowach utrwaliły się upraszczające rzeczywistość matryce, które zastygły pośrodku niegdysiejszych konfliktów narodowych i etnicznych. Można odnieść wrażenie, że dawne podziały i kontrowersje nadal istnieją, mimo upływu prawie stu lat od tamtych wydarzeń! Może odtrutką będzie lektura zrekonstruowanych wspomnień uczestników powstań?
Sprawdziliśmy, co dziedzictwo lat 1919-1921 znaczy dla współczesnych. Wiemy, że już tak bardzo nie waży na naszych losach, nie organizuje zbiorowej wyobraźni. Ale nie jest przestrzenią pustą! Jestem pewny, że teraz potwierdzi to także każdy nasz czytelnik.

źródło opisu: www.fabrykasilesia.pl

• Droga dusz
  • Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
  • Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
  • What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
  • Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
  • Maszyny takie jak ja
  • Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Mock. Golem

8 (1 ocen i opinii)
Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

0 (0 ocen i opinii)
What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
Benjamin K. Bergen

6,8 (5 ocen i opinii)
Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
Karolina Wilczyńska

7,3 (27 ocen i opinii)
Maszyny takie jak ja
Ian McEwan

7,28 (18 ocen i opinii)
Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata
Kai-Fu Lee

7 (1 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

7 (2 ocen i opinii)
Mock. Golem
Marek Krajewski

8 (1 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!